Oświetlenie w pracy – o jakie powinniśmy zadbać?

Funkcjonalne mieszkanie

18.01.2021

Światło, zarówno sztuczne, jak i naturalne, to element, bez którego nikt z nas nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Bardzo ważny jest zatem prawidłowy dobór oświetlenia. W przypadku własnego mieszkania najczęściej mamy z tym zadaniem lekki problem, jednak przeważnie udaje się nam szybko znaleźć “złoty środek”. Przysłowiowe schody zaczynają pojawiać się, gdy zależy nam na odpowiednim oświetleniu miejsca pracy. O jakie rodzaje lamp należy zadbać podczas wykonywania obowiązków służbowych? Czy są jakieś zasady, których powinniśmy skrupulatnie przestrzegać? Sprawdź!

Oświetlenie w pracy – co na ten temat mówią zasady BHP?

Każdy z nas powinien mieć odpowiednie oświetlenie w pracy. BHP i związane z tym liczne przepisy, jasno regulują zasady, jakich powinien przestrzegać pracodawca oraz pracownik. Nie ma jednak uniwersalnych norm. Wszystko zależy bowiem od stanowiska, jakie zajmujemy oraz tego, jakie obowiązki spoczywają na naszych barkach. To właśnie do rodzaju wykonywanych zadań należy dobrać odpowiednie oświetlenie. Jak to jednak wygląda w praktyce? Poniżej omówimy najważniejsze zasady z rozróżnieniem na różne “sektory” pracy. 

Oświetlenie do pracy – zalecenia zależne od obowiązków

Oświetlenie, praca, natężenie światła – te trzy czynniki mają bardzo duże znaczenie podczas wykonywania obowiązków służbowych. W spisie zasad BHP znajdziemy dokładnie rozpisane normy, z podziałem na rodzaj wykonywanych zadań oraz właśnie natężenie światła, o jakie należy zadbać. Lista zaleceń wygląda następująco:

  • segregowanie, kopiowanie dokumentów – natężenie ok. 300,
  • przetwarzanie danych, pisanie – 500,
  • posiedzenia, konferencje – 500,
  • spawanie – 300,
  • prace montażowe – od 200 do nawet 750 (w zależności od rodzaju wykonywanych czynności),
  • mikromechanika – 1000.

Oczywiście wyżej wymienione zadania to tylko wybrane przykłady. Po szczegółowe informacje należy oczywiście sięgnąć do spisu zasad BHP. Analizując jednak przedstawione dane, można łatwo domyśleć się, że im większej precyzji w pracy potrzebujemy, tym też większe natężenie światła powinno nam towarzyszyć. 

oświetlenie do komputera

Oświetlenie w pracy biurowej

Osoby, które większość dnia spędzają w biurze, zapewne najbardziej dbają o oświetlenie biurka do pracy. Warto jednak pamiętać, że nie samym sztucznym światłem człowiek żyje. Równie ważny jest dostęp do naturalnych promieni. Zaleca się zatem, aby stosunek przeszkleń okiennych w stosunku do podłogi, wynosił 1:8. Warto jednak tutaj przy okazji pamiętać, by szyby były czyste i przepuszczały odpowiednią ilość światła. Jeśli natomiast chodzi o oświetlenie sztuczne, tutaj po raz kolejny wszystko będzie zależeć od rodzaju wykonywanych prac oraz miejsca, w którym przebywamy, np.:

  • w archiwum czy magazynie należy zadbać o 200 lx,
  • na recepcji czy podczas pracy z kopiowaniem dokumentów – 300 lx,
  • podczas pisania, spotkań czy czytania – 500 lx,
  • przy technicznych pracach projektowych – 700 lx.

Co ciekawe, zarówno zbyt małe, jak i zbyt duże natężenie światła będzie miało na nas bardzo zły wpływ. Lepiej zatem dokładnie trzymać się wyznaczonych przez specjalistów norm. 

Oświetlenie przy pracy z komputerem

Teraz omówimy zagadnienie, które dotyczy większości z nas, a więc jakie oświetlenie do pracy przy komputerze będzie najlepsze. Oczywiście po raz kolejny pamiętajmy o dostępie do światła dziennego. Uwzględnijmy jednak dodatkowo sztuczne promienie. Do komfortowego wykonywania pracy z komputerem potrzebujemy zatem ok. 500 lx. Oczywiście natężenie należy lekko zwiększyć, jeśli zadanie wymaga od nas np. bardzo dużej precyzji. Co ciekawe, nie bez znaczenia będzie dla nas również oświetlenie pozostałych przestrzeni biurowych. Nikt z nas nie spędza przecież całych ośmiu godzin w jednym miejscu. Idąc np. do kuchni czy toalety, różnica w natężeniu światła w poszczególnych miejscach nie może być zbyt wysoka. Zaleca się, by stosunek natężenia nie był większy niż 1:5. 

Oświetlenie komputera – praca zdalna, czyli home office

Obecnie duża część z nas wykonuje swoje obowiązki służbowe zdalnie. Całą pracę przenosimy więc do naszego domu, w którym światło dopasowane jest do “życia codziennego”. Główne oświetlenie tworzą zatem lampy kule czy chociażby lampy loftowe. Często nie zwracamy uwagi na to, gdzie organizujemy swoje home office i niestety zapominamy, jak ważne jest prawidłowe oświetlenie do pracy przy komputerze. Oczywiście w tym przypadku obowiązują nas takie same normy, jak w biurze. Należy zatem zapewnić sobie natężenie światła wynoszące ok. 500 lx oraz dostęp do naturalnych promieni.  

Porada: w przypadku miejsca pracy, najlepiej sprawdzi się oświetlenie emitujące ciepłą lekko żółtą barwę światła. Chłodne odcienie nie są wskazane, ponieważ tych mamy już wystarczająco dużo podczas pracy z komputerem.

oświetlenie przy pracy z komputeremŹródło: https://internityhome.pl/odkrywaj/oryginalne-lampy-stolowe-praktyczna-i-piekna-dekoracja-wnetrza/

Oświetlenie stanowiska pracy – ile luxów?

Wiemy już, że oświetlenie do komputera powinno posiadać natężenie 500 lx. Pamiętajmy jednak, że chodzi tutaj o samo światło padające bezpośrednio na ekran i klawiaturę. W pozostałej części pomieszczenia, oświetlenie może być nieco mniej intensywne. 300 lx będzie idealnym rozwiązaniem. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni danego aspektu, zawsze możemy zajrzeć do normy PN-EN 12464-1:2004. Tam znajdziemy bardzo długą listę poszczególnych zaleceń. 

Oświetlenie stanowiska pracy – ile lumenów?

Oświetlenie przy pracy z komputerem to nie tylko same luxy. Niekiedy możemy spotkać się również z jednostką zwaną lumen. Co to takiego? Najprościej mówiąc, jest to jednostka określająca ilość światła emitowanego przez dane źródło światła, np. żarówkę LED. Nie dajmy się zatem niekiedy zwieść i pamiętajmy, że lx i lm to dwa różne zagadnienia. Luxy mówią, ile światła pada na daną powierzchnię, natomiast lumeny – jaka jest jego moc. W przypadku pracy i innych obowiązków największą uwagę należy zwracać jednak na tę pierwszą wartość. 

Oświetlenie w miejscu pracy – jakie lampy wybrać?

Niezależnie od tego, czy pracujemy w biurze, czy też w domu, musimy pamiętać o wybraniu odpowiednich lamp oraz ich prawidłowym umiejscowieniu. Najważniejsze będzie zatem główne źródło światła zamontowane na suficie. Klosz powinien rozprowadzać promienie po całym pomieszczeniu. Najlepiej więc wybrać klasyczny szklany abażur, pozbawiony wzorów czy innych elementów, które mogą rozpraszać światło. Oprócz tego, na biurku czy blacie, należy umieścić np. lampkę LED. Tutaj bardzo ważne będą funkcje takie jak regulacja natężenia światła, jego barwy oraz możliwość zmiany położenia “głowicy”. Dzięki temu będziemy w stanie dostosować swoje dodatkowe źródło światła do obecnych warunków, zależnych np. od ilości naturalnego promieniowania wpadającego do pomieszczenia. 

jakie oświetlenie do pracy przy komputerzeŹródło: http://swiatlopoczucie.pl/artykuly/z-ktorej-strony-biurka-powinno-padac-swiatlo-praworeczni-vs-leworeczni/

Dlaczego oświetlenie miejsca pracy jest takie ważne?

Prawidłowe oświetlenie w pracy jest ważne z kilku powodów. Przede wszystkim umożliwi nam to komfortowe wykonywanie swoich obowiązków. Dodatkowo zadbamy o swój wzrok oraz koncentrację. Mając odpowiednią dawkę sztucznych promieni, będziemy także mniej się męczyć czy irytować. Istnieje również mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku przy pracy. Specjaliści zauważyli, że osoby pracujące przy dobrze naświetlonym biurku stają się bardziej produktywne, a ich praca przynosi lepsze efekty. Starajmy się zatem zawsze pamiętać o tym czynniku. 

Co nam grozi, gdy nie zadbamy o prawidłowe oświetlenie?

Główne zagrożenie, jakie wiąże się ze złym doborem oświetlenia w miejscu pracy, to oczywiście osłabienie wzroku. Oczy męczą się wtedy niezwykle szybko i łatwo je uszkodzić. Po kilku godzinach mogą także zacząć łzawić, szczypać czy po prostu boleć. Dodatkowo przy złym świetle szybciej popełniamy błędy i tracimy koncentrację. U wielu z nas może wystąpić także poczucie rozdrażnienia oraz ogólnego dyskomfortu psychicznego. Nie wspominamy już o wypadkach, których najczęstszym powodem jest oczywiście zaniechanie zasad BHP. 

negatywne skutki złego oświetleniaŹródło: https://www.denios.pl/wiedza-fachowa/pomoc-i-poradniki/oswietlenie-stanowiska-pracy/

Oświetlenie biurka w pracy – kto jest za to odpowiedzialny?

O oświetlenie w miejscu pracy, jakim jest chociażby biuro, powinien zadbać oczywiście pracodawca. To właśnie on musi zapewnić nam odpowiednie warunki do wykonywania swoich obowiązków. Jeśli zatem uważamy, że światło nie jest prawidłowe, od razu poinformujmy o tym przełożonego. Gdy natomiast pracujemy zdalnie, o oświetlenie musimy już zadbać we własnym zakresie. Home office musi być bowiem tak samo bezpieczne, jak praca w klasycznych warunkach. 

Autor:

Amanda

Pisząc, odkrywam coraz więcej swoich pasji oraz interesujących mnie tematów, które chciałabym poznać bliżej. Codziennie dążę do tego, aby być lepszą wersją samej siebie — stanie w miejscu nigdy nie przyniesie upragnionych rezultatów!

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów