Dobre wnętrza

Jaki rozmiar materaca wybrać?

Sypialnia

Jaki rozmiar materaca wybrać?

25.03.2024

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielki wpływ na jakość Twojego snu może mieć rozmiar materaca? Tak, rozmiar. To nie pomyłka! Obok rodzaju wkładu, jego twardości, jakości zastosowanych materiałów, szczególnych właściwości materaca (jak np. właściwości chłodzące, antyalergiczne itp.), rozmiar powierzchni, na której sypiamy, także ma wpływ na komfort, jakiego potrzebuje nasze ciało. W niniejszym artykule znajdziesz kompleksowy przewodnik po wielkościach materacy – od rozmiarów idealnych dla jednej osoby, przez te przystosowane do wspólnego wypoczynku par, aż po specyficzne wymiary dedykowane najmłodszym użytkownikom. Przeczytaj, by wiedzieć, jaki rozmiar materaca wybrać i dzięki temu dobrze wyposażyć swoją sypialnię!

Dlaczego rozmiar materaca ma znaczenie?

Odpowiednio duża powierzchnia do spania pozwala na swobodne poruszanie się w trakcie snu oraz przyjmowanie dogodnej dla siebie pozycji, co ma istotne znaczenie dla zapewnienia wysokiej jakości odpoczynku w nocy, a to z kolei przekłada się na lepsze samopoczucie w ciągu dnia. Ograniczona przestrzeń może prowadzić do uczucia dyskomfortu, powstawania skurczów czy bólu mięśni.

Przy wyborze materaca nie można zapominać także o dopasowaniu go do rozmiarów ramy łóżka i warunków przestrzennych sypialni. W dużej sypialni można pozwolić sobie na większe łóżko z przestronnym materacem, który oferuje wyższy poziom komfortu. W mniejszych pokojach wybór zbyt szerokiego mebla może przytłoczyć przestrzeń i zmniejszyć funkcjonalność pomieszczenia. Dlatego tak ważne jest znalezienie optymalnego balansu pomiędzy rozmiarem łóżka a dostępną przestrzenią, by zagwarantować sobie zarówno komfort snu, jak i praktyczność użytkowania sypialni.

Materac dla jednej osoby – jaki powinien mieć rozmiar?

Standardowa wielkość materaca w przypadku łóżek jednoosobowych wynosi 90×200 cm, jednak potrzeby i preferencje użytkowników mogą się znacznie różnić. Wychodząc naprzeciw tak odmiennym oczekiwaniom, producenci oferują materace o zróżnicowanych wymiarach. Dla osób poszukujących dodatkowej przestrzeni do spania dostępne są opcje szersze, takie jak materace 100×200 cm czy nawet 120×200 cm. Te rozmiary mogą okazać się idealne dla tych wszystkich, którzy cenią sobie nieograniczoną swobodę ruchów lub po prostu potrzebują więcej miejsca dla komfortu odpoczynku.

Z drugiej strony, dla osób o drobniejszej budowie ciała lub tych, którzy rzadko zmieniają pozycję w trakcie snu, mniejsze materace w rozmiarze 80×200 cm mogą być w zupełności wystarczające. Szeroka gama dostępnych rozmiarów pozwala na dokładne dopasowanie materaca do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, zapewniając optymalny komfort i jakość snu.

Jaka szerokość materaca dla dwóch osób?

Dla par bardzo ważna jest szerokość materaca, która umożliwia wygodne spanie razem bez wzajemnego przeszkadzania sobie. Dysponując taką powierzchnią, która minimalizuje ryzyko wybudzania się z powodu ruchów partnera, zyskujemy szansę głębszego, bardziej regenerującego snu. Materace do łóżek dwuosobowych mają zazwyczaj wymiary 140×200 cm, 160×200 cm oraz 180×200 cm. Osoby o większych potrzebach mogą zaopatrzyć się nawet w materace king size, czyli 200×200 cm.

Rozmiary materacy dziecięcych

Ci, którzy poszukują materaca dla swojej pociechy, z pewnością będą zainteresowani tym, jakie są najbardziej typowe rozmiary materacy dziecięcych. Niemowlęta i dzieci do ukończenia mniej więcej 2-3 roku życia mogą sypiać na materacach 60×120 cm. Jeśli materac ma posłużyć dziecku trochę dłużej, można wybrać rozmiar 70×140 cm. Dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym odpowiednia wielkość podłoża to 80×160 cm. W przypadku starszych dzieci materac powinien mieć długość 180 lub 190 cm. Dobrze kierować się zasadą, że powinien być on minimum 20 cm dłuższy niż wzrost Twojej latorośli.

Inwestycja w materac o odpowiedniej wielkości i dobrej jakości jest inwestycją w zdrowy, regenerujący sen, który dostarczy mnóstwo energii na cały nadchodzący dzień. Warto więc dogłębnie przemyśleć swój wybór!

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów