Dobre wnętrza

Kołdra z pierza

Kołdry

Kołdra z pierza

24.11.2022

Czy wiedzieliście, że człowiek przesypia w przybliżeniu 20 lat swojego życia? Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej kołdry, w stu procentach odpowiadającej naszym preferencjom. Kto chciałby spędzić jedną czwartą swojego życia pod nielubianą pościelą? Może więc dobrym wyborem okaże się np. kołdra z pierza?

Kołdra letnia z pierza, choć należy do tej samej kategorii co okrycie z puchu, znacząco się od niego różni. Jest nieco twardsza, co dla wielu może okazać się jej dodatkową zaletą. Do tego kołdry z pierza są dostępne w wielu wersjach i rozmiarach, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie

Chcecie dowiedzieć się wszystkiego, o takich okryciach? Zapraszam w podróż, dzięki której poznacie bliżej kołdry z pierza!

Kołdra z pierza a kołdra z puchu – jakie są różnice?

Wielu ludzi uważa, że kołdry z pierza i puchu to te same produkty, występujące pod inną nazwą. Nie jest to prawdą. Kołdry z pierza mają w wypełnieniu pióra, piórka półpuchowe czy piórka podskubowe – najczęściej kacze lub gęsie, zmieszane z puchem. Okrycia puchowe są produkowane z puchu, czyli poszycia piór dorosłych ptaków. Kołdry z pierza zazwyczaj nie są białe, a kremowe lub różowe, ponieważ pod białym materiałem może przebijać wypełnienie.

Kołdry z pierza są tańsze niż te puchowe, ale także cięższe, twardsze, nie tak sprężyste i nie tak ciepłe. Zajmują również mniej objętości, przez co zapewniają gorszą wentylację. Sami musimy zdecydować, jakie cechy powinna posiadać nasza wymarzona kołdra. Pierze w kołdrze puchowej zaniża jej cenę, ale również jakość – warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co liczy się dla nas bardziej.

Jeśli często zmieniamy okrycia, lepszym rozwiązaniem może okazać się zakup kołdry z pierza, którą bez wyrzutów sumienia za kilka lat będzie można wyrzucić. Pamiętajmy, że kołdry z pierza czy z puchu potrafią być problematyczne w utrzymaniu, bo zazwyczaj nie można ich prać w pralce bębnowej. Oddawanie ich do profesjonalnej pralni co najmniej raz na pół roku to nie tylko kłopot, ale także generowanie kolejnych kosztów.

Warto wiedzieć, że na rynku możemy znaleźć również okrycia z półpuchu, czyli nic innego jak kołdry z pierza i puchu. Są to głównie kołdry z wypełnieniem z pierza, o niskiej zawartości puchu. Wykonuje się je, aby obniżyć cenę kołder puchowych przy prawie nieodczuwalnej zmianie komfortu spania. Być może to właśnie kołdra z półpuchu będzie idealnym kompromisem między tą z pierza, a tą z puchu.

A co z poduszkami z pierza? Te są znacznie twardsze, niż te z puchu, a co za tym idzie, są również bardzo sprężyste i zapewniają optymalną amortyzację. Jeśli zależy nam jednak na miękkości, delikatności i lekkości, a cenę poduszki stawiamy na drugim miejscu, zdecydujmy się na poduszki z puchu. Lepiej pochłaniają wilgoć i zapewniają dobrą cyrkulację powietrza.

Kołdry z pierza – rozmiary dla każdego!

Kołdry z pierza to najczęściej wybierane przez klientów kołdry naturalne. Nic więc dziwnego, że występują we wszystkich rozmiarach, zarówno standardowych, jak i tych mniej powszechnych. Okrycie z pierza 160×200 będzie optymalnym wyborem – pasuje zarówno na łóżko dziecka, jak i nastolatka, a także na rozkładane sofy i kanapy.

Kołdra z pierza 200×220 świetnie sprawdzi się na dużych łożach małżeńskich, nawet w małych sypialniach. Pamiętajmy, że okrycie, ze względów higienicznych, nie powinno ani za bardzo wystawać poza materac, ani być o wiele od niego mniejsze.

Kołdra z pierza 140×200 będzie idealnie pasować na łóżko pojedyncze, umieszczone w bardzo małych lub dziecięcych pokojach.

Te trzy rozmiary są zdecydowanie najpopularniejsze. Jeśli jednak zależy Wam na innych wymiarach, często spotkacie się także z okryciami 200×200 czy 180×200. Te dobrze sprawdzają się szczególnie dla par.

Kołdra z pierza – rodzaje

Kołdry z pierza możemy podzielić na kołdry z pierza dartego oraz kołdry z pierza ciętego. Te pierwsze ludzie często mylą z puchowymi, ponieważ są lekkie i puszyste. Różni je sprężystość, ponieważ pierze jest bardziej giętkie od puchu. Choć pierze darte jest twardsze od ciętego, oba rodzaje pozwalają na utrzymanie ciepła i komfortu snu.

Dzięki swojej sprężystości, potrafią dopasować się do kształtu ciała i stanowią swego rodzaju tarczę ochronną przed chłodem. Sprawdzają się więc niezależnie od pory roku. Pierze, jako przedstawiciel materiałów naturalnych, jest termoizolacyjne, pozwala skórze oddychać i nie dopuszcza do przegrzania.

Kołdry z pierza kaczego a kołdry z pierza gęsiego – jakie są różnice?

Oprócz klasyfikacji pierza na darte i cięte, można je także podzielić na kacze oraz gęsie. Pierze tych dwóch gatunków ptaków znacząco się między sobą różni, nie tylko ceną, ale także parametrami. Pióra gęsie odznaczają się lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi, są miększe i delikatniejsze. Kacze pierze nie jest tak elastyczne, ale jest dużo tańsze niż gęsie.

Powszechnie uważa się jednak, że wypełnienie kacze jest gorsze jakościowo od gęsiego. Jeśli zależy nam na długim użytkowaniu kołdry z pierza, zdecydujmy się na tą z gęsich piór. Warto wspomnieć także o nieprzyjemnym zapachu kaczego pierza, który często utrzymuje się nawet po praniu.

Komu kołdry z pierza sprawdzą się najlepiej?

Mało elastyczna struktura pościeli z pierza dla niektórych jest wadą, ale może być także zaletą. Lekko zakrzywione piórka sprawdzą się jako wypełnienie do poduszek, zwłaszcza dla osób, które mają problemy z kręgosłupem. Pierze zapewnia podparcie dla szyi, ponieważ pod naciskiem próbuje odzyskać swój naturalny kształt i wypycha szyję w miejscach, w których powinna być wygięta.

Kołdry z pierza sprawdzą się wszystkim ceniącym komfort i przywiązującym wagę do szczegółów. Ponieważ są wyjątkowo trwałe, przez długie miesiące zachowują swój pierwotny kształt. Pierze, dzięki swojej sprężystości, nie zbija się i nie przesuwa, a okrycia posiadają odpowiednie pikowanie, które zapobiega kumulowaniu się wypełnienia w jednym miejscu. Ten problem pojawia się często przy użytkowaniu syntetycznych (silikonowych czy poliestrowych) kołder, a zbieranie się wypełnienia może spowodować zaniknięcie właściwości termoizolacyjnych kołdry.

Kołdry z pierza będą również świetnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które na pierwszym miejscu stawiają troskę o naszą planetę. Pierze jest materiałem naturalnym i do jego produkcji nie wykorzystuje się szkodliwych dla środowiska substancji ani chemii. Może być kompostowane, co oznacza, że w ekologiczny sposób ulega rozkładowi.

Pierze posiada właściwości absorbujące wilgoć, potrafi dostosować się do temperatury otoczenia i zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza. Latem chłodzi, a zimą grzeje, dzięki czemu zapewnia komfort spania.

Kołdra z pierza nie dla alergików – wady

Kołdry z pierza powszechnie są uważane za nieodpowiednie dla alergików. Po części jest to prawda. Ciepłe odzwierzęce pióra są dla roztoczy, czyli pajęczaków, których odchody wykazują właściwości alergizujące, wymarzonym domem. Nie tylko roztocza mogą być źródłem kataru, kaszlu i łzawiących oczu. Istnieją również osoby uczulone na samo pierze. Substancje znajdujące się w ptasich piórach mogą być dla nas alergenami wziewnymi, a więc takimi, które wdychamy. Alergia na samo pierze występuje jednak stosunkowo rzadko, a ta, której doświadczamy w sypialni, jest zazwyczaj alergią na roztocza.

Jeśli bardzo zależy nam na wyborze kołdry z pierza, ale cierpimy na alergię, warto wybrać model z najwyższej półki, który posiada wszelkie możliwe atesty i certyfikaty. Będziemy mieć wówczas pewność, że pierze na etapie produkcyjnym było oczyszczone, odpylone i odtłuszczone, a poszycie kołdry jest na tyle grube, że nie pozwala roztoczom na przedostanie się do wnętrza kołdry. Takie kołdry mogą być z powodzeniem użytkowane przez alergików.

Czy pranie kołdry z pierza w pralce jest bezpieczne?

Dla osób przyzwyczajonych do prania pościeli w pralce, dbanie o kołdrę z pierza może okazać się wyzwaniem. W większości przypadków nie należy wkładać jej do pralki bębnowej, ponieważ może się zbić, spłaszczyć i stracić wszystkie cenne właściwości. Kołdry z pierza mają też w zwyczaju wydzielać nieprzyjemny zapach przez niepoprawne wypranie, co może skończyć się pokryciem pleśnią.

Pierze nie lubi wysokiej temperatury i substancji chemicznych, dlatego decydując się na wypranie kołdry z pierza, powinniśmy zanieść ją do specjalistycznej pralni – są jednak pewne wyjątki, o których za chwilę. Najlepsze, co możemy jednak zrobić, a nawet powinniśmy, to wietrzyć kołdrę z pierza. Najlepiej robić to w przejściowych miesiącach, gdy na zewnątrz panuje umiarkowana temperatura – nie jest ani za zimno, ani za gorąco.

Gdzie szukać kołder z pierza?

Jeśli wiemy już wszystko o właściwościach pierza, pozostaje pytanie, gdzie czeka na nas wymarzona kołdra z pierza. IKEA jest bez wątpienia najpopularniejszym sklepem, w którym możemy je znaleźć. Wszystkie warianty dostępne w tej sieciówce są produkowane z mieszanki kaczego pierza i puchu.

Najpopularniejsze modele to FJÄLLHAVRE oraz FJÄLLBRÄCKA. Kołdry z pierza, które znajdziemy w IKEA, mają jedną ważną zaletę: można je prać w pralce i suszyć w suszarce bębnowej. Poniżej przedstawiamy opisy poszczególnych modeli, które pokrótce wyjaśnią, czym charakteryzuje się dana kołdra z pierza. Opinie użytkowników możemy znaleźć na stronie IKEA bądź forach internetowych – warto tam zajrzeć.

FJÄLLHAVRE

kołdra z pierza 200x200
FJÄLLHAVRE to kołdra z pierza, którą uwielbiają klienci Ikea. Źródło: oficjalna strona sklepu Ikea.

Tkanina: 100% bawełna
Wypełnienie: 90% puch kaczy, 10% pierze kacze
Rozmiar: 200x200cm
Cena: 549 złotych

Co mówi producent?

FJÄLLHAVRE to kołdra lekko ciepła. Piękno naturalnego, miękkiego puchu polega na tym, że jest niezwykle delikatny i przytulny, a jednocześnie lekki i oddychający. Lekka jak chmurka kołdra to po prostu marzenie o luksusie i dobrym samopoczuciu.

Co mówią klienci?

kołdra z pierza opinie
Kołdra FJÄLLHAVRE to model, który cieszy się oceną 5/5 wśród użytkowników. Źródło: oficjalna strona sklepu Ikea.

FJÄLLBRÄCKA

kołdra z pierza 200x200
Kołdra FJÄLLBRÄCKA to jeden z najlepiej sprzedających się modeli w sklepie Ikea. Źródło: oficjalna strona sklepu Ikea.

Tkanina: 100% bawełna
Wypełnienie: 60% puch kaczy, 40% pierze kacze
Rozmiar: 200x200cm
Cena: 329 złotych

Co mówi producent?

FJÄLLBRÄCKA to kołdra lekko ciepła. Miękka i wygodna kołdra z pikowaniem, które utrzymuje wypełnienie na swoim miejscu. Bawełniana tkanina i wypełnienie z puchu i pierza zapewniają cyrkulację powietrza i odprowadzają wilgoć, aby można cieszyć się przyjemną temperaturą przez całą noc.

Co mówią klienci?

kołdra z pierza opinie
Opinie o kołdrze FJÄLLBRÄCKA są niezwykle pozytywne. Okrycie to zebrało ocenę aż 4,5 gwiazdki na 5 możliwych. Źródło: oficjalna strona sklepu Ikea.

Wspomnienie dzieciństwa

Kołdry z pierza to wspomnienie dzieciństwa i wszystkich pierzyn schowanych w pojemniku na pościel w domu babci. Kołdry z pierza produkowane obecnie są lepsze jakościowo, lżejsze i miększe niż te, które pamiętamy. Ich cena również potrafi skutecznie zachęcić do zakupu. Jeśli chcielibyśmy postawić na kołdrę z wypełnieniem naturalnym, termoizolacyjne pierze będzie idealnym rozwiązaniem niezależnie od panującej pory roku.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów