Żaluzje poziome czy pionowe? Podpowiadamy jakie wybrać

Dekoracje okienne

Żaluzje poziome czy pionowe? Podpowiadamy jakie wybrać

10.07.2019

Żaluzje to jedne z najpopularniejszych osłon okiennych. Zapewniają wysoką ochronę przed słońcem, a idealnie dobrane podkreślają również charakter całego pomieszczenia. Dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych oraz wykonane są z różnych materiałów, dlatego mogą stanowić dodatkowy element dekoracyjny. Jednak na jakie żaluzje się zdecydować? Wybrać poziome czy pionowe? Podpowiadamy!

Żaluzje poziome – ponadczasowa klasyka

Żaluzje poziome cieszą się ogromną popularnością od wielu lat. Chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem oraz promieniami słonecznymi. Osłony okienne tego typu sprawdzają się również np. w pomieszczeniach usytuowanych na najniższych piętrach. Zakrywają nas w ten sposób przed niechcianymi spojrzeniami kierowanymi od osób przechodzących koło naszego lokum, dzięki czemu zapewniają poczucie komfortu i prywatności.

Planujesz aranżację okien? Przeczytaj nasz artykuł, by zrobić to samodzielnie – ,,Żaluzje – jak zamontować te osłony okienne?”.

Zalety żaluzji poziomych

Niewątpliwie największą zaletą żaluzji poziomych jest ochrona przeciwsłoneczna, jednak nie na tym kończą się korzyści wynikające z posiadania takich osłon okiennych. Dzięki nim możemy regulować, w zależności od potrzeb i preferencji, ilość światła dziennego, które „wpada” do naszego mieszkania przez luki między listwami oraz zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia w upalne dni. Dodatkowo są one bardzo łatwe do zamontowania, ich obsługa jest prosta, a cena bardzo przystępna. Są również dostępne w większości sklepów, dlatego wystarczy wpisać w przeglądarkę internetową np. żaluzje Kraków, by znaleźć idealny sklep z osłonami okiennymi i wybrać coś dla siebie.

Materiały i wzory żaluzji poziomych

Żaluzje poziome sprawdzą się w większości pomieszczeń, a dzięki bogatej gamie wzorów i kolorów można dopasować je idealnie do swojego wnętrza. Najczęściej wykonane są z aluminium lub drewna, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe oraz solidne. Materiały dodatkowo pokrywane są lakierem ochronnym zapewniającym np. wysoki połysk lub matowe wykończenie.

Szukasz wysokiej jakości osłon okiennych? Zajrzyj na rolety-okienne.com i wybierz rodzaj odpowiadający Twojemu gustowi!

Żaluzje pionowe – nie tylko do mieszkania

Żaluzje pionowe w mieszkaniu pełnią taką samą rolę jak osłony poziome. Różnią się głównie tym, że żaluzje poziome najczęściej osłaniają jedno okno, a pionowe można zamontować w taki sposób, by zabezpieczały przed słońcem cały rząd szyb. Po rozsunięciu natomiast odkrywają całe okno i na bokach szyn tworzą kształt przypominający klasyczne zasłony. Ten rodzaj osłon stosowany jest jednak częściej w pomieszczeniach np. biurowych, niż w prywatnym mieszkaniu. W miejscach przeznaczonych do pracy można dzięki nim odpowiednio regulować natężenie światła oraz zastosować je w nieco mniej konwencjonalny sposób, np. poprzez zamontowanie ich tak, by oddzielały od siebie poszczególne miejsca pracy.

Z jakich materiałów wykonywane są żaluzje pionowe?

Żaluzje pionowe wykonane są najczęściej z tkaniny lub materiału PCV. Dostępne są w wielu kolorach, wzorach oraz stopniach zaciemnienia.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów