Dobre wnętrza

Kołdra dla alergika – jak skutecznie walczyć z alergią podczas snu?

Kołdry

Kołdra dla alergika – jak skutecznie walczyć z alergią podczas snu?

23.12.2020

Wybór odpowiedniej kołdry dla alergika to nie lada wyzwanie. Większość osób cierpiących na przewlekłe alergie kupuje kołdry antyalergiczne, by zapobiec rozprzestrzenianiu się roztoczy w sypialni. Istnieją jednak różne inne typy alergii, np. uczulenia na materiały czy włókna, które również należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu odpowiedniej kołdry dla alergików. Obecnie rynek zapełnił się różnymi alternatywami, nie tylko jeśli chodzi o tkaniny, ale także o rozmiary kołder. W sklepach internetowych znajdziemy zarówno kołdry 150×200, jak i takie w rozmiarze 200×220. Dodatkowo, kołdra dla alergika to jedno, ale pościel dla alergików to kolejna kwestia, którą należy rozważyć przed zakupem – poduszki są przecież bardzo istotne! Jaka kołdra dla alergika sprawdzi się najlepiej? Jaka pościel dla alergika skutecznie pozwoli na pozbycie się alergii podczas snu? Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej!

Co wywołuje alergię w sypialni?

Kołdra dla alergików jest szczególnie polecana osobom, które mają alergię na kurz i wszelkiego rodzaju pyłki. Osoba uczulona na dany alergen, w zetknięciu z nim zaczyna kichać, kaszleć, może doświadczać duszności i drapania w gardle. Codzienne funkcjonowanie w takich warunkach jest kłopotliwe nie tylko dla samego alergika, ale także dla osób mieszkających z nim w jednym domu. Należy więc przedsięwziąć wszelkie możliwe kroki, by pozbyć się alergii, a pierwszym z nich jest zakup kołdry antyalergicznej.

Alergia na kurz to tak naprawdę alergia na odchody roztoczy, które mają bardzo silnie alergizujące właściwości. Czy wiedzieliście, że poduszka aż w 10% składa się z roztoczy tylko po pół roku jej użytkowania? Ciepła sypialnia o odpowiedniej wilgotności powietrza, pełna złuszczonego ludzkiego naskórka to dla roztoczy idealny dom. Badania pokazały, że około 50% Polaków cierpi na alergie i ma dodatnie wyniki w testach na powszechnie występujące alergeny. Być może jesteście wśród nich, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Oprócz odpowiedniej kołdry, warto zwrócić uwagę na inne czynniki, które mogą pomóc w pozbyciu się alergii z sypialni. Po pierwsze, zachowanie minimalizmu w pomieszczeniu, w którym śpimy – nie powinno się tam znajdować wiele mebli, ozdób, ramek i innych przedmiotów zbierających kurz. Garderoba połączona z sypialnią również nie będzie dobrym pomysłem, przez wzgląd na stosy ubrań, będące siedliskiem roztoczy. Dobrze zrezygnować także z dywanów, grubych i długich zasłon oraz wypukłych tapet i sztukaterii. Zwierzęta i ich sierść również nie są w sypialni mile widziane.

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu kołdry dla alergika?

Przy wybieraniu kołdry dla alergika, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które pozwolą nam cieszyć się nią przez lata. Przede wszystkim, należy sprawdzić, w jakiej temperaturze zaleca się prać daną kołdrę. Dla alergików wysokość temperatury prania nie powinna być niższa niż 60 stopni Celsjusza, ponieważ w temperaturze równej 55 stopni Celsjusza, giną wszystkie roztocza. Oprócz tego, musimy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego kołdra jest wyprodukowana. Najlepiej, by posiadała wszystkie atesty i certyfikaty potwierdzające, że nadaje się do użytku przez alergika. Znajdziemy je wśród kołder wykonanych z lnu, bambusa, jedwabiu czy wełny. Na wełnę trzeba jednak uważać, ponieważ sama w sobie jest alergenem – kołdry z wełny nie mogą więc być użytkowane przez osoby na nią uczulone.

Jeśli zależy nam na kołdrze antyalergicznej, ale wykonanej z syntetycznych materiałów, mamy do dyspozycji włókna poliestrowe, silikonowe, te z mikrofibry czy z lyocellu. Są lżejsze i tańsze od tych naturalnych, a także bardziej odporne na pranie. Dobrze jest również zwrócić uwagę na poszycie kołdry – powinno być bawełniane. Nie zaszkodzi jednak, gdy będzie miało domieszkę innych włókien niepowodujących alergii, takich jak poliester czy lyocell. Ostatnią kwestią, nad którą warto zastanowić się przed zakupem kołdry dla alergika, jest jej pikowanie. Kołdra powinna być obszywana po całej powierzchni, by uniknąć przesuwania się wypełnienia. Najnowsze modele kołder antyalergicznych posiadają również kieszenie na saszetki aromatyczne, które wspomagają leczenie alergii metodą aromaterapii.

Kołdra to nie wszystko, czyli pościel dla alergika

Pościel to przecież nie sama kołdra. Kołdra i poduszka to duet, którego nie wolno rozdzielać! Poduszki dla alergików obowiązują te same zasady, co kołdry. Muszą być wykonane z antyalergicznych materiałów i być odporne na wysoką temperaturę prania. Poduszki antyalergiczne występują w tych samych rozmiarach co zwykłe poduszki. Najpopularniejszym jest 70×80, a zaraz za nim plasuje się rozmiar 60×50. Rzadziej można spotkać antyalergiczne małe poduszki, tzw. jaśki – zazwyczaj ubiera się je w kolorowe poszewki i pełnią jedynie funkcję dekoracyjną – dlatego najczęściej są produkowane z najtańszych materiałów.

Kołdry antyalergiczne stały się na tyle popularne, że można je znaleźć właściwie w każdym rozmiarze. Produkowana jest zarówno kołdra dla alergika 140×200, jak i kołdra dla alergika 200×220 oraz 160×200. Najbardziej standardowe rozmiary znajdziemy w asortymencie większości sklepów stacjonarnych i internetowych.

Najlepsza kołdra dla alergika – przegląd modeli

Na rynku pojawiło się już tyle różnych modeli kołder antyalergicznych, że nie tak łatwo jest wybrać swoją wymarzoną. Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji kołder antyalergicznych, które w sklepach internetowych zbierają najlepsze opinie. Być może znajdzie się wśród nich ta jedna jedyna?

Kołdra Bamboo AMZ – 200×220

kołdra dla alergika 200x220 bambusowa

Źródło: https://senpo.pl/koldra-bamboo/

Włókna AMZ, specjalnie opracowane przez technologów, są szybkoschnące i optymalizują temperaturę ciała podczas snu. Są bezpieczne dla alergików dzięki właściwościom tkaniny bambusowej. Możliwość prania do 60 stopni Celsjusza.

Cena: 216,75 złotych

Opinia: Dobra jakościowo kołdra. Miękka, nie za gruba, bardzo miła w dotyku, gwarantuje komfortowy i przede wszystkim zdrowy sen, bo jest antyalergiczna, antygrzybiczna. W dotyku jest przyjemniejsza, niż czysta bawełna. Jestem bardzo zadowolona z tej kołdry i chętnie ją polecę.

Kołdra Medisens AMZ – 180×200

kołdra dla alergika 200x200 bambusowa

Źródło: https://senpo.pl/koldra-medisens/

Wypełnienie kołdry posiada optymalną cyrkulację powietrza i pozwala na utrzymanie wysokiej higieny snu. Tkanina, dzięki swoim antybakteryjnym właściwościom, jest całkowicie bezpieczna dla alergików. Poszycie kołdry wykonane jest ze 100% mikrofibry francuskiej.

Cena: 136,00 złotych

Opinia: Przeznaczona dla osób z skłonnościami do alergii. A o taką mi właśnie chodziło. Ważne że można ją prać w wysokiej temperaturze. W okresach nasilonej alergii choć mogę się wyspać spokojnie.

Lekka kołdra Aloe Vera – 140×200

kołdra dla alergika Aloe Vera

Źródło: https://www.dormeo.pl/oferty-specjalne/aloe-vera-light-koldra

Kołdra posiadająca w składzie aloes, który wykazuje właściwości kojące i regeneracyjne. Działa antybakteryjnie i antyalergicznie, dlatego jest polecany osobom o wrażliwej skórze.
Cena: 99,99 złotych

Opinia: Kołdra jest naprawdę super. Przyjemna w dotyku, lekka a do tego bardzo ciepła. Mam alergię i sprawdza się naprawdę świetnie. W końcu zasypiam beż żadnych objawów.

Kołdra 1450g FJELLDAL b.ciepła 135×200

Kołdra dla alergika Jysk

Źródło: https://jysk.pl/sypialnia/koldry/wsad-poliestrowy/gold/koldra-1450g-fjelldal-bciepla-135×200

Kołdra ze 100% poliestrowego mikrowłókna z warstwą aloesu, które dodaje tkaninie delikatności i miękkości. Można prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Posiada certyfikat OEKO-TEX 100, co oznacza, że jest przyjazna alergikom.

Cena: 150,00 złotych

Opinia: Jestem bardzo zadowolona, kołdra jest lekka, bardzo ciepła, a przede wszystkim antyalergiczna, takiej potrzebowałam, widziałam w innych sklepach też podobno antyalergiczne, ale myślę, że warto dodać trochę złotych zwłaszcza gdy jest w promocji i mieć gwarancję na 10 lat, której tamte nie mają.

Kołdra dla alergika z pierza – czy to możliwe?

Pierze i puch są powszechnie uważane za najlepsze i najcieplejsze wypełnienia do kołder. Panuje przekonanie, że alergicy muszą całkowicie z nich zrezygnować, jeśli chcą obudzić się rano bez zapuchniętych oczu. Prawda, jak zawsze, leży pośrodku. Najbardziej klasyczne kołdry z puchu i pierza faktycznie nie nadają się do użytku dla alergików. To dlatego, że odzwierzęcy puch jest wymarzonym domem dla roztoczy i bakterii. A musimy pamiętać, że kołder z naturalnym pierzem zazwyczaj nie wolno prać w wysokiej temperaturze ani nawet w pralce bębnowej.
Nowoczesne technologie pozwoliły jednak na stworzenie wypełnienień z puchu lub pierza, które są przyjazne alergikom. Wypełnienie do kołdry tego typu przechodzi wcześniej przez wiele procedur odpylających i oczyszczających. Poszycie jest tkane tak gęsto, że uniemożliwia roztoczom wtargnięcie do środka kołdry. Zła wiadomość jest taka, że kołdry dla alergików z pierza lub puchu są ekskluzywnym i raczej drogim towarem.

Jaka kołdra dla alergika ze zdiagnozowaną alergią, a jaka dla dla alergika z lekkim przebiegiem choroby?

Osoba z alergią niezdiagnozowaną, nieokreśloną lub taką o lekkim przebiegu, powinna wybrać kołdrę hypoalergiczną, czyli wykonaną z materiałów niewywołujących alergii. Może również sięgnąć po kołdrę antyalergiczną, ale prawdopodobnie nie zauważy między nimi żadnej różnicy. Jedyne, co powinno zwrócić naszą uwagę, to poszycie kołdry. Najlepiej, by było bawełniane lub poliestrowe, w zależności od stopnia nasilenia alergii.

Jeśli alergia jest zdiagnozowana i określona, należy najpierw przyporządkować jej specyfikę do odpowiedniej kategorii. Gdy cierpimy na wszelkiego rodzaju alergie pokarmowe, nie ma potrzeby stosowania kołder antyalergicznych – hipoalergiczne wystarczą. To samo dotyczy alergii na pyłki traw i drzew oraz alergii na sierść domowych pupili. Oczywiście, mowa tu o alergiach występujących samodzielnie. Jeśli którejkolwiek z tych dolegliwości towarzyszy alergia na roztocza, należy bezwzględnie zdecydować się na kołdrę antyalergiczną. Cierpiący na alergię kontaktową powinni zwrócić szczególną uwagę na poszycie kołdry i wybierać te wykonane z bawełny, by nie drażniły skóry.

Jak dbać o kołdrę dla alergika?

Aby kołdra dla alergika służyła jak najdłużej, należy dbać o nią od samego początku. Warto zastosować się do kilku podstawowych zasad, które pomogą nam w utrzymaniu higieny. Pościel powinniśmy regularnie wietrzyć, zarówno poprzez uchylanie okien w sypialni, jak i całkowite wystawienie jej na świeże powietrze. Poszewki należy prać minimum raz na dwa tygodnie, a pościel – raz na pół roku. Jeśli pościel leży na łóżku cały dzień, warto zaopatrzyć się w kapę z grubego materiału lub pryskać ją preparatem na roztocza. Pamiętajmy również, że alergicy nie powinni pościeli krochmalić. Krochmal, zwłaszcza w połączeniu z potem, to doskonała pożywka dla roztoczy.

Kołdra dla alergika – wady

Kołdry dla alergików same w sobie nie mają żadnych wad – są rozwiązaniem koniecznym dla wszystkich uczulonych na roztocza, ale osoby nieuczulone na nic również mogą pod nimi spać. Należy jednak pamiętać, że kołdry antyalergiczne potrzebują wsparcia. Nie stanowią zabezpieczenia dla materaca, w którym roztocza również uwielbiają się zadomawiać. Sam materac również ma swoją żywotność. Można go używać maksymalnie przez 7 lat, zanim zdecydujemy się na wymianę.

W dużym skrócie

Wybór odpowiedniej kołdry dla alergika nie jest łatwy – w końcu musimy zdecydować się na jeden przedmiot, który ma nam potem służyć przez lata. W dużym skrócie, wystarczy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników, takich jak materiał czy temperatura prania i ustanowić budżet, który będziemy w stanie przeznaczyć na zakup kołdry. Oferta sklepów internetowych i stacjonarnych jest na tyle zróżnicowana, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie!

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów