Najważniejsze typy urządzeń do warsztatu: wiertarka i wkrętarka. Jaką wybrać i czym się różnią?

Budowa i remont

Najważniejsze typy urządzeń do warsztatu: wiertarka i wkrętarka. Jaką wybrać i czym się różnią?

08.12.2020

Trudno dziś wyobrazić sobie place budowy czy remonty bez elektronarzędzi. By docenić szereg funkcjonalności, które gwarantują, nie trzeba jednak wcale tak poważnych prac. Urządzenia takie jak szlifierka czy taker elektryczny znacznie ułatwiają codzienne życie, pomagając w drobnych pracach w mieszkaniu bądź garażu. Nic więc dziwnego, że niemal żaden sklep z narzędziami nie może narzekać na brak klientów. Stacjonarne placówki i sklepy internetowe specjalizujące się w tej branży są odwiedzane nie tylko przez profesjonalistów, ale i majsterkowiczów-amatorów. Do zestawu najważniejszych elektronarzędzi w każdym warsztacie należą z pewnością również wkrętarka akumulatorowa lub elektryczna oraz wiertarka. W niektórych sytuacjach oba te narzędzia spiszą się równie dobrze, w innych trzeba będzie wybrać jedno albo drugie. Czym się różnią? Co wybrać do wiercenia w drewnie, a co w betonie? Ile kosztuje wiertarka, a ile wkrętarka? Znaleźliśmy odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących najważniejszych elektronarzędzi.

Jak używać wkrętarki? Najważniejsze funkcje tego urządzenia

Wkrętarka jest jednym z elektronarzędzi, które kojarzy chyba każdy. Większość mężczyzn, ale i wiele kobiet, miało okazję własnoręcznie poznać możliwości tego urządzenia, jego obsługa nie jest bowiem zbyt skomplikowana. Jak sama nazwa wskazuje, głównym zadaniem wkrętarek jest wkręcanie, ale również wykręcanie śrub oraz wkrętów. Poradzą sobie ze śrubami o różnych gwintach – wszystko zależy od końcówki, jaką zamontujemy. Dzięki temu świetnie nadają się choćby do skręcania mebli czy przykręcania różnych elementów w mieszkaniu. Na tym jednak nie kończy się zakres ich możliwości.

Za pomocą wkrętarek można bowiem również wiercić. Ponownie potrzebna będzie do tego odpowiednia końcówka, a także niezbyt twardy materiał. Jeśli naszym celem jest bowiem wywiercenie otworu na przykład w betonie, żadna wkrętarka sobie z tym nie poradzi. Zupełnie inaczej jest natomiast w przypadku drewna czy płyt gipsowych. W nich taki lekki sprzęt zapewnia sporą precyzję działań.

wkrętarka akumulatorowa
Źródło: https://sklep.powermat.pl/pl/wkretarka-wiertarka-akumulatorowa-pm-wa-20v-1-5at-lcd.html

Jaki akumulator do wkrętarki?

Poszczególne wkrętarki różnią się między sobą kilkoma parametrami. Jednym z najważniejszych elementów jest jednak rodzaj zasilania. Niektóre modele działają jedynie po podłączeniu do gniazda elektrycznego, inne zasila akumulator. Jako że wkrętarki są niewielkimi i lekkimi urządzeniami, bardzo często są używane do prac w trudno dostępnych miejscach, a także do robót na zewnątrz. W związku z tym nie zawsze można je podłączyć do gniazda sieciowego. Dlatego za bardziej praktyczne uchodzą wkrętarki akumulatorowe, które można łatwo przenosić z miejsca na miejsce. W czasie pracy nie ogranicza nas wówczas również żaden kabel, który może zaplątać się między wystającymi elementami konstrukcyjnymi.

Istotny jest jednak także wybór rodzaju baterii, który będzie zasilać sprzęt. Warto zwrócić uwagę na czas jej pracy – jeśli planujemy poważniejsze zadania wymagające dużej intensywności działań, przyda się wkrętarka z pojemnym akumulatorem. Od rodzaju baterii zależy jednak także sposób ładowania elektronarzędzi. Akumulatory niklowo-kadmowe są bardzo wytrzymałe, ale ich wadą może być tak zwany efekt pamięci. Oznacza to, że trzeba je za każdym razem rozładowywać do końca i dopiero wtedy podłączać do ładowania. W przeciwnym razie bateria szybko obniży swoją pojemność.

Akumulatory litowo-jonowe są z kolei lżejsze i można je doładowywać w dowolnym momencie. Taka bateria będzie jednak zdecydowanie mniej odporna na warunki zewnętrzne, trzeba też pilnować, by wyłączyć ładowanie tuż po tym, gdy wskaźnik osiągnie wartość 100 procent. To jednak rodzaj akumulatorów, w który wyposażona jest niemal każda ostatnio pojawiająca się na rynku wkrętarka. Jaką wybrać? Decyzja powinna być podyktowana indywidualnymi potrzebami. Ważne, by znać rodzaj jej akumulatora i ładować go w prawidłowy sposób.

Oprócz majsterkowania interesujesz się również sportem? Informacje ze świata siatkówki znajdziesz na stronie dosiatkowki.pl

Wiertarka i jej możliwości

Nieco inną charakterystykę mają wiertarki. Ich podstawowym zadaniem jest oczywiście wiercenie i pogłębianie otworów, a także przewiercanie materiałów. Również w tym przypadku głowica urządzenia pozwala na wymianę końcówek, dostępne są wiertła o różnej długości oraz średnicy. Nie trzeba przy tym specjalnie zważać na rodzaj materiału, przez który chcemy się przewiercić – wiertarka poradzi sobie nawet z twardymi powierzchniami. To urządzenie niezastąpione w przypadkach, w których chcemy wywiercić coś w ścianie, na przykład po to, by przykręcić do niej wieszak na jakiś ciężki element bądź przeciągnąć kable. Wystarczy długie wiertło i wiertarka z odpowiednią mocą, by samodzielnie wykonać takie prace.

Wiertarki – rodzaje

Podobnie jak w przypadku wkrętarek, również i wiertarki są dostępne w wersji sieciowej oraz akumulatorowej. Te pierwsze oferują użytkownikom większą moc, te drugie są natomiast bardziej mobilne i poręczne. Trzeba jednak pamiętać, że nawet wiertarki na baterie bywają dużymi i ciężkimi urządzeniami.

Najmniejsze są tak zwane wiertarki ręczne, którymi można łatwo operować bez żadnych dodatkowych statywów czy podpór. Podobnie będzie z wieloma wiertarkami udarowymi. To jednak urządzenia, które usprawniają pracę w bardzo twardych materiałach. Umożliwia to tak zwany mechanizm udarowy, pozwalający na działanie na powierzchnię dużą mocą. Dzięki temu wiertarka udarowa umożliwia na przykład wiercenie w betonie oraz kamieniu.

Kiedy mamy do czynienia z trudno dostępnymi miejscami, zwykle trzeba natomiast sięgnąć po wiertarki kątowe. Specjalna głowica pozwala na montowanie w nich wierteł prostopadle do urządzenia. Ostatnim z ważnych rodzajów tego sprzętu są narzędzia stołowe. Podczas gdy inne typy wiertarek przytrzymujemy jedynie ręką, wiertarki stołowe umieszcza się na specjalnych statywach. Materiał, który chcemy przewiercić takim urządzeniem, ustawiamy pod wiertłem. Dzięki stabilnej konstrukcji otrzymane otwory powinny być wywiercone z idealną precyzją.

wkrętarka akumulatorowa
Źródło: https://sklep.powermat.pl/pl/wiertarka-elektryczna-udarowa-1500w-pm-wu-1500m.html

Wiertarka a wkrętarka – różnice i podobieństwa

Niektórzy zastanawiają się, jak włożyć wiertło do wkrętarki albo czy wiertarka może pomóc przy skręcaniu mebli. Oba te urządzenia, choć wizualnie podobnie, na wielu płaszczyznach mocno się od siebie różnią. Wkrętarki są zazwyczaj mniejsze, a praca nimi jest dość łatwa i poradzi z nią sobie nawet niezbyt doświadczony majsterkowicz. Te urządzenia najczęściej nie dysponują też zbyt wielką mocą. Są jednak niezastąpione przy wkręcaniu i skręcaniu – klasyczna wiertarka takich opcji po prostu nie posiada.

Wiertarka jako wkrętarka? Tylko wówczas, gdy zdecydujemy się na nieco mniej standardowe urządzenie, czyli wiertarko-wkrętarkę. Taki sprzęt posiada bowiem dodatkowy, niezbyt szybki bieg, który służy właśnie do wkręcania. Klasyczne wiertarki, zwłaszcza udarowe, znacznie lepiej od wkrętarek radzą sobie jednak z wierceniem otworów w twardych materiałach. Są więc przystosowane do trudniejszych prac i przydają się nie tylko w domowych warsztatach, ale również na placach budowy.

Wiertarki i wkrętarki równie dobrze poradzą sobie natomiast z wierceniem niewielkich otworów w miękkich powierzchniach. W tym przypadku można ich używać zamiennie, choć końcówki do wkrętarek i wiertarek nieco się od siebie różnią. Jeśli zatem mamy do wykonania prace tego typu, bez względu na wybór urządzenia powinniśmy sobie poradzić. W pozostałych sytuacjach przed zakupem nowego sprzętu warto zastanowić się, w jakim celu chcemy nabyć nowy sprzęt do warsztatu. Pewną wskazówką może być też cena – zwykle najprostsze wkrętarki są dostępne już za około 100 złotych. Wiertarki dysponujące mocniejszym silnikiem są zwykle nieco droższe.

W kolejnym artykule dowiesz się, jak dbać o elektronarzędzia i spawarki akumulatorowe.

Autor:
Damian
Copywriter Agencji Interaktywnej Intle. Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów