Dobre wnętrza

Jakie rolety wewnętrzne do okien plastikowych wybrać?

Dekoracje okienne

Jakie rolety wewnętrzne do okien plastikowych wybrać?

18.12.2023

Zły dobór rolet może zniszczyć okno. Lepiej się tego ustrzec, dlatego przy wyborze rolet wewnętrznych musisz zwracać uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również dopasowanie do okna. Nieco inne rolety dobiera się do okien drewnianych, inne do plastikowych. Różnice są związane między innymi ze sposobem montażu osłon. Sprawdź więc, jakie rolety wewnętrzne do okien plastikowych warto kupić. Przedstawiamy najlepsze rozwiązania i kryteria, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Rolety na okna plastikowe – o tym trzeba pamiętać przed zakupem

Jeśli chcesz zamówić rolety na okna plastikowe, pamiętaj, że trzeba je zamontować tak, by nie zniszczyć plastikowych okien. Z tego powodu najlepiej zdecydować się na rolety, które pozwalają na tak zwany montaż bezinwazyjny.

A zatem – jak przymocować rolety do okien plastikowych? Najlepiej wybrać modele, które da się umieścić na hakach montażowych. Taki montaż rolet do okien plastikowych nie zaburza w żaden sposób korzystania z okna. Do tego jest łatwy do wykonania, nie potrzeba do niego fachowej wiedzy.

Oprócz rolet wewnętrznych mocowanych na hakach można jednak również wybrać elementy, które montuje się zupełnie poza ramą okienną. Wykorzystuje się do tego montaż naścienny, umieszczając konstrukcyjne elementy rolety bezpośrednio w ścianie. Jeśli odpowiednio dobierzesz takie rolety, możesz nawet w ten sposób optycznie powiększyć pomieszczenie.

Przy niektórych produktach montaż rolet do okien plastikowych jest jeszcze prostszy. Opiera się na przyklejeniu rolety do okna za pomocą specjalnego kleju lub taśm. Najczęściej używa się kleju kontaktowego polichloroprenowego, kleju do konstrukcji lub epoksydowego. Przykleja się je do szyby bądź do ramy okiennej. Warto jednak pamiętać, że ściągnięcie takiej rolety z okna nie będzie wcale proste.

Jakie rolety wewnętrzne do okien plastikowych? Najpopularniejsze rodzaje

montaż rolet do okien plastikowych

Opisane powyżej możliwości montażowe sprawiają, że do okien plastikowych można przymocować całkiem dużo modeli rolet wewnętrznych. Potrzebny będzie oczywiście sprawdzony producent osłon okiennych i dopasowanie wymiarów rolety do okna. Jeśli jednak uda się załatwić te dwie kwestie, wybór jest naprawdę szeroki. Jakie rolety wewnętrzne do okien plastikowych będą więc najlepszym rozwiązaniem?

Rolety dzień-noc

Rolety dzień-noc są niezwykle popularnym rozwiązaniem, które w sam raz nadaje się na okna plastikowe. Można je bowiem zamontować zarówno w sposób bezinwazyjny, jak i na ścianie. Wszystko zależy od modelu, jaki wybierze.

Ale właściwie dlaczego warto się na nie zdecydować? Przede wszystkim pozwalają na precyzyjną regulację ilości światła w pomieszczeniu. To możliwe dzięki specyficznej konstrukcji tych rolet. Składają się z dwóch nachodzących na siebie warstw. Te są podzielone na poziome pasy – jedne wykonane z przezroczystej siatki, drugie z tkaniny zaciemniającej.

Rolety dzień-noc pozwolą Ci więc poradzić sobie z mocnymi promieniami słonecznymi, ale też wpuścić nieco światła do pomieszczenia. Łączą w sobie możliwości rolet zaciemniających oraz klasycznych. To nowoczesne rozwiązanie, do tego rolety dzień-noc wyglądają bardzo elegancko. Sprawdzą się więc w salonach, jadalniach i innych reprezentacyjnych pomieszczeniach.

Klasyczne rolety materiałowe

To standardowe, najbardziej tradycyjne z osłon okiennych. Można je montować bez inwazji w plastikową ramę okna. To pojedynczy kawałek tkaniny. Najczęściej można spotkać rolety klasyczne wykonane z jednego z trzech rodzajów materiałów:

  • zwykła tkanina poliestrowa, która częściowo przepuszcza światło,
  • tkanina thermoblock, która odbija promienie słoneczne, dzięki czemu pomieszczenie wolniej się nagrzewa,
  • tkanina blackout, która zatrzymuje promienie słoneczne i pomaga zaciemnić pomieszczenie.

Klasyczne rolety mają jedną warstwę. Nawet te wykonane z tkaniny blackout nie dadzą rady w pełni zaciemnić pomieszczenia. Są rozwijane wzdłuż szyby, na dole posiadają belkę obciążeniową.

Mimo upływu lat i pojawiających się coraz to nowych modeli rolet klasyczne wciąż są w modzie. To dzięki ich elegancji i uniwersalności. Dobrze dobrany kolor i materiał będą świetnie wpasowywać się w klimat gustownie urządzonego pokoju. Z drugiej strony, prosty kawałek materiału na oknie to także budżetowa opcja do kuchni. A także pomieszczeń, w których przykładasz mniejszą wagę do dopasowania wszystkich elementów, a potrzeba wyhamowania promieni słonecznych.

Rolety rzymskie

Na każdym rodzaju okien, a więc także na plastikowych, można zamontować rolety rzymskie. Ich montaż nie ingeruje bowiem w ramę okna.

Takie rolety zdecydowanie wyróżniają się za to na tle innych dekoracyjnym wyglądem. Wszystko dzięki pomysłowemu mechanizmowi, który opiera się na linkach wmontowanych w materiał rolety. Zwijana roleta rzymska nie opada, a układa się w efektowne fałdy.

Takie elementy będą świetnie pasować do mocno dekoracyjnych wnętrz, na przykład urządzonych w stylu glamour. To najbardziej ozdobne rolety do okien – możesz zdecydować się na wiele kolorów i rodzajów tkanin.

Rolety rzymskie są na tyle efektowne, że z powodzeniem zastąpią klasyczne firany i zasłony. Nie zaciemnią w pełni pomieszczenia, ale pozwolą nieco wyhamować promienie słoneczne.

Jedną z funkcjonalnych zalet, jakimi wyróżniają się rolety rzymskie, jest także możliwość zupełnego ściągnięcia tkaniny z okna bez demontażu całej rolety. Dzięki temu materiał można swobodnie wyprać i utrzymywać w czystości na co dzień.

Rolety plisowane

Inaczej nazywane plisami. Montuje się je na uchwytach bezinwazyjnych, dopasowywanych do ramy konkretnego okna. Dzięki temu bardzo dobrze nadają się do okien plastikowych.

Rolety plisowane w ostatnich latach zyskują na popularności. Ich największym atutem jest elastyczność i swoboda regulacji. Można nimi bowiem zasłonić zarówno całą szybę, jak i jej wybrać część. I to nie tylko górę okna, jak w większości rolet, ale również na przykład środek czy dół szyby. Dzięki temu można zachować prywatność, a jednocześnie nie odcinać zupełnie dostępu światła do wnętrza pomieszczenia.

Sam stopień zaciemnienia, jaki zapewniają rolety plisowane, zależy od rodzaju tkaniny, którą wybierzesz. Niektóre przepuszczają więcej, inne nieco mniej słońca. Będą bardzo dobrze pasować do minimalistycznych aranżacji, ale również wnętrz modernistycznych czy też urządzonych w popularnym stylu skandynawskim. Zwinięta roleta plisowana zajmuje mało miejsca, przypomina kształtem gustowną, kolorową harmonijkę.

Rolety zaciemniające

Również rolety zaciemniające można zamontować bez ingerencji w plastikową ramę okienną. W tym przypadku montaż rolet do okien plastikowych odbywa się za pomocą specjalnych haczyków, na których wisi mechanizm rozwijający materiał.

Głównym zadaniem i atutem tego typu rolet jest zupełne zaciemnienie pomieszczenia. Szczelnie zasłaniają pomieszczenie, zupełnie wytłumiając promienie słoneczne. Działa to też w drugą stronę – przy zaciągniętej rolecie nie będzie widać, że ktoś jest w środku, nawet przy włączonym świetle.

Rolety zaciemniające świetnie nadają się też na przykład do sypialni, gdzie zapewnią pełen mrok przez całą noc. Zwykle składają się z trzech warstw, które oprócz odbijania promieni słonecznych bardzo dobrze izolują. Z tego powodu zimą pomogą dłużej utrzymać ciepło w pomieszczeniu, a latem uchronią przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza.

Rolety wolnowiszące

Ten typ rolet montuje się zupełnie poza wnęką okienną. A dokładniej do panelu mocowanego tuż nad nią lub do sufitu. W żaden sposób nie narusza więc okien plastikowych. Są za to przydatne wówczas, gdy chcesz zasłonić większą powierzchnię, a nie tylko okno – na przykład wnękę w ścianie czy regał.

Rolety wolnowiszące mogą mieć bowiem wymiary znacznie przekraczające wielkość okna. Wybór kolorów i faktur jest szeroki, choć najpopularniejsze są gładkie rolety. Dobrze sprawdzą się w klasycznych wnętrzach, ale to funkcjonalny dodatek, który w różnych rodzajach pokoi będzie dobrze wyglądać.

Do zalet rolet wolnowiszących z pewnością można też zaliczyć prosty montaż oraz łatwość, z jaką można utrzymać je w czystości. Mechanizm, który utrzymuje je pod sufitem, jest na tyle prosty, że nie powinien psuć się przez długie lata.

A może żaluzje do okien plastikowych?

żaluzje do okien plastikowych

Rolety na okna plastikowe to jednak nie wszystko. Alternatywną osłoną będą żaluzje do okien plastikowych. To również rozwiązania, które montuje się bez ingerencji w plastikowe ramy. Podobnie jak rolety wolnowiszące, zaczepy montażowe w tym przypadku przymocowuje się bezpośrednio do ściany, ewentualnie do sufitu.

Wewnętrzne żaluzje do okien plastikowych są rozwiązaniem z nieco dłuższą tradycją niż rolety. Mowa tu o żaluzjach aluminiowych. Dobrze chronią przed promieniami słonecznymi, a w razie potrzeby pozwalają łatwo i szybko wyjrzeć przez okno. To rozwiązanie stosunkowo mało dekoracyjne, dlatego dobrze sprawdzi się we wnętrzach surowych, modernistycznych, utrzymanych w jasnych barwach. To także dobre rozwiązanie do kuchni i łazienek.

Ciekawym rozwiązaniem, które mocniej zaznaczyło się we wnętrzarskich trendach w ostatnich latach, są żaluzje drewniane. Wbrew pozorom również takie rozwiązanie warto zastosować przy oknach plastikowych.

Drewniane żaluzje mogą bowiem zupełnie odmienić wnętrz i wprowadzić do niego nieco cieplejszego klimatu. Oczywiście najlepiej komponują się z pomieszczeniami o tradycyjnym wystroju. Zwykle wybiera się je do salonów i sypialni. Zacieniają jednak pomieszczenie nieco słabiej niż żaluzje aluminiowe.

Odmianą drewnianych elementów są też żaluzje bambusowe. W tym przypadku warto zwrócić uwagę, że bambus jest wysoce odporny na wilgoć i bardzo łatwo utrzymać go w czystości. Do tego nie będzie blaknąć. Lepiej pasuje też wizualnie do nowoczesnych aranżacji niż drewniane żaluzje.

Podsumowanie: jakie rolety wewnętrzne do okien plastikowych sprawdzą się najlepiej?

Przy wyborze rolet do okien plastikowych najważniejszy jest sposób ich montażu. Nie powinien ingerować w ramę okna, którą w takim przypadku mógłby uszkodzić. W wielu przypadkach obejdzie się jednak bez wiercenia. Jakie rolety wewnętrzne do okien plastikowych warto więc rozważyć?

  • rolety dzień-noc,
  • klasyczne rolety materiałowe,
  • rolety rzymskie,
  • rolety plisowane,
  • rolety zaciemniające,
  • rolety wolnowiszące.

Alternatywą dla rolet są żaluzje do okien plastikowych. W zależności od charakteru pomieszczenia wybierz modele aluminiowe, drewniane lub bambusowe.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów