Dobre wnętrza

Zielone ściany z mchu – fakty i mity

Funkcjonalne mieszkanie

Zielone ściany z mchu – fakty i mity

04.03.2020

Mech w domu to coraz bardziej popularny pomysł na nieszablonową dekorację wnętrza. Zielone ściany przykuwają wzrok, ale nie wszyscy, którzy rozważają montaż takiej ozdoby, mają odpowiednią wiedzę na jej temat. Ten tekst rozwieje Twoje wątpliwości – przedstawiamy najważniejsze fakty i obalamy najczęściej występujące mity związane z dekoracjami z mchu.

Mech do domu – fakty

Rozważając pokrycie ściany lub innej powierzchni w mieszkaniu mchem stabilizowanym, warto zdawać sobie sprawę z kilku właściwości tych efektownych dekoracji.

Mech w mieszkaniu – dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalistów? Poznaj odpowiedź w naszym artykule!

Niemal nie wymaga pielęgnacji

Mech, który możemy spotkać w lasach, porastający pnie czy kamienie, potrzebuje wilgoci i światła słonecznego. Z mchem stabilizowanym, którym pokrywa się ściany salonów czy sypialni, jest jednak zupełnie inaczej. Nie trzeba go w żaden sposób naświetlać, poradzi sobie w ciemnych pomieszczeniach, nie wymaga również podlewania. Nawet bez światła i wody zachowa swój kolor i strukturę, nie trzeba go także przycinać.

Wycisza pomieszczenie

Instalacje z mchu mogą pełnić różne funkcje, nie tylko dekoracyjne. Wyłożenie ściany mchem stabilizowanym pomaga również tłumić dźwięki. Mech jest bowiem produktem, który w wysokim stopniu je absorbuje. To zatem świetny sposób na wyciszenie pomieszczenia.

Może zastąpić higrometr

Higrometr to przyrząd służący do mierzenia wilgotności, czyli zawartości pary wodnej w powietrzu. Ma ona wpływ na samopoczucie ludzi oraz warunki panujące w mieszkaniu – niekorzystna jest zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska wilgotność. Mech pomaga kontrolować jej poziom. Gdy wskaźnik spada poniżej 40 procent, czyli wartości optymalnej dla człowieka, dekoracje z mchu twardnieją. Kiedy w powietrzu znów będzie wystarczająco dużo pary, mech odzyska jednak swoje właściwości.

Mech na ścianie w domu – mity

Mech ma wiele zalet, ale na jego temat krąży też sporo krzywdzących opinii. Rozprawiamy się z mitami dotyczącymi takich dekoracji.

Mech w domu musi być zielony

Dekoracje wykonywane z mchów i porostów kojarzą się z naturalną, głęboką zielenią. Tego typu instalacje najczęściej można dostrzec również w biurach i domach. Firmy zajmujące się ich przygotowywaniem mają jednak w ofercie mech w wielu odcieniach, na przykład zbliżonych do oliwki czy mięty. Dzięki temu z mchów można wykonywać skomplikowane dekoracje, między innymi oryginalne obrazy.

Będzie siedliskiem owadów

Na pierwszy rzut oka ściana pokryta mchem stabilizowanym wydaje się idealnym miejscem na kryjówkę dla owadów i insektów. To jednak tylko mit. Mech stabilizowany powstaje bowiem przy użyciu substancji impregnujących, które sprawiają, że przestaje być środowiskiem przyjaznym dla insektów, ale również pleśni czy grzybów. W dodatku ma właściwości antystatyczne, nie przyciąga więc kurzu i będzie odpowiedni nawet do mieszkań alergików.

Mech prosto z lasu nadaje się do wnętrz

Żywe mchy zebrane w lesie nie są zbyt wdzięcznym materiałem na dekoracje w pomieszczeniach. Nadaje się do tego jedynie mech stabilizowany, którego stan jest podobny do swego rodzaju hibernacji. Płaty mchu zebrane w lesie szybko uschną i zmienią kolor, a następnie zaczną się kruszyć i odpadać ze ściany.

Przeczytaj także o tym, jak dbać o elektronarzędzia i spawarki akumulatorowe.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów