Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę do prac budowlanych i wykończenia wnętrz?

Budowa i remont

06.02.2020

Budowa domu, a później wykończenie jego wnętrza, to bardzo czasochłonne oraz wymagające sporych nakładów finansowych zadanie. Wiele osób decyduje się całość zrobić samemu na własną rękę, wierząc, że w ten sposób uda im się zaoszczędzić sporo pieniędzy, jednak nie zawsze tak jest. Dodatkowo praca w pojedynkę lub w małej grupie przyjaciół i rodziny jest z reguły zdecydowanie dłuższa. Warto więc sięgnąć po sprawdzoną firmę budowlaną. Na co zwracać uwagę podczas takiego wyboru? Jak spisać umowę? Szukamy odpowiedzi na te pytania.

Jakim systemem budować dom?

Możemy wyróżnić dwa rodzaje systemów budowania domu. Pierwszy z nich, to system gospodarczy, a drugi to zlecony. Czym się różnią?

Budowa systemem gospodarczym

To dla nowego właściciela domu zadanie zdecydowanie bardziej czasochłonne oraz wymagające większej wiedzy na temat branży budowlanej. Polega na zatrudnianiu mniejszych firm, które pojawiają się na placu budowy i realizują powierzone im zadania. Inwestor najczęściej musi zapewnić sprzęt, ale przede wszystkim – koordynować postęp prac, a także pilnować dotrzymania terminów. To niezmiernie ważne, aby kolejna firma mogła rozpocząć swoje działania, zgodnie z umową. Ten system budowy domu uważa się za bardziej oszczędny.

Budowa systemem zleconym

Tu firma budowlana wykonuje każdy etap budowy. Inwestor ma za zadanie jedynie odebrać umówioną część i dokonać za nią zapłaty. Budowlańcy mogą więc stawiać ściany, zająć się hydrauliką i elektryką lub przygotować wykończenie wnętrz. Wyszków, Otwock czy Nowy Dwór Mazowiecki pełne są firm, które zajmują się przygotowaniem nie tylko domów, ale i mieszkań w Warszawie. System zlecony to najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie są specjalistami w budownictwie, dlatego nie będą fachowo kontrolować postępów prac lub po prostu nie mają na to czasu.

Planujesz remont małego mieszkania? Jak się do niego zabrać? Odpowiadamy!

Dobrzy fachowcy – czyli jacy?

Ważne jest, aby fachowcy posiadali odpowiednie wykształcenie, dowodzące umiejętności wykonywanego zawodu. Równie istotna jest praktyka w zawodzie – im dłuższa, tym oczywiście lepiej. Wybierając firmę budowlaną, warto poprosić o jej portfolio. Jeśli cieszy się dużym zainteresowaniem i wysoką opinią, na pewno będzie posiadać zdjęcia z dotychczas wykonanych prac. Bardzo istotną kwestią jest sprzęt, z którego korzystają fachowcy. Gdy zapytasz o śrutowanie betonu, do którego potrzebny będzie groszkownik ręczny, a robotnicy będą zaskoczeni, że takie coś istnieje, wtedy nie warto nawet podejmować współpracy z nimi. Dobry pracownik musi posiadać zarówno teoretyczną, jak i praktyczną wiedzę na temat najnowszych trendów w budownictwie.

Gdzie szukać solidnego fachowca?

Zapytaj najbliższych

Najpierw warto zasięgnąć porady najbliższych: rodziny, przyjaciół lub znajomych. Wiele osób ma już za sobą bezcenne doświadczenia związane z budową domu, dlatego będą w stanie poinformować nas, czy ekipa, która pracowała dla nich, jest rzetelna, zna się na swoim fachu i czy jest godna polecenia. Podobnie będą nam mogli odradzić współpracę z tymi, którzy nie dotrzymują terminów, nie wywiązują się z umów oraz nie dają gwarancji na swoje roboty.

Sprawdź w Internecie

Internet to miejsce, gdzie można z łatwością znaleźć ekipę, która wykona całość prac lub konkretne etapy. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę takie hasła jak “elewacje Wyszków” czy “docieplanie budynków Wyszków” i na pewno znajdziemy firmy, które wykonują konkretne działania. Warto wówczas prześledzić opinie na temat konkretnych ekip. Podchodźmy jednak do nich z dużą dawką krytycyzmu. Seria złych komentarzy może nie być spowodowana niezadowoleniem klientów, a nieuczciwą konkurencją. Z kolei duża ilość dobrych opinii dodana w krótkim czasie, może być przykładem nieudolnego marketingu szeptanego.

Jeśli szykujesz się do budowy, sprawdź też, jak ogrodzić plac: https://dobrewnetrza.net/2021/02/05/tymczasowe-ogrodzenie-placu-budowy-czym-ogrodzic-plac-budowy/

Dlaczego umowa jest ważna?

Jak sama nazwa wskazuje, jest ona dowodem na to, na co się umówiliśmy i czego oczekujemy. I choć znajdą się ekipy, które mówią, że nie trzeba podpisywać umowy, bo dzięki temu można prace wykonać taniej, lepiej jest taką posiadać. Przede wszystkim to właśnie dzięki niej, przysługuje nam prawo do gwarancji, ustalamy w niej także, kto odpowiada za takie rzeczy jak zakup materiałów czy zabezpieczenie ich. Co jeszcze powinno się znaleźć w umowie?

Umowa o roboty budowlane

Zwraca się coraz częściej uwagę, że inwestorzy podpisują umowy zlecenie – o staranne wykonanie prac. Niestety można to z łatwością wykorzystać, ponieważ staranne wykonanie to wartość subiektywna i mimo tego, efekty mogą być niezadowalające. Lepiej podpisać umowę o roboty budowlane lub o gotowe dzieło. 

Określenie zakresu prac i terminu robót

Tu precyzujemy, czego oczekujemy od generalnego wykonawcy, wykazujemy, jakie działania mają zostać wykonane oraz wskazujemy termin, do jakiego powinny one zostać zakończone. Określenie terminów jest niezwykle ważne, ponieważ chroni nas przed nieuczciwymi ekipami, które jak najdłużej chcą pozostać na placu budowy. W tym miejscu należy także wskazywać personalnie, kto jest odpowiedzialny za poszczególne części pracy.

Ustalenie zasad odbioru, ceny i sposobu zapłaty

To niezwykle istotne kwestie. Warto dołączyć do umowy wstępny kosztorys, który określa zakres robót i przewidywane koszty. Należy także zadbać o jasne wpisanie zasad odbioru oraz sposobu ostatecznej zapłaty za prace.

Odpowiedzialność firmy budowlanej

Warto w umowie zawrzeć zapisy z karami umownymi, które wejdą w życie w przypadku niewykonania założonych zadań w terminie, z powodów na które ekipa mogła mieć wpływ. W umowie na podstawie Kodeksu cywilnego, możemy także przedłużyć rękojmię czy gwarancję. Warto również poszukać firmy, która posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, na wypadek gdyby zaszła konieczność egzekwowania pieniędzy.

Zmiany zapisów umowy

Jeśli na umowie nie zapisano sformułowania, że wszystkie zmiany w umowie powinny zostać zawarte na piśmie pod rygorem nieważności, wówczas ryzykujemy konieczność udowodnienia, że umowa słowna nie miała miejsca.

Sprawdź podpis

Jeśli nie podpisujesz umowy w siedzibie firmy budowlanej, warto sprawdzić czy personalia osoby, z którą ją zawieramy, zgadzają się z tymi znajdującymi się na papierze. Ryzyko oszustwa jest niewielkie, ale lepiej dmuchać na zimne.

Żadne prace budowlane i remontowe nie obędą się bez elektronarzędzi. Więcej na ten temat w artykule: Wiertarka, wkrętarka – co powinien wybrać początkujący majsterkowicz?

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów