Jak wybrać najlepsze poduszki z pierza i jak je czyścić?

Kołdry

01.03.2021

Tradycyjne poduszki z pierza wracają do łask. Są one znane od setek lat, bardzo ciepłe, przyjemne w użytkowaniu i trwałe. Pomimo iż powszechnie dostępne są poduszki z antyalergicznym wsadem syntetycznym, to jednak te z naturalnym wypełnieniem nadal są w cenie. Poduszki z pierza są nie tylko bardzo miękkie i wygodne, ale również ekologiczne.

Wiele osób obawia się, że poduszki z puchu lub pierza są niekorzystne dla zdrowia. Tymczasem, jeśli nie jesteśmy alergikami, to nie ma żadnych powodów do obaw. Poduszek takich nie są zaleca się osobom cierpiącym na alergie oraz astmę oskrzelową. Dla osób zdrowych są jak najbardziej bezpieczne i polecane. Oczywiście nie można zapominać o utrzymaniu ich w czystości, aby nie namnażały się w nich roztocza kuchu i bakterie. Sprawdź, jak wybrać najlepsze poduszki z pierza i jak je czyścić.

Poduszki z pierza – wady i zalety

Poduszki z naturalnym wsadem z pierza lub puchu mają wiele zalet, ale nie są też wolne od wad. Zanim podejmiemy decyzję o ich zakupie, warto poznać wszystkie za i przeciw oraz dobrze się zastanowić.

Zalety poduszek z pierza

– Są one produktem w pełni naturalnym i ekologicznym.

– Poduszki te nie zawierają żadnych substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia i środowiska naturalnego.

– Takie naturalne poduszki bardzo dobrze absorbują wilgoć.

– Zapewniają one również odpowiednią cyrkulację powietrza.

– Poduszka z pierza zapewnia komfort termiczny o każdej porze roku- w zimie grzeje, a latem chroni nas przed przegrzaniem.

– Jest miękka i przyjemna w dotyku.

– Jest elastyczna i zapewnia idealne wsparcie dla głowy, szyi i barków.

– Poduszki z pierza są bardzo trwałe- odpowiednio czyszczone i pielęgnowane będą służyć nam przez wiele lat.

Choć poduszki ze wsadem naturalnym mają naprawdę wiele zalet, to jednak nie są one najlepszym wyborem dla każdego. Jak każdy produkt naturalny mogą pogarszać samopoczucie osób cierpiących na choroby alergiczne.

Wady poduszek z pierza

– Niestety poduszki z pierza gromadzą sporo kurzu, dlatego mogą zaszkodzić nie tylko osobom uczulonym na samo pierze, ale również na roztocze kurzu.

– Pielęgnacja poduszek z naturalnego pierza nie jest tak łatwa, jak tych z wkładem syntetycznym. Nie można ich bowiem prać w pralce, ponieważ spowoduje to zbicie się i zniszczenie pierza i puchu. Konieczne jest więc regularne oddawanie poduszek do specjalistycznego czyszczenia. Wymagają one także częstego (najlepiej codziennego) wietrzenia. Powinniśmy je wystawiać na świeże powietrze niezależnie od pogody. Szczególnie korzystne są zimowe dni z temperaturą poniżej zera, ponieważ w takich warunkach giną roztocza kurzu.

– Nie wszystkie poduszki z pierza są dobrej jakości. Producentów jest wielu, jednak niestety nie każdy z nich jest godny zaufania. Zdarzają się sytuacje, gdzie firma produkująca poduszki ze wsadem naturalnym nie dba o odpowiednie odkażenie oraz odtłuszczenie pierza. Dlatego kupujmy wyłącznie wyroby sprawdzonych producentów, które opatrzone są odpowiednimi certyfikatami jakości.

– Dobrej jakości poduszki z pierza lub puchu są dosyć drogie.

– Poduszki z pierza nie są produktem wegańskim, co dla wielu osób ma duże znaczenie.

Jak wybrać najlepsze poduszki z pierza?

Jeżeli zdecydujemy się na zakup poduszek z wypełnieniem z naturalnym, pozostaje wybrać jego typ. Rodzaje poduszek z wkładem naturalnym to:

Poduszki z pierza

Wypełnienie takich poduszek to pierze kacze i gęsie. Poduszki mogą być wypełnione jednym rodzajem piór lub ze wsadem mieszanym.

Warto wiedzieć, że poduszki z pierza gęsiego uważane są za dużo lepszej jakości, niż te z pierza kaczego. Są one bardzo miękkie, elastyczne i delikatne, a także zapewniają idealną izolację termiczną. Najczęściej są jednak znacznie droższe od poduszek z pierzem kaczym, które są tańszą, ale nieco gorszą opcją. Są one mniej sprężyste i szybciej się zbijają.

Wybierając poduszkę z pierza naturalnego, oprócz jego rodzaju, zwróćmy także uwagę na formę pierza. Poduszki ze wsadem z pierza dartego są bowiem bardzo lekkie, sprężyste i puszyste, z kolei te z pierzem ciętym charakteryzuje większy stopień twardości oraz mniejsza elastyczność.

Poduszki z puchu

Puch stanowi podszycie piór dorosłych ptaków i jest niezwykle miękki i delikatny, dlatego poduszki puchowe są droższe niż te z pierza. Jest to materiał bardzo lekki i puszysty o doskonałych właściwościach higroskopijnych. Zapewnia też lepszą cyrkulację powietrza niż klasyczne poduszki z pierza. Na poduszkach wypełnionych puchem śpi się wyjątkowo wygodnie i są one uznawane za produkt luksusowy.

Poduszki z półpuchu

Jest to świetna opcja, gdzie wypełnienie poduszki stanowi połączenie klasycznego pierza z delikatnym puchem. Przeważającą część wypełnienia stanowi tu pierze. Poduszki tego rodzaju są elastyczne i sprężyste, a jednocześnie miękkie, wygodne i mają dobre właściwości termiczne. Ich ogromną zaletą jest również niższa cena w stosunku do poduszek typowo puchowych.

Czyszczenie poduszek z pierza

Zarówno poduszki z pierza, jak i puchowe oraz z półpuchu nie nadają się ani do prania w pralce, ani do prania ręcznego. Naturalne pióra w procesie tradycyjnego prania bardzo się niszczą i zbijają, co powoduje, że poduszka traci swój kształt oraz właściwości.

Jak więc dbać o poduszki z pierza, aby były czyste i bezpieczne dla zdrowia? Przede wszystkim należy je regularnie wietrzyć na świeżym powietrzu oraz trzepać. Dzięki temu nie dopuścimy do gromadzenia się kurzu wewnątrz poduszek.

Bardzo korzystne jest wystawianie poduszek na dwór podczas mrozów, a także w bardzo słoneczne dni, ponieważ niskie temperatury oraz promieniowanie UV niszczą roztocza i zarazki.

Jeżeli powłoczka poduszki ulegnie zaplamieniu, wówczas czyścimy ją delikatnie mokrą ściereczką lub gąbką z letnią wodą i łagodnym detergentem. Uważajmy przy tym, aby nie zmoczyć zanadto wsadu poduszki. Ważne jest też jak najszybsze jej wysuszenie.

Ponadto pamiętajmy, że poduszki z naturalnego pierza powinniśmy regularnie (co najmniej dwa razy w roku) oddawać do specjalistycznego czyszczenia. Tam pierze oraz puch się dezynfekuje i odtłuszcza, a poszycie poduszki – pierze osobno. W warunkach domowych nie jesteśmy w stanie tak dokładnie i skutecznie wyczyścić naszych poduszek z pierzem.

Wiele osób, które są przyzwyczajone od najmłodszych lat do poduszek z pierza, nie wyobraża sobie spania na takich z wkładem syntetycznym. Faktycznie są one niesamowicie wygodne i komfortowe. Bezwzględnie trzeba jednak pamiętać o ich odpowiedniej higienie, ponieważ, jeśli zaniedbamy czyszczenie poduszek z wkładem naturalnym, mogą one przyczynić się do pogorszenia naszego zdrowia i samopoczucia.

Komu nie sprawdzą się poduszki z pierza?

Nie decydujmy się na poduszki z pierza lub puchu, jeżeli w domu są alergicy – warto wówczas wybrać poduszki antyalergiczne. Niestety uczulenie na pióra bywa tak silne, że potrafią zaszkodzić, nawet gdy alergik śpi w innym pomieszczeniu, niż właściciel poduszki z pierza. Nie kupujmy też poduszki z pierza, jeśli nie jesteśmy osobą systematyczną lub nie mamy czasu na regularną pielęgnację takich poduszek. Poduszki z wkładem syntetycznym, choć przez niektórych uważane są za mniej komfortowe, to są wygodniejsze i łatwiejsze w pielęgnacji, ponieważ można je bez problemu wyprać w pralce automatycznej.

Do poduszki z pierza chcesz dobrać kołdrę? Przed zakupem koniecznie przeczytaj nasz artykuł! https://dobrewnetrza.net/koldra-z-pierza/

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów