Dobre wnętrza

Generator pary – czym różni się od zwykłego żelazka i czy warto go mieć?

Sprzęty domowe

Generator pary – czym różni się od zwykłego żelazka i czy warto go mieć?

07.04.2021

Prasowanie tradycyjnym żelazkiem bywa uciążliwe. Wymaga to dużej precyzji, wprawy i zajmuje sporo czasu, a niekiedy efekt i tak nie jest zadowalający. Alternatywą dla żelazka jest generator pary, który jest łatwy w użyciu i praktyczny. Szybko i sprawnie wyprasujemy nim każdy materiał, bez ryzyka przypalenia ubrań i widocznych zgniotów. Dzięki temu urządzeniu idealnie wygładzimy nawet najbardziej oporne tkaniny.

Jeszcze do niedawna generatory pary były używane jedynie w profesjonalnych studiach mody. Obecnie są one coraz częściej kupowane do użytku domowego. Ich obsługa jest bardzo prosta i nie wymagają one mozolnego czyszczenia, co często ma miejsce w przypadku żelazka. Urządzenie takie sprawdzi się, szczególnie jeśli musimy każdego dnia prasować eleganckie ubrania do pracy, lub po prostu nasza rodzina jest liczna i mamy na co dzień sporo prania. Sprawdź, dlaczego warto zamienić tradycyjne żelazko na generator pary.

Jak działa generator pary?

Jest to urządzenie o bardzo prostej budowie. Składa się ono z bojlera oraz stopy grzewczej. Woda jest podgrzewana w bojlerze, w wyniku czego powstaje para, która trafia do stopy grzewczej, a stamtąd jest wyrzucana pod ciśnieniem bezpośrednio na materiał, który prasujemy. Tkanina staje się ciepła i lekko wilgotna, dzięki czemu znikają z niej wszelkie zagniecenia.

Generator pary dostępny jest w różnych wersjach. W dużych domach, gdzie mamy sporo miejsca, najlepiej sprawdzi się większe urządzenie, ponieważ jego zbiornik na wodę jest spory i nie trzeba go będzie często napełniać. Oczywiście dostępne są również o wiele mniejsze generatory pary, które bez problemu zmieścimy nawet w niewielkiej kawalerce. Prawdziwym hitem są ostatnio również przenośne generatory pary, czyli parownice podróżne. Tego rodzaju niewielkie urządzenie idealnie sprawdzi się podczas służbowego, czy wakacyjnego wyjazdu, ale również w warunkach domowych.

Generator pary – zalety

Jest to bardzo praktyczne urządzenie, dzięki któremu zaoszczędzimy wiele czasu i uzyskamy świetne efekty prasowania.

Warto się w nie zaopatrzyć, ponieważ:

 • zapewnia idealnie gładkie ubrania bez żadnych zagnieceń, czy plam,
 • generator pary łatwo utrzymać w czystości- nie brudzi się i nie przypala tak, jak może się to zdarzyć w przypadku stopy żelazka,
 • nie tworzy na ubraniach nieestetycznych zacieków ani plam,
 • pozwala na prasowanie w pozycji pionowej na przykład na wieszaku lub manekinie, co jest bardzo wygodne i zabiera mniej miejsca niż tradycyjne prasowanie na desce,
 • prasowanie generatorem pary zajmuje o wiele mniej czasu niż przy użyciu tradycyjnego żelazka.

Jak wybrać najlepszy generator pary?

Wybór urządzeń prasujących jest ogromny. Różnią się one pomiędzy sobą nie tylko wielkością, ale też mocą, czasem podgrzewania i innymi parametrami.

Podczas dokonywania wybory, zwróćmy uwagę na takie kwestie jak:

Moc

Im większa moc, tym wyższa efektywność pracy urządzenia. Od mocy urządzenia zależy to, jak szybko będzie się ono nagrzewać oraz ile wytworzy pary. Wartość mocy jest określana w watach i podana na opakowaniu oraz na obudowie generatora pary. Te najefektywniej działające mają moc nawet ponad 3000 watów.

Czas podgrzewania

Jest to określony w minutach czas, jaki upłynie od momentu podłączenia urządzenia do zasilania, do chwili jego pełnego nagrzania się. Najlepiej wybrać sprzęt, który nagrzewa się szybko, czyli maksymalnie 2 minuty.

Wytwarzanie pary

Wartość ta określa, ile pary wytwarza urządzenie w ciągu jednej minuty. Jest to bardzo ważny parametr, zwłaszcza jeśli wyjątkowo zależy nam na szybkim prasowaniu. Szukajmy sprzętu, z wysokimi wskaźnikami wytwarzania pary. W sprzedaży są dostępne urządzenia parowe wytwarzające od 35 do aż 150 gramów pary na minutę.

Ciśnienie

W zależności od rodzaju urządzenia, ciśnienie pary waha się przeważnie pomiędzy 3 a 8 barów. Im jest ono wyższe, tym lepszy będzie efekt prasowania i będzie ono przebiegać szybciej.

Pojemność zbiornika na wodę

Jest ona ściśle uzależniona od wielkości samego generatora pary. W urządzeniach stacjonarnych zbiorniki są zazwyczaj duże i mogą pomieścić od 1,5 do nawet 2,5 litra wody. Natomiast w przenośnych małych parownicach są one nieduże i wymagają częstszego napełniania wodą.

Blokada kapania

Dokonując wyboru generatora pary, zwróćmy uwagę na to, czy jest on wyposażony w blokadę kapania. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ zapobiegnie kapaniu wody z dyszy grzewczej po jej odwieszeniu na stojak bądź w przypadku mniejszych urządzeń odłożeniu na półkę, czy do szafki.

Rodzaj stopy grzewczej

Tutaj dostępnych jest wiele opcji. Do wyboru mamy generatory pary ze stopą:

 • ceramiczną,
 • szklaną,
 • teflonową,
 • emaliowaną,
 • granitową,
 • aluminiową.

Materiał, z którego wykonano stopę, wpływa na żywotność urządzenia oraz komfort jego użytkowania. Niewielkie urządzenie podróżne (przenośne) przeważnie mają stopę teflonową lub aluminiową, dzięki czemu są lekkie i praktyczne. Wśród dużych urządzeń stacjonarnych godne polecenia są te ze stopami ceramicznymi i szklanymi.

Ile kosztuje generator pary do prasowania? Tutaj wszystko zależy od modelu urządzenia. Ceny wahają się od kilkuset złotych w przypadku parownic przenośnych, do nawet kilku tysięcy przy zakupie dużych profesjonalnych urządzeń. Choć sprzęt ten jest droższy niż tradycyjne żelazko, to zdecydowanie jest wart swojej ceny.

Tradycyjne prasowanie to często mozolna i męcząca czynność, której po prostu nie lubimy. Generator pary może to zmienić. Dzięki jego zastosowaniu szybko i sprawnie uporamy się z pracą nawet przy dużej ilości prania. Urządzenia dobrych sprawdzonych marek znajdziemy między innymi w elektromarketach.

Kompletujesz wyposażenie do swojego nowego mieszkania? Oprócz generatora pary, przyda Ci się jeszcze wiertarka! Koniecznie zajrzyj do naszego artykułu, który pomoże Ci wybrać odpowiednią: https://dobrewnetrza.net/2020/12/08/najwazniejsze-typy-urzadzen-do-warsztatu-wiertarka-i-wkretarka-jaka-wybrac-i-czym-sie-roznia/

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów