Wiertarka, wkrętarka – co powinien wybrać początkujący majsterkowicz?

Budowa i remont

08.12.2020

Moda na DIY zatacza coraz szersze kręgi, zyskując popularność i kolejnych naśladowców. W Polsce działanie w myśl zasady “zrób to sam” przed laty było powszechne. Wówczas wynikało jednak przede wszystkim z braków na sklepowych półkach oraz ograniczonych funduszy, które nie pozwalały większości mieszkańców na kupowanie skomplikowanych, produkowanych za granicą przedmiotów. Dziś coraz więcej osób traktuje jednak własnoręczne wykonywanie różnego rodzaju dodatków czy dekoracji jako hobby, pozwalające na oderwanie się od codziennego zabiegania.

Początkujący majsterkowicze odwiedzają więc sklep z narzędziami, wybierając przedmioty, które pomogą im zarówno w konstruowaniu nowych przedmiotów, jak remontach czy drobnych naprawach. Narzędzia wielofunkcyjne, szlifierki, takery – elektronarzędzi na rynku jest mnóstwo. W warsztacie powinno się jednak obowiązkowo znaleźć miejsce dla wkrętarki lub wiertarki. Które z tych urządzeń będzie bardziej potrzebne początkującemu majsterkowiczowi? Wiertarka czy wkrętarka? Podpowiadamy!

Wiertarka dla początkujących – co trzeba wiedzieć

Wiertarka jest urządzeniem wyspecjalizowanym, które umożliwia wiercenie w ścianie i innych powierzchniach. Korzystając z niej, możemy wykonać otwory w większości materiałów – od tych miękkich, jak gips czy tworzywa sztuczne, po twarde: beton i kamień. Musimy tylko dobrać urządzenie o odpowiedniej mocy, a przy tym zaopatrzyć je we właściwe wiertło. Końcówki instalowane w głowicy są bowiem wymienne i pozwalają na przystosowanie każdego modelu do wykonywanej przez niego pracy. Do najważniejszych elementów wchodzących w skład wiertarki należy jej silnik, ale również przewód zasilający, przekładnia czy wentylator. Na zewnątrz znajduje się zwykle specjalny uchwyt, a także włącznik i regulator obrotów. Oprócz wiercenia wiertarka nadaje się do mieszania – na przykład kleju czy zaprawy – a także czyszczenia. Wtedy trzeba do niej jednak zamontować szczotkę.

Jak używać wiertarki w domowym warsztacie?

Poszczególne wiertarki różnią się między sobą kilkoma parametrami. Początkujący majsterkowicz powinien zwrócić uwagę na zasilanie urządzenia. Jeśli większość prac będziemy wykonywać w warsztacie, wystarczy wiertarka zasilana z sieci – zwykle nieco tańsza niż urządzenia akumulatorowe. Sprzęt na baterię będzie natomiast lepiej sprawdzać się w trudno dostępnych miejscach, a także przy pracach poza pomieszczeniem. To zdecydowanie bardziej mobilne rozwiązanie.

Istotna będzie jednak także moc spawarki. Do podstawowych prac powinno wystarczyć urządzenie o mocy 500-600 W. Jeśli jednak marzy nam się wiercenie w betonie czy kamieniu, trzeba będzie sięgnąć po mocniejszy sprzęt i dowiedzieć się, co to jest wiertarka udarowa. Taki sprzęt jest wyposażony w specjalny mechanizm udarowy, który wprawia wiertło w drgania. Rozwiązanie tego typu pozwala na pracę z twardszymi materiałami. Jaka wiertarka udarowa sprawdzi się u początkującego majsterkowicza? Powinna wystarczyć moc 1000-1200 W.

wkrętarki wiertarki
Źródło: https://sklep.powermat.pl/pl/wiertarka-elektryczna-udarowa-1700w-pm-wu-1700m.html

Wkrętarka – najważniejsze cechy i parametry

Wkrętarki są zazwyczaj urządzeniami wyraźnie mniejszymi do wiertarek. Takie rozmiary wiążą się z ograniczoną mocą tego urządzenia i jego silnika. Równocześnie oznaczają jednak mniejszą wagę, co umożliwia łatwiejszą i sprawniejszą pracę. Jest to odczuwalne zwłaszcza wówczas, gdy zdecydujemy się na wkrętarki akumulatorowe, których nie ogranicza żaden kabel. To zresztą opcja wybierana przez majsterkowiczów znacznie częściej niż wkrętarki sieciowe.

Bez względu na rodzaj zasilania, głównym zadaniem tego urządzenia jest wkręcanie i wykręcanie śrub oraz wkrętów. Jest jednak sprzętem bardziej uniwersalnym niż wiertarki. Regulator obrotów i momentu wysprzęglania, a także specjalny uchwyt do mocowania narzędzi sprawia bowiem, że można w nim zamontować końcówkę pozwalającą na wiercenie.

Jak używać wkrętarki w domowym warsztacie?

Wkrętarki przydadzą się każdemu majsterkowiczowi. Pomogą mu w skręcaniu mebli czy przewiercaniu niewielkich otworów w miękkich materiałach. Od kamienia i betonu należy trzymać się z daleka, ale dobrej jakości wkrętarka bez problemu poradzi sobie z drewnem i regipsami. Większość modeli posiada także mechanizm, który pozwala dostosować siłę działania do śruby, w związku z czym praca jest bezpieczniejsza. Mamy też większą kontrolę nad naszymi działaniami.

wkrętarki
Źródło: https://sklep.powermat.pl/pl/wkretak-akumulatorowy-wkretarka-pm-wa-3-6v-1-5at-1-5ah-3-6v-blister.html

Wiertarko-wkrętarka – czy to dobry pomysł?

Wiertarka, wkrętarka – a może połączenie obu tych urządzeń? Właśnie taki pomysł przyświecał twórcom pierwszych wiertarko-wkrętarek. W sprzęcie, który skonstruowali, można więc znaleźć zalety obu tych urządzeń. Najważniejszą funkcjonalnością jest możliwość zablokowania głowicy. Dzięki temu takie urządzenie jest w stanie zarówno wkręcać, jak i wiercić – trzeba tylko zamontować odpowiednią końcówkę.

Niektóre wiertarko-wkrętarki posiadają nawet mechanizm udarowy, co sprawia, że nadają się do wiercenia otworów w twardych materiałach. Największą popularnością cieszy się sprzęt akumulatorowy, który może pracować właściwie w każdych warunkach. Warto zwrócić wówczas uwagę na rodzaj baterii. Niklowo-kadmowe są bardziej wytrzymałe, ale można je ładować jedynie po zupełnym rozładowaniu. Litowo-jonowe można natomiast ładować w dowolnym momencie, tyle że trzeba pilnować, by nie zostawić ich na dłużej zupełnie rozładowanych. Wówczas w akumulatorze dojdzie bowiem do nieodwracalnych zmian.

Więcej informacji na temat akumulatorów oraz sposobów na zachowanie ich w dobrym stanie znajdziesz w kolejnym artykule: Jak dbać o elektronarzędzia i spawarki akumulatorowe?

Wkrętarka, wiertarka czy wiertarko-wkrętarka – co wybrać?

Wybór odpowiedniego urządzenia na początek przygody z majsterkowaniem nie należy do najłatwiejszych. Przy skręcaniu mebli najlepiej spisze się wkrętarka, a wiertarka będzie bardziej przydatna przy poważnych pracach remontowych. To, które z tych elektronarzędzi lepiej się sprawdzi, zależy więc w dużym stopniu od tego, jak planujemy początek naszej przygody z majsterkowaniem. Zazwyczaj jednak przy zakładaniu domowego warsztatu bardziej przydatna będzie wkrętarka. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary i niezbyt skomplikowaną budowę nie sprawia problemów w obsłudze. Każdy powinien więc szybko opanować podstawy pracy z takim sprzętem. Z jego pomocą można dokonać większości niewielkich napraw, pomoże również w przykręceniu czegoś do ściany. Przy okazji to właśnie najprostsze wkrętarki charakteryzują się najniższą ceną wśród opisywanych przez nas narzędzi.

Jeżeli jednak chcemy rozpocząć od czegoś większego, warto pochylić się nad wiertarko-wkrętarką. To urządzenie, które dysponuje zwykle większą mocą od wkrętarki, dzięki czemu będzie można przewiercić otwory w twardszych materiałach. Jednocześnie nadal jest sprzętem uniwersalnym, a na takie rozwiązania warto w pierwszej kolejności stawiać przy kompletowaniu podstawowego wyposażenia warsztatu. Z czasem nauczymy się, jak wyjąć wiertło z wiertarki i wykonywać skomplikowane prace, poszerzając bazę posiadanych urządzeń. Kiedy na początku wybierzemy uniwersalne elektronarzędzia, łatwiej będzie nam też pracować bez presji dużych sum wydanych na zakup wyspecjalizowanego sprzętu.

Informacje, ciekawostki, porady – to wszystko znajdziesz na stronie zorganizowana.pl!

Autor:
Damian
Copywriter Agencji Interaktywnej Intle. Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów