Jak pomalować meble na biało? Przewodnik krok po kroku

Porady wnętrzarskie

19.03.2021

Malowanie mebli z okleiny na biało wymaga precyzji oraz doboru odpowiednich produktów – niepoprawne wykonanie metamorfozy to gwarancja odpadania farby. Nieprawidłowe potraktowanie drewna, laminatu czy sklejki również zakończy się rozczarowaniem! Podpowiadamy, jak pomalować komodę na biało – może tak samo przemalujesz stoły drewniane czy regały, by dać nowe, piękne życie całemu wyposażeniu?

Dlaczego warto wybrać białe meble?

Biel kojarzona jest głównie z aranżacjami w bardzo popularnym skandynawskim stylu, dobrze uzupełni także pokój w stylu angielskim czy shabby chic. Błyszczący lakier uzupełni nowoczesny wystrój, a charakterystyczne dla sprzętów z duszą efekt postarzenia uzyskamy decydując się na malowanie mebli na biało z przecierką. Niezależnie od materiału wykonania, jeśli zdecydujemy się przemalować ciemne meble na biało, wnętrze z pewnością nabierze elegancji! Świetnym przykładem są tutaj krzesła drewniane – czasem zmiana ich koloru wydaje się jedynie małym zabiegiem, jednak rezultat najczęściej zaskakuje każdego!

Malowanie mebli z okleiny na biało – podstawowe zasady

Renowacja mebli z okleiny budzi pewne kontrowersje – w przypadku tej powłoki pewną trudność stanowi jej przyczepność. Nie zrażaj się! Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach.

Stan okleiny

Zanim przystąpisz do pracy, dokładnie obejrzyj przedmiot renowacji. Jeżeli w okleinie zauważysz dziury i głębokie zarysowania, koniecznie się ich pozbądź – nierówności będą odznaczać się pod farbą. Do wygładzenia powierzchni użyj drobnego papieru ściernego (120-200) i zachowaj szczególną ostrożność, by nie pogorszyć stanu powłoki. Szlifowanie wszelkich nierówności trzeba będzie przeprowadzić także zabierając się za malowanie mebli drewnianych na biało.

Dodatkowe szlify

Malowanie ciemnych mebli na biało to czasochłonne zajęcie, które lepiej mieć za sobą raz a dobrze. By zwiększyć trwałość farby, poszczególne warstwy zaleca się po wyschnięciu dodatkowo przecierać papierem ściernym. Podobnie jak przygotowując powierzchnię na początku, bądź delikatny. Skoro czeka Cię tyle szlifowania, miej pod ręką wilgotną ściereczkę do zbierania kurzu – chyba nikt nie potrzebuje dodatkowego bałaganu. 

Jak pomalować meble z okleiny na biało? Z cierpliwością!

Musisz liczyć z koniecznością zastosowania wielu warstw, bo ta powłoka niełatwo poddaje się dokładnemu kryciu. Zwłaszcza gdy mowa o radykalnej transformacji ciemnych powierzchni w śnieżnobiałe, trzeba uzbroić się w cierpliwość . Najgorsze co można zrobić to nakładanie zbyt grubych warstw farby celem lepszego pokrycia  – to zrujnuje efekt końcowy!

Czym pomalować meble na biało?

Uzyskanie imponującego efektu renowacji wymaga zastosowania wysokiej jakości produktów malarskich. Czym pomalować lakierowane meble na biało, a co wybrać w przypadku innych powierzchni?

Rodzaj farby

O istotności wyboru farby z pewnością nie trzeba przekonywać. Zdecydować należy między czterema głównymi rodzajami:

  • farba ftalowa – według specjalistów, najlepszy wybór w przypadku wspominanej okleiny. Jest niezwykle wytrzymała – gwarantuje, że nasze malowanie mebli pokojowych na biało, także tych intensywnie używanych, będzie inwestycją na wiele lat. Ta farba radzi sobie nawet z najtrudniejszymi powierzchniami. Problematyczny jest jej bardzo intensywny, utrzymujący się przez dłuższy czas zapach, szczególną uwagę należy więc zwrócić na wyschnięcie mebli i wywietrzenie miejsca pracy. 
  • farba akrylowa – nazywana również emalią akrylową. Jest najpopularniejszym wyborem majsterkowiczów. Dobrze sprawdza się przy sklejce, meblach drewnianych i lakierowanych, a jej zapach nie przyprawia o ból głowy. Nie jest toksyczna. Minusem jest jej podatność na uszkodzenia. 
  • farba renowacyjna – polecana do pomieszczeń wilgotnych, niestraszny jej również tłuszcz. Czym pomalować meble kuchenne na biało? Oto odpowiedź!
  • farba kredowa – popularna dzięki matowemu wykończeniu i szerokiej palecie pastelowych odcieni. To szczególnie dobry wybór do mebli w stylu shabby chic i vintage. Niekwestionowaną zaletą jest szybkość wysychania – po pół godziny można nałożyć kolejną warstwę.

Pędzel czy wałek?

Zarówno pędzel jak i wałek pozwolą skutecznie przemalować meble na biało. Wybór narzędzia zależy od planowanego efektu końcowego, rodzaju farby oraz faktury mebli. Wałek flockowy lub zrobiony z gąbki pozwala uzyskać gładką powierzchnię, bez żadnych smug. Sprawdzi się zarówno przy drewnianych meblach jak i zrobionych ze sztucznych materiałów.

Na pędzel powinniśmy postawić gdy zależy nam na niestandardowym wykończeniu – popularne jest malowanie mebli na biało z przecierką. Nieodłącznie powinniśmy mieć pędzel pod ręką odnawiając sprzęty z drobnymi elementami, wymagającymi osobnej uwagi, oraz gdy widzimy konieczność dotarcia farbą w zakamarki niedostępne dla wałka – przy zawiasach bądź uchwytach. 

Na szczegóły zwróć uwagę również gdy decydujesz się na malowanie mebli kuchennych na biało. Pomieszczenie w którym przygotowuje się jedzenie powinno wyglądać przede wszystkim schludnie

Wniosek? Trzeba mieć oba przyrządy, by być pewnym idealnego efektu. Jeśli nie użyjesz pędzla tym razem, z pewnością przyda się w przyszłości. Uwaga na wypadające włosie!  

Lakierowanie

Z reguły nie jest ono konieczne przy nowych farbach, warto jednak dmuchać na zimne, szczególnie w przypadku farby kredowej. Wosk zabezpieczający bądź lakier należy dobrać do rodzaju farby – kieruj się w pierwszej kolejności zaleceniami producenta. Lakier może intensywnie błyszczeć lub pozostawić matowy efekt – wybór należy do Ciebie. Mat szczególnie dobrze sprawdzi się gdy w grę wchodzi malowanie mebli sosnowych na biało – uwolni on urok naturalnego drewna.

Malowanie mebli na biało – krok po kroku

Przedstawiamy etapy, które pozwolą Ci w łatwy sposób uzyskać przepiękne drewniane białe meble. Oto instrukcja krok po kroku.

Przygotowanie

Zanim zabierzesz się za malowanie ciemnych mebli na biało, wodą z mydłem dokładnie umyj i osusz poddawane metamorfozie sprzęty. Jeśli to możliwe, prace przeprowadź na dworze, w innym wypadku koniecznie zapewnij dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia. Stanie w oparach farby jest nie tylko niekomfortowa, ale i bardzo niezdrowe, zwłaszcza że malowanie brązowych mebli na biało będzie wymagało wielu godzin! następnie zabezpiecz skórę, wskocz w stare ubrania i zabieraj się do metamorfozy!.

Malowanie mebli pokojowych na biało – odtłuszczanie i podkład

By precyzyjnie przemalować meble na biało, nie obejdzie się bez rozmontowania ich. Im prostsza konstrukcja, tym łatwiejsze zadanie. W przypadku komody konieczne będzie wyjęcie drzwiczek i odkręcenie uchwytów, a następnie oklejenie taśmą elementów, które mają pozostać nietknięte farbą. Lepiej zapobiegać niż później próbować sobie radzić z konsekwencjami niedokładnego pociągnięcia pędzlem.

Matowienie 

Malowanie mebli na biało przyjęło się zaczynać od przetarcia ich papierem ściernym. Drobnoziarnisty papier sprawi, że powierzchnia stanie się bardziej przyczepna – nie ryzykujemy, że nowa farba błyskawicznie odpadnie. Producenci farb ułatwiają pracę majsterkowiczom, zapewniając nowym środkom do malowania wystarczającą trwałość na bardziej gładkich powierzchniach – często można szlifowanie pominąć, uważamy jednak, że przezorny zawsze powinien pozostać ubezpieczony! 

Odtłuszczanie i podkład

Do odtłuszczenia powierzchni doskonale nadaje się benzyna ekstrakcyjna. Jest zaliczana do rozpuszczalników, bezlitosnych dla wszystkich zabrudzeń i tłustych substancji. Następnie przychodzi czas na warstwę podkładu. Zanim zabierzesz się za nakładanie farby, poczekaj aż podkład dokładnie wyschnie. Trzymanie się zaleceń producenta to klucz do sukcesu – tylko wtedy pracochłonne malowanie mebli na biało zakończy się sukcesem.

Jak pomalować drewniane meble na biało?

Wałek i pędzel w dłoń! Pamiętaj, że każda warstwa farby musi dokładnie wyschnąć zanim nałożysz kolejną. Z reguły wystarczą 2-3 warstwy, ale malowanie ciemnych mebli na biało może wymagać o wiele więcej pracy także przy mniej wymagających powierzchniach niż okleina. Uważaj, by nie nakładać farby zbyt grubo – nie chcemy nieestetycznych zacieków! 

Gdy meble wyschną, czas podjąć decyzję o zabezpieczeniu lakierem matowym bądź błyszczącym – jak wspominaliśmy, z reguły nie jest to konieczne.

Malowanie starych mebli na biało – czy to się opłaca?

Idąc z duchem less waste, zawsze lepiej odnawiać wyposażenie, niż wyrzucać i kupować nowe. Jeżeli mamy sprzęty w dobrym stanie, a zależy nam po prostu na odświeżeniu lub zmianie stylistyki wnętrza, nie ma powodu do rezygnacji z malowania – malowanie brązowych mebli na biało jest całkiem proste! Oczywiście, zajmuje sporo czasu, nie wymaga jednak umiejętności plastycznych ani specjalistycznej wiedzy. Z pewnością samodzielne odnowienie i wystylizowanie starej komody czy leżącego na strychu regału przyniesie Ci ogromną satysfakcję! Taka renowacja to także duża oszczędność pieniędzy, o której wspominaliśmy w artykule https://dobrewnetrza.net/2019/07/17/stare-meble-w-nowej-odslonie/!

Malowanie brązowych mebli na biało – czy jesteśmy w stanie ukryć ciemne barwy?

Dobranie odpowiedniego produktu i kupienie odpowiedniej ilości farby to podstawa satysfakcjonującego efektu – malowanie ciemnych mebli na biało wymaga dużego nakładu pracy, jednak niezbyt trudnej. Cierpliwe nakładanie kolejnych warstw gwarantuje dokładne pokrycie bielą nawet najciemniejszych kolorów. Pracownicy sklepów budowlanych z pewnością pomogą w doborze odpowiedniego wyposażenia – reszta jest w Twoich rękach!

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów