Dobre wnętrza

Jak dobrać zasłony do koloru ścian? Praktyczny poradnik

Dekoracje okienne

Jak dobrać zasłony do koloru ścian? Praktyczny poradnik

27.12.2023

Zasłony to jedne z najważniejszych dodatków w całym wnętrzu. To właśnie kotary stanowią najczęściej centralny punkt wystroju. Przeważnie dopasowuje się je do koloru ścian. Dzięki temu możesz liczyć na bardzo stylową aranżację pełną wdzięku oraz charakteru. Jak jednak prawidłowo podejść do tego zadania? Jak dobrać zasłony do koloru ścian? Sprawdź poradnik i zadbaj o cudowne klimatyczne wnętrze.  

Jak dobrać zasłony do koloru ścian? Najpopularniejsze zasady doboru

Chcesz wybrać do swojego wnętrza nowe kotary, jednak nie wiesz, jak dobrać zasłony do koloru ścian? W takiej sytuacji postaw na jedną z trzech podstawowych metod na dopasowanie tych tekstyliów do wnętrza. Dzięki temu z pewnością uda Ci się łatwo znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie. Poniżej przedstawiam oczywiście te sposoby oraz przydatne wskazówki. 

Zasłony i ściany w takim samym kolorze, jednak w innym odcieniu

Pierwsza metoda jest zdecydowanie najłatwiejsza. Aby zyskać stylowe i pełne wdzięku wnętrze, wystarczy, że zdecydujesz się na zasłony w takim samym kolorze, co ściany. Jest tutaj tylko jedno “ale”. Tekstylia powinny cechować się nieco innym odcieniem tej barwy. 

Tym samym, mając np. granatowe ściany, dobrze zestawić je z dekoracjami w kolorze błękitu. Gdy z kolei pomieszczenie pomalowane jest na pudrowy róż, charakteru dodasz mu zasłonami w kolorze fuksjowym. 

Postaw więc na jaśniejsze lub ciemniejsze tony niż te zastosowane na ścianach i gotowe! Masz wtedy pewność, że wnętrze stanie się niebywale eleganckie, harmonijne i estetyczne. Zapanuje w nim bardzo przyjemna atmosfera z nutą luksusu w tle. Nie ma wtedy mowy o tym, aby przesadzić z kolorami. Manewruj tonami koloru bazowego, a z pewnością będziesz zadowolona. 

W szczególności polecam Ci tę drogę w sytuacji, gdy niezbyt dobrze czujesz się w dobieraniu pasujących do siebie barw. Tutaj sprawa jest na tyle prosta, że z pewnością idealnie poradzisz sobie z takim zadaniem. Do tego będzie Ci później o wiele łatwiej dobrać do całości firany na przelotkach, szelkach czy taśmie. Wtedy wystarczy klasyczna biel lub ponownie odcień będący jednym z tonów koloru ścian i gotowe!  

Zasłony kontrastujące z kolorem ścian

Teraz nadszedł czas na drugą dość popularną, jednak nieco cięższą metodę. Tym razem zasłony mają kontrastować z kolorem ścian – choć fachowo mówiąc, mają go po prostu dopełniać. Jak jednak podejść do tej zasady doboru tekstyliów? 

Najlepiej zerknąć na koło barw, a więc schemat ukazujący poszczególne kolory w odpowiedniej kolejności. Mając go przed oczami, sprawa staje się o wiele łatwiejsza. Wystarczy bowiem, że odnajdziesz na planszy barwę swoich ścian. Następnie sprawdź, jaki odcień znajduje się naprzeciwko niej. To właśnie będzie kolor kontrastujący, czyli dopełniający, który idealnie sprawdzi się na zasłonach. Z jego pomocą wnętrza nabierze oryginalności, świeżości oraz wyrazu. Będzie także bardzo charakterne i klimatyczne. 

Aby nieco ułatwić Ci to zadanie, przedstawię jeszcze przykładowe pary kolorów kontrastujących ze sobą. Będzie to chociażby żółć i fiolet, pomarańcz i niebieski, czerwień i zieleń czy róż i seledyn. Jak zatem widzisz, duety te są dość mocne i wyraźne, jednak właśnie o to chodzi przy tej metodzie dobierania koloru zasłon do ścian. 

Dobór zasłon do koloru ścian przy bazowaniu na kole barw
Koło barw to schemat, który zdecydowanie ułatwi Ci dobór zasłon do koloru ścian. Z jego pomocą dowiesz się, jakie odcienie tworzą najlepsze zestawienia.

Zasłony w harmonii z kolorem ścian

Ostatnia z najpopularniejszych metoda na to, jak dobrać zasłony do koloru ścian, to wybór tekstyliów będących w harmonii ze ścianami. Aby wiedzieć, jakie tony będą idealnie pasować do zastosowanej we wnętrzu farby, ponownie przyda się nam koło barw. Tym razem znowu szukasz odcienia, który pokrywa Twoje ściany, jednak dobierasz do niego kolory znajdujące się obok niego – po prawej oraz po lewej stronie. Stawiasz więc na “sąsiadów”. 

Takie zestawienia niekiedy uważane są za odważne i awangardowe, jednak szybko przekonasz się, że duety te naprawdę żyją ze sobą w wyjątkowej harmonii. Możesz z ich pomocą liczyć na niebywały spokój we wnętrzu, który większość z nas naprawdę ceni. Pomieszczenie będzie przy tym modne i stylowe, ale też zdecydowanie zacznie się w nim dziać coś ciekawego.

Przejdźmy więc może do przykładów. Patrząc na koło barw, można powiedzieć, że do żółtych ścian sprawdzą się zasłony w kolorze pomarańczowym lub zielonym, do fioletowych – różowe lub niebieskie, a do czerwonych – pomarańczowe lub różowe. To oczywiście tylko kilka propozycji. Wybierając harmonię, pamiętaj zatem o wyborze sąsiadujących ze sobą kolorów i gotowe! 

Coś niekonwencjonalnego, czyli jak dobrać zasłony do koloru ścian według zasady triada i tetrada

A co, jeśli zastanawiasz się, jak dobrać zasłony do koloru ścian w nieco bardziej oryginalny i niekonwencjonalny sposób? Wtedy, bazując na kole barw, postaw na triady i tetrady. Co to takiego?

Triada to trzy barwy z koła, które znajdują się w równej od siebie odległości. Aby nieco Ci to zobrazować, po prostu postaraj się wyrysować na schemacie trójkąt równoboczny. Miejsca, w których znajdują się jego wierzchołki, wyznaczają właśnie triadę. 

Odnajdź więc odcień swoich ścian, a następnie dwa pasujące do niego kolory. Wykorzystaj jeden z nich na zasłonach, a drugi uwzględnij w pozostałej części wystroju lub jeśli to możliwe, kup kotary łączące w sobie te dwa tony. Z pewnością możesz wtedy liczyć na niebywale oryginalną aranżację. 

A jakie przykładowe kolory tworzą triady? Przede wszystkim będzie to żółć, czerwień i niebieski, zieleń, pomarańcz i fiolet czy róż, błękit i ciemna żółć. Odważne, ale stylowe zestawienia, prawda?

Teraz nadszedł czas na tetrady. Tym razem będą to cztery odcienie znajdujące się w równej odległości na kole barw. Masz więc wyrysować kwadrat, którego wierzchołki będą tworzyć zgrany kwartet. Innymi słowy, masz tutaj do dyspozycji odcień kontrastujący oraz dwie dodatkowe barwy (dopełniające się wzajemnie). 

Wedle tej zasady, np. do błękitnych ścian będą więc pasować zasłony pomarańczowe, żółte lub fioletowe, a do granatowych – musztardowe, czerwone lub zielone. I tyle! Znając teorię, wszystko staje się o wiele łatwiejsze!

I na koniec… zasłony do achromatycznych ścian

Nie wiem, czy zwróciłaś uwagę, ale w moich dotychczasowych poradach na temat tego, jak dobrać zasłony do koloru ścian, ani razu nie wspomniałam o bieli, czerni i szarości. Nie jest to oczywiście przypadek. Są to bowiem dość specyficzne barwy, zwane achromatycznymi. Inaczej określa się je również jako niekolorowe, neutralne czy obojętne. 

Można zatem powiedzieć, że są uniwersalne. Oznacza to, że pasują do nich tak naprawdę wszystkie inne odcienie. Mając zatem ściany pomalowane na biel, czerń lub szarość, masz pełną dowolność w doborze zasłon. Możesz bazować na tej trójce lub na wszystkich innych propozycjach z koła barw. 

W takiej sytuacji najlepiej więc dopasować kotary do innych dodatków znajdujących się we wnętrzu lub po prostu wybrać odcień, który podoba Ci się najbardziej. Aby aranżacja wyglądała stylowo, pamiętaj tylko o zasadzie trzech kolorów. W jednym pomieszczeniu, wedle jej założeń, mają znajdować się tylko trzy barwy. 

Teraz już z pewnością wiesz, jak dobrać zasłony do koloru ścian. Musisz tylko zastanowić się, jaką drogę obrać, a następnie działać! Życzę Ci oczywiście powodzenia! 

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów