Dobre wnętrza

Najpopularniejsze rodzaje urządzeń do dezynfekcji pomieszczeń. Na co się zdecydować?

Sprzęty domowe

Najpopularniejsze rodzaje urządzeń do dezynfekcji pomieszczeń. Na co się zdecydować?

02.12.2021

Z wirusami trudno walczyć. Cały świat dobitnie przekonał się o tym w ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy. Z kryzysem na taką skalę, jak pandemia koronawirusa, nie mierzył się od co najmniej kilkudziesięciu lat.

Problemy z Covid-19 uświadomiły jednak wielu osobom, jak ważna jest dezynfekcja wszelkich powierzchni i pomieszczeń. Przebywanie w biurach, zakładach pracy i innych zamkniętych pomieszczeniach to bowiem idealna okazja do zarażenia się chorobą.

Pracodawcy coraz częściej chcą więc ograniczyć ryzyko transmisji wirusów i szukają sposobów na skuteczną dezynfekcję pomieszczeń. Wielu z nas stara się osiągnąć to samo we własnych domach i mieszkaniach.

Które z popularnych metod są najskuteczniejsze? Na jakie urządzenia warto postawić? Podpowiadamy!

Urządzenia do dekontaminacji powietrza – niskoenergetyczna plazma

Z cząsteczkami odpowiedzialnymi za problemy z wirusami poradzą sobie natomiast urządzenia do dekontaminacji powietrza. Podstawą ich działania są bowiem cewki, które wytwarzają niskoenergetyczną plazmę.

Ten niezwykły rodzaj materii w przyrodzie występuje głównie w czasie burz. Ma jednak wyjątkowe właściwości. Jeśli w “pole rażenia” plazmy dostaną się wirusy, bakterie lub grzyby, nie mają szans na przetrwanie.

Plazma rozbija je bowiem na poziomie DNA i RNA komórek. To sprawia, że zostają trwale unieszkodliwione. Po “zderzeniu” z plazmą nie są już w stanie się zregenerować

Urządzenia do dekontaminacji powietrza skutecznie usuną więc patogeny odpowiedzialne za najbardziej powszechne choroby przenoszone drogą kropelkową. Jeśli dobierzemy odpowiednią moc sprzętu, już w kilkadziesiąt minut oczyszczą powietrze w pomieszczeniu.

Co ważne, ich działanie jest w pełni bezpieczne dla człowieka. Mogą być włączone w biurze lub w domu w czasie pracy, snu czy codziennych obowiązków. Ich wentylatory wciągają powietrze, plazma rozbija zarazki, a oczyszczone gazy wracają do pomieszczenia. Więcej informacji na temat działania urządzeń do dekontaminacji powietrza znajdziesz na https://tomed.waw.pl/.

Oczyszczacze z filtrem HEPA

Powszechnym sposobem na walkę z zarazkami, które unoszą się w powietrzu, są klasyczne oczyszczacze powietrza. Ich działanie opiera się na obecności filtrów, które wyłapują z powietrze niepożądane substancje.

Tego typu urządzenia w prosty sposób filtrują powietrze. Przepuszczają je przez specjalne warstwy. Za najskuteczniejszy uważa się filtr HEPA. To konstrukcja, która nieco przypomina harmonijkę.

Wykonuje się ją z polipropylenu. Jej zadaniem jest zatrzymywanie szkodliwych cząsteczek. Filtry HEPA przechwytują pyły zawieszone, pyłki roślin, roztocza, pleśń czy zwierzęcą sierść. Najszczelniejsze powinny wyłapać również bakterie.

Oczyszczacze z filtrem HEPA pomogą więc oczyścić powietrze ze smogu oraz ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji bakteryjnych. Nie zapobiegną jednak chorobom wirusowym.

Lampy UV do dezynfekcji pomieszczeń
Lampy UV do dezynfekcji pomieszczeń

Urządzenia do ozonowania powietrza

Za skuteczny środek dezynfekcji pomieszczeń uchodzą również generatory ozonu. To urządzenia, które wytwarzają trójatomową cząsteczkę tlenu. A ona, czyli ozon, jest w stanie zniszczyć materiał genetyczny organizmów.

Dzięki temu generator ozonu poradzi sobie z bakteriami, grzybami czy pleśnią. Może nawet wyeliminować z pomieszczenia insekty – wystarczy dobrać urządzenie o odpowiedniej mocy. Skuteczność takich działań jest bardzo wysoka.

Są jednak również minusy takiego rozwiązania. W czasie ozonowania pomieszczenia nikt poza operatorem urządzenia nie może w nim przebywać.

Sam proces ozonowania w większych pomieszczeniach może być także dość długi. Na szczęście do wnętrza można wrócić już po kilkunastu minutach od zakończenia prac.

Lampy UV

W walce z zarazkami pomagają także urządzenia, które opierają się na promieniowaniu ultrafioletowym.

Najskuteczniejsze są lampy UV. Ich promieniowanie unieszkodliwia wirusy, bakterie i inne drobnoustroje. Przy takim procesie trzeba jednak bardzo uważać – promienie UV mogą poparzyć skórę oraz oczy. W czasie dezynfekcji ludzie muszą więc opuścić pomieszczenie.

Bezpieczniejsze są sterylizatory UV-C. Służą do dezynfekowania przedmiotów. Mają kształt skrzynki, do której wkłada się telefon, sztućce czy inne przedmioty, które chcemy w pełni oczyścić z wirusów i bakterii.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów