Kołdra sensoryczna – kiedy warto ją kupić?

Kołdry

01.03.2021

Cierpisz na problemy ze snem spowodowane stresem? Masz trudności z zasypianiem, budzisz się w nocy, a rano jesteś potwornie zmęczony? Przyczyną takich problemów może być przewlekły stres. Sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, dlatego warto wykorzystać wszystkie dostępne sposoby, aby poprawić jego jakość. Jedynym z nich jest kołdra obciążeniowa, która sprzyja odprężeniu mięśni i głębokiej relaksacji całego ciała.

Kołdra sensoryczna, zwana inaczej obciążeniową jest produktem znanym od wielu lat, jednak w ostatnim stresującym dla wielu osób okresie, zyskuje na popularności, ponieważ coraz liczba osób cierpi na różnego rodzaju lęki, nerwice i stany depresyjne. Taka kołdra czy koc nie zastąpią oczywiście profesjonalnej pomocy psychologicznej, ale zdecydowanie warto się w nie zaopatrzyć, ponieważ mogą pomóc złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Tego rodzaju kołdry są często polecane przez specjalistów, zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. Dowiedz się, jak działa kołdra obciążeniowa i dlaczego warto z niej korzystać.

Kołdra obciążeniowa – co to takiego?

Kołdry oraz koce obciążeniowe to produkty terapeutyczne znane i z powodzeniem stosowane od dawna. Tego rodzaju kołdra jest uszyta z tradycyjnej bawełny lub flaneli bawełnianej i wypełniona ogromną ilością szklanych mikro kuleczek, które stanowią obciążenie. Nie obawiajmy się, że spanie pod kołdrą z takim wypełnieniem będzie niewygodne- jest wręcz przeciwnie. Kulki w jej wnętrzu są bardzo drobne i zupełnie niewyczuwalne.

Kołdra sensoryczna różni się znacznie od takiej tradycyjnej wypełnionej pierzem lub puchem, bądź od syntetycznej kołdry antyalergicznej. Klasyczne kołdry są puszyste, z reguły dosyć lekkie mają większą objętość, z kolei kołdra obciążeniowa jest cieńsza wizualnie (co nie znaczy, że jest pod nią chłodno), ale za to jej waga jest znaczna. Kołdra sensoryczna powoduje delikatny nacisk na receptory w ciele, co pomaga głęboko się odprężyć.

Zalety kołdry obciążeniowej

Zalety kołdry obciążeniowej są nie do przecenienia. Należą do nich na przykład:

– wyraźna relaksacja mięśni i ulga przy ich nadmiernym napięciu,

– kołdra sensoryczna stymuluje wydzielanie melatoniny w organizmie, dzięki czemu ułatwia zasypianie oraz wspomaga wchodzenie w fazę snu głębokiego. Znacznie poprawia się tym samym jakość snu, a rano budzimy się o wiele bardziej wypoczęci, zregenerowani i pełni energii,

– spanie pod taką kołdrą lub kocem zwiększa również wydzielanie w naszym ustroju serotoniny zwanej hormonem szczęścia, a także pomaga obniżyć poziom hormonu stresu kortyzolu. Przekłada się to wyraźnie na poprawę naszego samopoczucia psychicznego i fizycznego,

– koce i kołdry obciążeniowe są niezwykle wygodne, ponieważ idealnie dopasowują się do ciała i przylegają do niego podczas snu. Zapewnia to wyjątkowy komfort i poczucie bezpieczeństwa.

– kołdry sensoryczne sprzyjają regeneracji tkanek po dużym wysiłku fizycznym,

– kołdry obciążeniowe pomagają łagodzić zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci oraz dorosłych.

Kołdra sensoryczna – kiedy warto ją kupić?

Kołdry obciążeniowe są zalecane przez terapeutów- psychologów oraz lekarzy psychiatrów dzieciom i dorosłym zmagającym się z różnego rodzaju problemami psycho-fizycznymi.

Są to na przykład:

– zespół Aspergera,

– zespół Downa,

– ADD,

– ADHD,

– nerwice,

– depresja,

– zaburzenia lękowe,

– zaburzenia koncentracji i uwagi,

– wahania nastrojów,

– zespół niespokojnych nóg,

– demencja,

– choroba Alzheimera,

– choroba Parkinsona.

– bezsenność.

Niestety żyjemy w trudnych czasach. Bardzo wiele osób zmaga się obecnie z zaburzeniami lękowymi, depresyjnymi czy poważnymi problemami ze snem. Nawet jeśli nie zdiagnozowano u nas żadnej poważniejszej choroby, a po prostu chwilowo przytłoczył nas stres, jesteśmy zmęczeni i przepracowani, wówczas warto zaopatrzyć się w koc lub kołdrę obciążeniową.

Kołdra obciążeniowa – cena

Dobrej jakości kołdra sensoryczna to koszt nawet do kilkuset złotych. Zdecydowanie jednak jest to produkt wart swojej ceny, który pomógł już wielu dorosłym, dzieciom oraz seniorom. Kołdra taka jest w pełni bezpieczna i bardzo wygodna. Mogą jej bez problemu używać alergicy, ponieważ jej obciążające wypełnienie jest w pełni antyalergiczne. Kołdrę obciążeniową lub koc sensoryczny można prać w pralce w temperaturze 30 stopni. Nie należy jej jednak suszyć w suszarce bębnowej, ze względu na możliwość zdeformowania produktu.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów