Minimalizm w domu – jak go wprowadzić krok po kroku?

Porady wnętrzarskie

Minimalizm w domu – jak go wprowadzić krok po kroku?

24.11.2022

Minimalizm w domu jest pojęciem, które wzbudza coraz większe zainteresowanie. Być może także i Ty należysz do osób, które chcą żyć w bardziej skromny, ale jednocześnie funkcjonalny sposób. Jeśli przemawia do Ciebie idea „mniej znaczy więcej” i jesteś gotowy na wprowadzenie zmian w swoim otoczeniu, dobrze trafiłeś!

W tym artykule dzielimy się praktycznymi wskazówkami, z pomocą których zadbasz o minimalizm w mieszkaniu. Skupimy się zarówno na wyglądzie wnętrz, ich zawartości, czyli tego, co się w nich znajduje, jak i Twoich nawykach, które ułatwią Ci przejście na minimalistyczny styl życia. Zapraszamy do lektury!

Minimalizm w domu – od czego zacząć?

Jak wprowadzić minimalizm w domu? Z pewnością nie jest to coś, co będziesz w stanie zrobić w dzień czy dwa, nawet gdybyś się bardzo postarał. Musisz zaakceptować, że jest to proces, który trwa. Będzie on opierał się przede wszystkim o zmianę Twoich nawyków oraz zmodyfikowanie sposobu, w jaki podchodzisz do tego, co posiadasz.

Minimalizm w mieszkaniu pomogą Ci wprowadzić poniższe wskazówki. Zapoznaj się z nimi dokładnie i na początek wybierz te, które najmocniej do ciebie przemawiają lub te, które wydają Ci się najprostsze we wprowadzeniu. Pamiętaj, że nie musisz od razu rzucać się na głęboką wodę i zmieniać wszystkiego jednocześnie. Chociaż jest to kuszące, może sprawić, że zrazisz się do minimalizmu, a tego przecież nie chcemy.

Minimalizm w domu? Poznaj swoją motywację!

Motywacja jest niezwykle ważna, bo to właśnie ona pozwoli Ci wytrwać w swoim postanowieniu. Wśród głównych czynników, które sprawiają że ludzie decydują się na minimalizm w domu i życiu, możemy wyróżnić między innymi: względy ekologiczne i chęć bycia less waste, pragnienie zaoszczędzenia pieniędzy, a także zmęczenie otaczającymi z każdej strony rzeczami.

Twoja motywacja może być oczywiście całkowicie inna i nie ma w tym nic złego. Jednak warto, abyś ją poznał i dobrze ją zapamiętał. W ten sposób nawet w trudnych momentach, kiedy będziesz zastanawiał się, czy zrezygnować z zakupu kolejnego kubka czy spodni, łatwiej Ci będzie podjąć decyzję zgodną z Twoimi zasadami minimalizmu.

Stwórz swoje zasady

Kiedy poznasz już swoją motywację, możesz skupić się na stworzeniu swoich własnych zasad minimalizmu. Ważne jest to aby to podejście było dopasowane do Ciebie. W ten sposób będziesz osiągał zamierzone efekty, na których Ci zależy (zapewne będą one związane z Twoją motywacją), a będziesz mógł zrezygnować z tych, których nie jesteś w danym momencie w stanie wprowadzić. Bez poczucia winy, będziesz robił tyle, ile możesz. Dzięki temu utrzymasz swoje działania przez długi czas, zachowując motywację. Minimalizm w domu i życiu stanie się dla Ciebie nadrzędną wartością!

Zrób porządki, czyli wielkie oczyszczanie przestrzeni

Porządki pomogą Ci poczuć się lżej – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Pozbycie się rzeczy, które od dawna zalegają w szafie czy szafkach, pomoże Ci także uświadomić sobie, jak wiele rzeczy jesteś w stanie zgromadzić. Rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz i z których nie korzystasz na co dzień. Zajmują one miejsce, ale warto, abyś pamiętał również, że musiałeś za nie zapłacić.

Domyślamy się, że nie lubisz wyrzucać pieniędzy. Dlatego po tych wielkich porządkach będziesz w stanie bardziej racjonalnie podchodzić do zakupów. Świadomość jest pierwszym krokiem do zmiany.

Stopniowe zmiany, czyli rozbij mieszkanie na pomieszczenia

Aby generalne oczyszczanie przestrzeni nie przytłoczyło Cię, podziel je na pomieszczenia. Raczej nie uporasz się ze wszystkim w ciągu jednego dnia, dlatego dobrym pomysłem jest podejście do tego etapami. Stwórz plan z podziałem na dni, zakładając w nim także miejsce na poślizg czasowy. Niektóre przestrzenie mogą być dużo bardziej wymagające, niż Ci się wydaje.

Pamiętaj, aby podejść do sprzątania kompleksowo. Przeglądaj rzeczy, które znajdują się zarówno na meblach, jak i te, które są ukryte ich wnętrzach. Tylko w ten sposób w pełni oczyścisz swoją przestrzeń i zadbasz o minimalizm. Dom stanie się przy okazji bardziej funkcjonalny!

Rzeczy, które postanawiasz wrzucić, możesz podzielić na kilka grup, np. na te nadające się dla bliskich lub przyjaciół, te dla potrzebujących, a także te, które nadają się już tylko do kosza. W ten sposób podejdziesz do tego tematu w bardziej ekologiczny sposób i nie będziesz produkował aż tak dużej ilości odpadków.

Minimalizm w domu - od czego zacząć?
Pamiętaj, że minimalizm w domu nie oznacza nudy! A wręcz przeciwnie. Możesz urządzić swoje mieszkanie tak jak chcesz i kreatywne podejście jest mile widziane!

Przyjrzyj się swoim nawykom zakupowym i… zmień je!

Minimalizm w mieszkaniu mogą pomóc wprowadzić Ci między innymi ograniczenia zakupowe. Możesz aktualizować je co określony czas lub spisywać zbiorczo na początku roku, planując kolejne 12 miesięcy z góry. W ograniczeniach zakupowych warto zawrzeć rzeczy, których w ogóle nie będziesz kupował a także te, które planujesz kupować, jednak w ograniczonej ilości. Dzięki temu będziesz mógł zaoszczędzić i jednocześnie cały czas panować nad tym, co posiadasz.

Zanim jednak przejdziesz do stworzenia listy swoich ograniczeń zakupowych, przyjrzyj się bliżej swoim nawykom. W jaki sposób kupujesz? Czy wpisujesz swoje wydatki? Czy korzystasz z wyprzedaży i rzeczy kupowanych z drugiej ręki, czy kupujesz wyłącznie nowe rzeczy? Odpowiedź na te pytania z pewnością pomoże Ci lepiej planować swoje zakupy, wprowadzić minimalizm w domu i jednocześnie zaadresować te kwestie, które wyraźnie wymagają poprawy.

Możesz tworzyć także wyzwania, w których nie będziesz kupował określonego przedmiotu lub grupy przedmiotów w danym miesiącu. Z miesiąca na miesiąc możesz je zmieniać, jednak dzięki temu nie będziesz tak mocno odczuwał braku zakupów, jeśli do tej pory kupowałeś bardzo dużo. A kto wie – być może zrezygnujesz z zakupów danych przedmiotów na dłużej niż miesiąc?

Zmiana od podstaw, czyli minimalizm w domu poprzez aranżację

Jeśli jesteś tym szczęściarzem i planujesz remont oraz całkowitą zmianę wyglądu mieszkania, możesz podejść do tego w sposób minimalistyczny. Nie musisz jednak sztywno trzymać się ogólnodostępnych zasad. Ważne żebyś to Ty uważał, że Twoja przestrzeń jest minimalistyczna, funkcjonalna i jednocześnie jest miejscem, w którym dobrze się czujesz.

Jeśli potrzebujesz inspiracji, możemy podpowiedzieć Ci, że warto wybrać delikatne, stonowane kolory, a nie przesadzać z intensywnymi akcentami. Meble mogą być spójne lub wręcz przeciwnie – pochodzić z różnych zestawów. Ważne jednak, aby nie było ich zbyt dużo, bo wtedy mogą przytłaczać pomieszczenie. W dodatkach i akcesoriach, które znajdują się na widoku, powinien być zachowany umiar.

W sytuacji gdy nie planujesz remontu, możesz skupić się na powyższych punktach i zminimalizowaniu ilości posiadanych rzeczy, gdyż one także mają wpływ na wygląd pomieszczeń. Jeśli jednak chcesz coś zmienić, możesz spróbować mniej inwazyjnych modyfikacji, np. pomalowania ścian na neutralny kolor czy zrezygnowania z niepotrzebnych mebli, które zagracają wnętrze.

Jak widzisz, minimalizm w domu można wprowadzić głównie wtedy, gdy zmienisz swoje nawyki i podejście do życia. To klucz do sukcesu!

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów