Dobre wnętrza

Nowoczesne biuro – czym się wyróżnia?

Aranżacja wnętrz i inspiracje

Nowoczesne biuro – czym się wyróżnia?

06.09.2022

Współczesne biura w niczym nie przypominają tych sprzed 10 lat temu. Obecnie w miejscach tych ceni się ergonomię komfort oraz automatyzację. To nowoczesne przestrzenie wyposażone w innowacyjne rozwiązania, które przyczyniają się do dobrego samopoczucia pracowników oraz zwiększają ich efektywność. Pożądane efekty osiąga się między innymi przez funkcjonalne wyposażenie oraz odpowiednią aranżację biura. Poznaj najważniejsze cechy nowoczesnych biur oraz dowiedz się, jakie mają zalety.

Czym jest smart office?

Z nowoczesnymi biurami nierozerwanie związane jest pojęcie smart office. Co ono oznacza? To nic innego, jak system wielofunkcyjnych rozwiązań, w zakres których wchodzi między innymi starannie dobrana aranżacja, wyposażona w funkcjonalne strefy oraz ergonomiczne i komfortowe w użytkowaniu meble. Zanim zrobiło się głośno o tym nowym koncepcie, biurom daleko było do ideału – często przestrzeń w nich była nieefektywnie wykorzystywana, aranżacja zamiast pobudzać do kreatywności, utrudniała skupienie, a wykonywanie w nich jakichkolwiek zadań było energochłonne.

Zadaniem smart office jest zoptymalizowanie codziennej pracy i zwiększenie komfortu pracowników. W biurach takich duże znaczenie ma postępująca cyfryzacja. Nie brakuje w nich inteligentnych rozwiązań, na przykład sensorów, które zbierają dane o warunkach panujących w biurze, a następnie są analizowane. Przestrzenie biurowe skoncentrowane są na ludzkich potrzebach – zarówno psychicznych, jak i fizycznych.

Wszystkie elementy mają znaczenie, takie jak temperatura, kolory, oświetlenie czy użyte dekorację. We współczesnych biurach nie przepisuje się już jednemu pracownikowi konkretnego biurka – raczej modne staje się pojęcie hot desk, czyli dzielone stanowisko pracy. Każdego dnia pracownik wchodzący do pracy wybiera stanowisko, na którym będzie pracować. W razie potrzeby przenosi się na inne, zabierając woje rzeczy. W związku z tym nie ma już na biurkach ramek ze zdjęciami czy innych dekoracji. Rozwiązanie to pozwala w pełni wykorzystać przestrzeń biurową. 

Nowoczesne wyposażenie biur

Ergonomiczne meble, stworzone z uwzględnieniem uwarunkowań anatomicznych to podstawa współczesnego biura. Powinny one mieć nowoczesny materiał, starannie zaplanowany kształt oraz przyjemne materiały. W dalszym ciągu niesłabnącą popularnością cieszy się drewno, które jest solidne i ekologiczne. Coraz częściej pojawiają się też fotele i krzesła z metalu oraz tworzyw sztucznych. W połączeniu z kolorową tkaniną prezentują się one bardzo nowocześnie. 

Niezbędnym wyposażeniem biura jest też nowoczesne biurko gabinetowe. Podobnie jak wcześniejsze elementy powinno ono być regulowane – za pomocą ręcznej dźwigni lub systemu elektrycznego. Hitem w ostatnim czasie są biurka, które umożliwiają zmianę pozycji z siedzącej na stojącą. Większość mebli biurowych ma opływowy, a nawet futurystyczny kształt. Ich wielkość może być różna – kompaktowe i składane elementy sprawdzą się nawet w mniejszych biurach lub w trakcie pracy w home office. 

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów