Pamiętaj o suficie. Najbardziej pomysłowe aranżacje

Funkcjonalne mieszkanie

Pamiętaj o suficie. Najbardziej pomysłowe aranżacje

26.02.2020

Sufit bywa ostatnim elementem, na który zwracamy uwagę w czasie projektowania wystroju pomieszczenia. Bardziej skupiamy się zwykle na ścianach, podłogach czy też meblach, które trafiają do wnętrza. Ale również sufit wcale nie musi być jedynie elementem, który nic nie wnosi do pieczołowicie przygotowywanej aranżacji. Przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów na wykończenie powierzchni znajdującej się nad naszymi głowami.

Podwieszany sufit – by zaskoczyć oświetleniem

W naszych mieszkaniach i domach coraz częściej pojawiają się podwieszany sufity. Decydujemy się na nie zazwyczaj w najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeniach, czyli salonach lub jadalniach. Najczęściej taki rodzaj sufitu wykonuje się z kartonowo-gipsowych płyt. Tego typu konstrukcja umożliwia efektowną grę oświetleniem, które można wówczas umieścić wewnątrz sufitu. Ciekawe otwory, ledowe światła i reflektory – ograniczeniem jest tutaj jedynie wyobraźnia.

Podwieszany sufit może mieć jednak również bardziej praktyczne zastosowanie. Umieszczając płyty tylko na wybranym fragmencie powierzchni nad głowami, zyskujemy ciekawy efekt trójwymiarowości, możemy też jednak wizualnie wydzielić część pomieszczenia. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się na przykład w przypadku wysp kuchennych. Poza tym podwieszane konstrukcje pozwalają ukryć nierówności sufitu, kable czy inne elementy domowych instalacji.

Mech do domu również na sufit

Niepowtarzalny efekt wywoła również umieszczony na suficie mech. Na ścianie w domu panele z tą rośliną są coraz częściej spotykanym widokiem, nikogo nie dziwi już również logo z mchu w siedzibie firmy. Mech nadaje się jednak również na sufit.

Pomysłem na aranżację z wykorzystaniem tego materiału może być pokrycie nim prostokąta lub kwadratu w centralnej części sufitu. W kreatywny sposób znajdziemy w nim miejsce na lampy – zarówno te wiszące, jak i punktowe światła. Możliwe jest również zamontowanie paneli z mchu na podwieszanym suficie. Nie należy obawiać się też mchów o zróżnicowanej strukturze. Oprócz klasycznych zielonych powierzchni na suficie można umieścić tak zwane mchy poduszkowe. Nie trzeba się obawiać, że taka dekoracja będzie kruszyć się nam na głowę: rośliny stabilizowane przygotowywane przez specjalistyczne firmy zachowują świeżość przez lata.

Dowiedz się więcej w naszym artykule ,,Zielone ściany z mchu – fakty i mity”.

Inne pomysły na aranżację sufitu

Pomysłów na ciekawy sufit jest oczywiście znacznie więcej. Jednym z nich jest sufit napinany, który uzyskuje się dzięki rozpięciu na specjalnej konstrukcji powłoki z elastycznego materiału. Można mu wówczas nadać dowolny wygląd – pozostawić powierzchnię gładką, ale równie dobrze podświetlić czy pokryć ją wybranym nadrukiem.

Oryginalną dekorację będzie stanowić również umieszczone na suficie lustro, najlepiej odpowiednio doświetlone. W ten sposób przy okazji optycznie powiększymy pomieszczenie. Sufit z pewnością urozmaicą również kasetony. Wybór kolorów i wzorów jest w tym przypadku bardzo duży, a atutem takiego rozwiązania będzie także dodatkowa izolacja pomieszczenia.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów