Dobre wnętrza

Kołdra puchowa – dlaczego warto w nią zainwestować?

Kołdry

Kołdra puchowa – dlaczego warto w nią zainwestować?

17.12.2020

Wybór odpowiedniej kołdry to kwestia wymagająca dłuższej chwili namysłu – przecież mamy spać pod nią przez kolejne kilkanaście miesięcy. Jak podjąć szybką decyzję, skoro rynek ma nam tyle do zaoferowania? Kołdra antyalergiczna, kołdra letnia puchowa, kołdra syntetyczna… A w dodatku różne rozmiary – od typowych kołder 200×220 po mniej standardowe kołdry 150×200. Wiemy, że łatwo się w tym pogubić, więc przychodzimy z pomocą! Jaki rodzaj puchu wybrać? Kto nie powinien spać pod kołdrą puchową?  Czy warto od razu zastanowić się nad wyborem poduszki puchowej? Odpowiadamy!

Kołdra puchowa – rozmiary

Kołdry puchowe to najpopularniejsze i najcieplejsze kołdry na rynku. Nic więc dziwnego, że występują we wszystkich możliwych rozmiarach. Kołdra puchowa 160×200 będzie idealnie pasować zarówno do większego łóżka pojedynczego, w którym śpi nastolatek bądź singiel, jak i do rozłożonej kanapy lub sofy. Kołdra puchowa 200×220 to wymiar odpowiedni na duże, małżeńskie łóżka. Nie ma znaczenia, czy materac jest mniejszy niż sama kołdra – dobrze, gdy zwisa odrobinę po obu stronach łóżka. Kołdra puchowa 140×200 to świetny wybór na łóżko jednoosobowe – dla dziecka lub osoby, która nie ma w sypialni zbyt wiele miejsca. Kołdra puchowa 200×200 to model, który jest dostępny w popularnej sieci meblowej IKEA – znajdziemy tam same kołdry o nieregularnych wymiarach. Uwaga! Jeśli się na nie zdecydujemy, musimy pamiętać, że pasujących do nich poszewek nie zauważymy w sieciówkach. 

Jeśli wybieramy kołdrę, to musimy wybrać również poduszki. Poduszki puchowe występują w standardowych rozmiarach. Do kołdry 200×220 poleca się duże poduszki 80×70, zwłaszcza jeśli mają zająć miejsce na dużym łożu małżeńskim. Wówczas można pomyśleć również o zakupie małych kwadratowych poduszek o wymiarach 50×50 bądź 40×40, które będą stanowiły dodatek do tych większych. Dla mniejszych kołder, czyli tych w rozmiarze 180×200 lub 160×200 w zupełności wystarczą poduszki 50×60, chyba że ktoś lubi spać na większych powierzchniach. 

Na jaki rodzaj puchu się zdecydować?

Jeśli podjęliśmy już decyzję o zakupie kołdry puchowej, dobrze jest zastanowić się, z jakiego puchu powinna być wykonana. Mamy do wyboru dwie możliwości – kołdra z puchu gęsiego i kołdra z puchu kaczego, choć to kołdry z puchu gęsiego są uznawane za dobra luksusowe. Przede wszystkim dlatego, że są lżejsze, bardziej elastyczne, mają większą odporność na wgniecenia oraz lepsze właściwości termoizolacyjne. Ponadto, kaczy puch nawet po wypraniu może wydzielać nieprzyjemny, charakterystyczny zapach.  Puch gęsi pozwala na utrzymanie optymalnego poziomu ciepła ciała w trakcie snu i odprowadza wilgoć, co zapobiega nadmiernej potliwości czy przegrzaniu się w nocy. Dzięki temu, kołder z gęsiego puchu możemy używać zarówno zimą, jak i latem. Są lekkie i bardzo komfortowe, w przeciwieństwie do kołder z pierza. 

Wady i zalety kołdry puchowej

Zalety kołder puchowych można mnożyć i mnożyć. Są nie tylko dobrą izolacją termiczną, ale przede wszystkim termoaktywną. W odniesieniu do kołder puchowych można użyć popularnego określenia – “oddychają”. Rzeczywiście tak jest. Pozwalają na swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu zachowujemy w nocy odpowiednią temperaturę ciała. Przykryci kołdrą puchową nie zmarzniemy ani się nie przegrzejemy. Kołdry puchowe są również sprężyste i elastyczne, nie tracą swojego pierwotnego kształtu (co jest sporym mankamentem kołder z pierza). Pikowania, którym często poddawane są kołdry puchowe sprawia, że puch nie przesuwa się i równomiernie rozkłada się po całej powierzchni. Jeśli puch jest najwyższej jakości, nie uczula. Kołdry puchowe najnowszej generacji są przyjazne alergikom, ponieważ gruby splot poszycia nie pozwala na przedostawanie się do środka kołdry roztoczy. 

Wadą kołdry puchowej może być niewątpliwie jej cena. Za wysoką jakość trzeba zapłacić, choć oczywiście wszystko zależy od rozmiaru, modelu i konkretnego wypełnienia. Kołdry puchowe z najwyżej półki mogą kosztować nawet 1000 złotych. Również kwestia alergii może być problematyczna. Jak wspomnieliśmy wyżej, istnieją już kołdry puchowe, które z powodzeniem mogą być używane przez alergików. Należy jednak zwrócić uwagę na wszystkie certyfikaty i atesty, które powinna mieć kołdra antyalergiczna – w przypadku antyalergicznych puchowych kołder ta kwestia jest bardzo istotna. Te najtańsze kołdry puchowe, których ceny wahają się w granicach 200-300 złotych na pewno nie będą dobrym rozwiązaniem dla alergików. Oprócz kłopotów z uczuleniami, kołdry puchowe są także dość problematyczne w utrzymaniu. Zazwyczaj nie możemy ich prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza (a wówczas zaczynają ginąć roztocza) ani w ogóle wkładać ich do pralki bębnowej. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak oddać kołdrę do specjalistycznej pralni. Biorąc pod uwagę fakt, że kołdrę należy prać przynajmniej raz na rok, generuje to dodatkowe koszty.

plusy i minusy kołder puchowych

Kołdry puchowe – producenci

Rynek kołder rozwinął się w ostatnich latach na tyle, że mamy możliwość zakupienia kołder zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najpopularniejsze alternatywy, które może rozważać potencjalny klient. 

Kołdry puchowe JYSK są tą bardziej kosztowną opcją, ale na ich temat krążą bardzo dobre opinie. Wszystkie są wykonane z puchu gęsi europejskiej i posiadają atesty i certyfikaty potwierdzające, że mogą być używane przez alergików. Oznacza to, że zawarty w nich puch gęsi musi być bardzo dobrej jakości, odpylony i oczyszczony z barwników i zabrudzeń. Można więc zaryzykować stwierdzeniem, że posiada wszystkie cechy, którymi powinna się odznaczać dobra kołdra puchowa. IKEA, czyli kolejny meblowy gigant, nie zna się na kołdrach tak dobrze, jak Jysk. 

Po pierwsze, IKEA przy produkcji kołder puchowych używa także pierza, przez co kołdry zdecydowanie tracą na jakości. Pierze sprawia, że stają się znacznie cięższe i jeszcze bardziej atrakcyjne dla kurzu i roztoczy. Ponadto, kaczy puch jest powszechnie uważany za gorszy jakościowo od puchu gęsiego. 

IKEA i Jysk nie są jednak jedynymi sklepami, w których jesteśmy w stanie kupić kołdry puchowe. Allegro, jako skarbnica właściwie wszystkiego, może okazać się dobrym rozwiązaniem. Znajdziemy tam kołdry w różnych cenach, od różnych producentów i w różnych rozmiarach. W większości przypadków nie możemy ich dotknąć na żywo, ale zawsze przysługuje nam 14-dniowe prawo zwrotu rzeczy zakupionych przez Internet. 

Kołdra puchowa całoroczna, zimowa czy letnia?

Kołdra całoroczna często występuje pod postacią dwóch warstw, które można ze sobą łączyć zimą i rozłączać latem. Taka kołdra jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które nie mają wiele miejsca do przechowywania. Całoroczna pościel puchowa zazwyczaj zawiera w sobie więcej puchu niż letnia, ale mniej niż zimowa. Jest optymalnym rozwiązaniem zarówno na gorące, jak i mroźne dni. Sprawdzi się najlepiej w małych, ciepłych mieszkaniach i wnętrzach, które nie doświadczają nagłych skoków temperatury wraz ze zmianą pory roku. 

Kołdra zimowa ma większą gramaturę i gęstość puchu, co sprawia, że jest również o wiele cieplejsza. Nie wpływa to jednak znacząco na jej wagę – puchowe kołdry zimowe bardzo dobrze grzeją, a zarazem są lekkie (jeśli producent kładzie nacisk na wysoką jakość puchu). Coraz częściej producenci kołder zimowych decydują się na zastosowanie tzw. ciepłego szwu, czyli rozwiązania, które jest wykorzystywane w alpinistycznych śpiworach. Pozwala ono na wydzielanie ciepła nawet z najgłębiej ukrytego zakamarka kołdry. Dlatego też kołdry zimowe będą doskonałym rozwiązaniem dla osób starszych i tych, które szybko marzną, nie tylko w okresie zimowym. Jeśli Wasza sypialnia mieści się w północnej części domu i panuje w niej chłód lub po prostu, lubicie zasypiać w niskiej temperaturze, kołdra zimowa może służyć nawet latem.

Kołdra letnia nie zawiera takiej ilości wypełnienia, jak zimowa i całoroczna. Odpowiednia ilość gęsiego puchu sprawdzi się także w ciepłych miesiącach. Kołdra letnia 200×220 świetnie sprawdzi się na małżeńskie łoża! Jeśli jednak bardzo doskwierają nam upały, a o klimatyzacji nie mamy co marzyć, lepiej zdecydować się na kołdrę bawełnianą czy jedwabną. Jedwab, dzięki swoim właściwościom, potrafi ochłodzić naszą rozgrzaną skórę i utrzymać jej optymalną temperaturę w ciągu nocy.

kołdry puchowe i ich rodzaje

Jak prać kołdrę puchową?

Przy zakupie kołdry puchowej należy pamiętać, że puch jest bardzo wrażliwy na detergenty i środki chemiczne, a także na temperaturę. Kołder puchowych nie powinno się wirować ani suszyć w suszarce bębnowej. Część kołder puchowych nie nadaje się nawet do prania w zwyczajnej, bębnowej pralce – mogłoby to skutkować utratą puszystości kołdry i zbiciem się wypełnienia. 

Najlepiej raz do roku powierzyć to zadanie specjalistycznej pralni – jeśli nie korzystają z niej dzieci lub alergicy, bo wówczas należy to robić częściej. Aby utrzymać higienę i czystość, powinniśmy takżę kołdrę wietrzyć. Nie na mrozie ani w upał, ale najlepiej podczas suchej, wietrznej pogody. Jeśli na kołdrze pojawi się jakaś delikatna plamka, warto pozbyć się jej zaraz po zabrudzeniu przy użyciu gąbki i rozpuszczonego mydła. 

Jak przechowywać kołdrę puchową?

Kołdra, którą w danym momencie użytkujemy, w ciągu dnia zazwyczaj leży na łóżku. Nie jest to optymalnym rozwiązaniem, ponieważ w ten sposób rozprzestrzeniają się na niej roztocza. Najlepszym wyjściem z sytuacji będzie inwestycja w kapę lub narzutę, która przykryje naszą pościel i uchroni ją przed kurzem i bakteriami. Co w sytuacji, gdy używamy dwóch kołder, letniej i zimowej, i jedna z nich przez pół roku musi leżeć zamknięta w szafie? Pamiętajmy, że pościel musi oddychać – dobrze sprawdzą się metalowe wysuwane kosze lub pojemniki z dziurkami. Kołdra nie może być również zgniatana ani mocno ze ściśnięta. 

Popraw jakość swojego snu!

Kołdra puchowa to niewątpliwie duży wydatek, ale jeśli postawimy na dobry jakościowo model, nie wyrzucimy pieniędzy w błoto. Zwolennicy kołder puchowych często nie chcą słyszeć o zamienieniu ich na żadne inne. Jeśli całe życie spaliście pod poliestrowymi kołdrami, może teraz jest czas, by spróbować czegoś nowego i znacznie poprawić jakość swojego snu? W asortymencie tak wielu sklepów, na pewno każdy znajdzie swoją wymarzoną puchową kołdrę. 

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów