Remont małego mieszkania – jak się do niego zabrać?

Budowa i remont

14.02.2020

Remontując małe mieszkanie, musimy bardzo uważnie dobierać poszczególne elementy wyposażenia oraz dekoracje. Niewielką powierzchnię łatwo bowiem niepotrzebnie zagracić i optycznie jeszcze bardziej zmniejszyć. Dlatego też renowację lokum należy dokładnie przemyśleć oraz prawidłowo zaplanować. Jak więc się do tego zabrać? Sprawdź nasze porady.

Dobór mebli na pierwszym miejscu

Planując remont, powinniśmy przede wszystkim zadbać o odpowiednie meble. Do małych pomieszczeń najlepiej wybrać elementy wyposażenia na zamówienie. Dzięki temu mamy możliwość idealnego dopasowania ich do dostępnej przestrzeni. W przedpokoju czy sypialni z pewnością sprawdzą się szafy przesuwne na wymiar. Z ich pomocą zagospodarujemy każdą wnękę, nawet w najmniej ustawnym miejscu. Aby optycznie powiększyć dane pomieszczenie, dobrze jest zdecydować się na lustrzane fronty. Odbijające się w nich inne elementy sprawią, że wnętrze stanie się bardziej przestronne. Przed rozpoczęciem remontu najlepiej więc od razu zamówić meble i szafy na wymiar. Kraków to miasto, w którym nie powinno być większych problemów ze znalezieniem odpowiedniego specjalisty.

Kuchnia jako punkt newralgiczny

W małym mieszkaniu większość pomieszczeń jest bardzo ciężka do zagospodarowania. Największy problem sprawia przeważnie kuchnia. Miejsce to, szczególnie w blokach, jest bardzo długie i wąskie, bądź po prostu jego powierzchnia to jedynie kilka metrów kwadratowych. Trudno jest więc samodzielnie rozplanować rozmieszczenie mebli czy sprzętów AGD. Większość z nas decyduje się zamówić kuchnie na wymiar. Kraków i inne większe miasta są siedzibami wielu firm, które od lat zajmują się tego typu projektami. Dobrze jest więc zaufać specjaliście, który z pewnością dobierze najlepsze rozwiązanie do naszego małego lokum. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że gotowanie czy wykonywanie innych obowiązków w tym pomieszczeniu stanie się komfortowe i przyjemne.

Szukasz unikalnych rozwiązań? Zobacz jak wkomponować mech do mieszkania. Sposoby, by był jeszcze bardziej imponujący!

Odpowiedni dobór kolorów

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w małym mieszkaniu odgrywają kolory. Odpowiedni dobór barw jest więc kluczem do sukcesu. W kilkumetrowym lokum lepiej zrezygnować z ciemnych odcieni ścian, podłóg czy mebli. Bardzo łatwo jest z ich pomocą optycznie pomniejszyć dostępną przestrzeń. Kupując poszczególne elementy wyposażenia, farby czy panele, dobrze zdecydować się na biel, beż, popiel czy inne jasne kolory. Aby jednak nie martwić się o ich użyteczność oraz ewentualne zabrudzenia, na które mogą być narażone, najlepiej wybierać materiały plamoodporne. Farba lateksowa odporna na ścieranie czy meble lakierowane z pewnością sprawią, że utrzymanie porządku w mieszkaniu nie będzie należało do najcięższych zadań.

Oświetlenie poszczególnych pomieszczeń

Małe mieszkania potrzebują także odpowiedniego oświetlenia. Ciemne wnętrze zawsze będzie wyglądało na dużo mniejsze, niż jest naprawdę. Warto więc zdecydować się na umieszczenie w każdym pomieszczeniu kilku różnych źródeł światła. Nie od dziś wiadomo, że najwięcej światła dają lampy czy żyrandole umieszczone na środku sufitu bądź nad najważniejszymi punktami danego pokoju. Należy jednak pamiętać również o kilku ciekawie prezentujących się kinkietach czy lampkach stojących. Dzięki temu optycznie powiększymy dostępną przestrzeń, a przy okazji, gdy za oknem nastanie mrok, będziemy mogli miło spędzić czas przy dostosowanym do naszych preferencji natężeniu światła.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów