Najczęstsze awarie odkurzacza centralnego

Sprzęty domowe

Najczęstsze awarie odkurzacza centralnego

27.01.2020

Odkurzacze centralne to coraz popularniejsze rozwiązania w polskich domach. Użytkowników przyciąga możliwość znacznego ułatwienia sobie życia, rzadsza konieczność wymiany worków i filtrów oraz jakość sprzątania, zdecydowanie wyższa niż w tradycyjnych odkurzaczach. Jak w każdym sprzęcie technicznym, zdarzają się czasami awarie, które sprawiają, że nie pracuje on jak należy lub nie funkcjonuje wcale. Jakie awarie odkurzacza centralnego mogą wystąpić? Wymieniamy najpopularniejsze z nich.

Zapchanie się filtra

Pierwszą prawdopodobną przyczyną słabo działającego odkurzacza jest zapchany filtr. Taki musi być regularnie trzepany lub myty, najlepiej przynajmniej dwa-trzy razy w roku. Po kilku latach (około pięciu) dobrym pomysłem będzie wymiana go na całkiem nowy. Akcesoria do odkurzaczy centralnych i odpowiednie filtry z łatwością znajdziemy w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Zawsze zakładając go ponownie do urządzenia, sprawdzajmy czy zostało to wykonane poprawnie, aby zanieczyszczenia nie przedostały się przez luki, niszcząc silnik maszyny.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz nasz artykuł ,,Rodzaje filtracji w odkurzaczach centralnych”.

Zapchany worek

Brak konieczności częstej jego wymiany, w przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy, może sprawić, że na śmierć zapomnimy to zrobić i dopiero w momencie znacznego spadku ciśnienia ssącego przypomnimy sobie o tym obowiązku. A producenci zalecają, aby czynić to regularnie. Najlepiej średnio co trzy-cztery miesiące.

Zapchane rury

Jeśli wymieniliśmy worek i filtr, a odkurzacz nadal ssie bardzo słabo, przyczyną mogą być zapchane rury instalacji. Pierwszym krokiem powinna być próba wyssania wszystkiego tradycyjnym odkurzaczem. Jeśli to nie pomoże, możemy skorzystać z kulek czyszczących, które przepychają większe przedmioty. Jeżeli to nie przyniesie efektów, konieczna może się okazać wizyta serwisanta, który sprawdzi kamerą, gdzie jest zator i czy w ogóle istnieje, gdyż przyczyna może być inna.

Pęknięty wąż

Klienci, kupując nową instalację, zastanawiają się, jaką firmę wybrać. Husky, CycloVac, a może odkurzacz centralny Beam? Serwis żadnej z tych marek nie będzie konieczny w przypadku pęknięcia węża. To może być kolejna z przyczyn znacznego spadku ciśnienia. I choć węże wykonywane są z mocnych materiałów, nieustannie zagięte w jednym miejscu mogą ostatecznie pęknąć. Możemy wtedy dokonać renowacji za pomocą taśmy izolacyjnej, jednak lepszym pomysłem jest kupno nowego węża.

Niedziałający włącznik

Część odkurzaczy włącza się automatycznie po wpięciu do gniazda węża. Inne produkty posiadają włącznik przy rękojeści. Jeśli po naciśnięciu przycisku lub podpięciu węża, odkurzacz nie ruszył, należy wezwać serwisanta. Problem może wynikać z niedziałających kabli sterujących, których nie powinniśmy ruszać sami.

Awaria jednostki centralnej

Silniki odkurzacza centralnego są bezobsługowe, dlatego poprawnie eksploatowane nie powinny ulegać awarii. Odkurzanie nieodpowiednich przedmiotów może doprowadzić jednak do spalenia się silnika, który wówczas musi zostać wymieniony. Najlepiej, aby zrobił to fachowiec. Jak znaleźć odpowiedniego serwisanta? Pomoże nam w tym wyszukiwarka Google. Wpisując hasło np. „beam odkurzacze serwis”, ukaże nam się lista prezentująca serwisantów specjalizujących się w tym zakresie.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów