Tymczasowe ogrodzenie placu budowy. Czym ogrodzić plac budowy?

Budowa i remont

05.02.2021

Rozpoczęcie prac budowlanych to dla każdego właściciela działki – i przyszłego posiadacza nowego domu – sporo stresu oraz dużo niepewności. Przy organizowaniu placu budowy nie można jednak zapomnieć o kilku ważnych kwestiach. Szczególnie istotne jest zabezpieczenie placu budowy. Jeśli nie przyłożymy do tego odpowiedniej wagi, z jednej strony możemy narazić się na straty materialne, związane na przykład z kradzieżą materiałów budowlanych, a z drugiej na przykre konsekwencje wynikające z wypadków, które mogą się przydarzyć na takim terenie. Jedną z istotnych kwestii, którą trzeba zająć się na samym początku, jest ogrodzenie budowy. Można to zrobić na różne sposoby, najpopularniejsze jest jednak tymczasowe ogrodzenie placu budowy. Czy przepisy dopuszczają takie rozwiązanie? Jak powinno wyglądać takie ogrodzenie placu budowy? Z czego je wykonać? Przyjrzeliśmy się bliżej tym zagadnieniom.

Ogrodzenie placu budowy – przepisy. Czy trzeba ogrodzić plac budowy?

Zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa na placu budowy to jeden z ważniejszych obowiązków, które należy podjąć przy rozpoczynaniu prac budowlanych. Polskie prawo jest pod tym względem jednoznaczne. Kto odpowiada za zabezpieczenie placu budowy? Zgodnie z rządowymi rozporządzeniami, największą odpowiedzialność ponosi kierownik budowy. To on powinien zadbać o bezpieczeństwo pracowników we wszystkich aspektach.

W praktyce jednak obowiązek ogrodzenia placu budowy – przynajmniej w przypadku niedużych placów, na których ma stanąć prywatny dom jednorodzinny – często spada na inwestora, czyli właściciela działki. To on ponosi również koszty takiej inwestycji. Dzieje się tak, ponieważ  wykonanie ogrodzenia należy do prac przygotowawczych. Ciężki sprzęt powinien wjechać na działkę dopiero później. Alternatywą dla ogrodzenia, przewidzianą przez przepisy, jest oznakowanie terenu tablicami ostrzegawczymi, ewentualnie sprawowanie nad placem budowy stałego nadzoru. Takie rozwiązanie dopuszcza się jednak jedynie w przypadkach, gdy wykonanie ogrodzenia z różnych względów nie jest możliwe.

Czy trzeba mieć pozwolenie na ogrodzenie?

W przepisach znajdziemy także wytyczne dotyczące samej konstrukcji ogrodzenia. Co prawda w obowiązującym rozporządzeniu ministra infrastruktury nie znajdziemy informacji na temat materiałów, z których miałoby ono powstać, ale poruszona została kwestia wysokości parkanów lub siatki. Powinny one kończyć się co najmniej 1,5 metra nad poziomem gruntu. Całe ogrodzenie ma być natomiast wykonane w taki sposób, “by nie stwarzało zagrożenia dla ludzi”.

Poza tym przygotowanie ogrodzenia placu budowy nie różni się znacząco od wykonywania standardowego płotu czy parkanu. W związku z tym zazwyczaj nie będzie konieczne specjalne pozwolenie na ogrodzenie. Bez składania żadnych dokumentów można ogrodzić teren do wysokości 2,2 metra. Postawienie wyższego wymaga złożenia odpowiedniego zawiadomienia w urzędzie. Jeśli urzędnicy nie złożą sprzeciwu, wznoszenie ogrodzenia może ruszyć po 21 dniach.

Pozwolenia może wymagać jedynie ogrodzenie placu budowy znajdującego się w szczególnych miejscach. Tak może zdarzyć się na przykład, kiedy maszyny budowlane mają wjechać w bezpośrednie okolice skrzyżowania albo ogrodzenie będzie w jakimś stopniu ograniczać widoczność na drodze, przy której znajduje się działka.

Porady dotyczące urządzenia przyszłego domu znajdziesz na wnetrzadlaciebie.com.

Jak ogrodzić teren budowy?

Zazwyczaj ogrodzenie placu budowy jest wyznaczane już na etapie projektu. Przy wznoszeniu tej konstrukcji należy zatem trzymać się przewidzianych przez niego wytycznych. Ważne będą ogólne zalecenia BHP, by siatka czy mur były w pełni bezpieczne.

Odpowiednio trzeba również zaplanować rozmieszczenie całej konstrukcji. Problemy mogą się pojawić, kiedy w czasie budowy przewidziane są prace na dużej wysokości. W takim przypadku tymczasowe ogrodzenie musi być bowiem oddalone od ścian domu na odległość równą co najmniej 10 procent wysokości, z jakiej mogą spaść niebezpieczne elementy. Bezpośrednio do ogrodzenia nie mogą również przylegać składowane na placu materiały. Trzeba zatem wytyczyć ogrodzenie tak, by wszystkie swobodnie zmieściły się w jego ramach. Obowiązkowym dodatkiem jest rzecz jasna również furtka lub brama.

Szczególnego zabezpieczenia wymagają wszelkie wykopy znajdujące się na placu budowy. One również muszą bowiem posiadać własne ogrodzenie. Taki wymóg powstaje, gdy prace ziemne odbywają się więcej niż metr pod powierzchnią gruntu – trzeba je wówczas ogrodzić na wysokość 1,1 metra. Czasami potrzebne może być również zabezpieczenie drzew na placu budowy. O potrzebnych pracach decyduje się tu indywidualnie, ważne jest jednak zwłaszcza zabezpieczenie korzeni w czasie wykopów oraz ochrona pnia, na przykład w postaci obłożenia go specjalną okładziną. Pod drzewami nie powinno się także składować materiałów budowlanych.

tymczasowe ogrodzenie placu budowy

Wykopy wymagają dodatkowego ogrodzenia.

Jak zabezpieczyć plac budowy – czy warto postawić na tymczasowe ogrodzenie?

Postawienie ogrodzenia wokół placu budowy to jednak nie tylko wymóg formalny. Czasami warto je wznieść nawet wtedy, gdy wystarczyłyby same tablice ostrzegawcze. Zresztą akurat umieszczenie tablic informacyjnych na ogrodzeniu i tak jest konieczne niemal przy wszystkich poważniejszych pracach budowlanych. Solidne ogrodzenie może ochronić budowę przed wizytami nieproszonych gości. Chodzi tutaj przede wszystkim o sytuacje, w których na placu budowy przez dłuższy czas przechowuje się materiały budowlane. Ogrodzenie to bariera dla potencjalnych złodziei.

Wejście na teren budowy niepowołanych osób może także skutkować niebezpiecznymi wypadkami. Na polskich budowach co roku dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy wypadków, wśród których zdarzają się śmiertelne zdarzenia. Na taką niemiłą przygodę mogą być narażeni nie tylko pracownicy, ale i przypadkowe osoby, które nieświadomie wchodzą na plac budowy. Ogrodzenie ma zapobiegać takim sytuacjom.

Dlaczego tymczasowe ogrodzenie placu budowy to dobre rozwiązanie?

Ważną decyzją jest także wybór charakteru wznoszonego parkanu. Część osób decyduje się na stałe ogrodzenie, które docelowo ma służyć także po zakończeniu budowy. Bardziej praktycznym rozwiązaniem jest jednak tymczasowe ogrodzenie. Dzięki niemu nie trzeba ogradzać całej działki, a tylko jej część wykorzystywaną przy wznoszeniu domu. Nie trzeba także martwić się o ewentualne uszkodzenia, gdyż koszty ogrodzenia tymczasowego nie są zbyt duże.

Tymczasowe ogrodzenie placu budowy wyróżnia się również tym, że dość łatwo i tanio można je modyfikować. Jeżeli więc zajdzie potrzeba powiększenia wjazdu dla większych maszyn czy pojazdów, łatwo zdemontować część siatki lub parkanów bez ponoszenia większych kosztów. Stałe ogrodzenie to ograniczenie takich możliwości – powiększenie bramy nie obędzie się wówczas bez poważnych prac. Samo ogrodzenie tymczasowe jest tanie, co również może być ważne w czasie budowy, gdy dokładnie oglądamy każdy grosz.

Czym ogrodzić plac budowy? Z czego wykonać ogrodzenie tymczasowe?

Najbardziej ekonomicznym materiałem na wykonanie ogrodzenia tymczasowego są siatki ogrodzeniowe plecione. Koszt ogrodzenia zawsze zależy od jego długości, ale siatka ogrodzeniowa będzie tańsza niż parkan wykonany z innych materiałów. Dodatkowym kosztem będą jedynie słupki ogrodzeniowe i ich montaż – mogą być nawet drewniane. Postawienie ogrodzenia nie powinno sprawić większych problemów, zazwyczaj właściciel działki będzie w stanie wykonać tę pracę samodzielnie, bez uciekania się do pomocy wykonawców budowy. A to pozwala na kolejne oszczędności.

tymczasowe ogrodzenie placu budowy siatka

Siatka to jeden z najpopularniejszych materiałów na ogrodzenie tymczasowe.

Mimo wszystko nie warto decydować się na najtańszą siatkę, a raczej wybrać produkty nieco lepszej jakości, takie jak siatka ogrodzeniowa powlekana, ocynkowana. Najtańsze mogą bardzo łatwo się przerwać, co tylko zachęci niepowołane osoby do zajrzenia na budowę. Warto też pamiętać, że siatka nie jest trudna do sforsowania, w związku z czym zgromadzenie dużych ilości materiałów budowlanych za takim ogrodzeniem tymczasowym pozostaje jednak ryzykiem.

Nieco solidniejszym rodzajem ogrodzenia tymczasowego, przez co jednak także droższym, są panele modułowe z siatki. Tego typu ogrodzenie już na pierwszy rzut oka stanowi nieco poważniejszą barierę choćby dla potencjalnego złodzieja. Dobrze sprawdzi się wówczas, gdy dom powstaje nieco na uboczu, z daleka od innych domostw, i potrzeba trochę poważniejszej ochrony. Jeszcze solidniej będą wyglądać betonowe panele, wymagają one jednak wykonania podmurówki, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Atutem prefabrykowanych paneli jest jednak fakt, że po zakończeniu budowy zazwyczaj nadają się do ponownego użytku w innym miejscu.

Czasami inwestorzy, którzy chcą uchronić się przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów, stawiają również na tymczasowe ogrodzenie placu budowy wykonane z drewna. Najprostszym jest połączenie słupków z poziomo ułożonymi deskami. Jeśli dodatkowo zaimpregnujemy takie drewno, powinno ono bez problemu wytrzymać do końca prac budowlanych związanych ze wznoszeniem domu.

Jeśli planujesz budowę, zainteresuje Cię też artykuł o tym, jak wykorzystać na niej bloczki komórkowe: https://dobrewnetrza.net/2020/03/09/bloczki-z-betonu-komorkowego-do-scian-zewnetrznych-najpopularniejsze-rodzaje/

Autor:
Damian
Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pasjonuje się sportem i historią. Na co dzień zajmuje się mediami społecznościowymi i marketingiem.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów