Dobre wnętrza

Sypialnia z garderobą – jak ją funkcjonalnie urządzić?

Sypialnia

Sypialnia z garderobą – jak ją funkcjonalnie urządzić?

14.03.2024

Sypialnia z garderobą jest świetnym pomysłem, gdy szafa z ubraniami pęka w szwach, a w mieszkaniu nie ma miejsca na kolejne pomieszczenie. Oczywiście warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę już w momencie urządzania swojej przestrzeni, ale jeśli idea zrodziła się dopiero kilka lat później – nie szkodzi! Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Jak urządzić idealną sypialnię połączoną z garderobą? Czy sypialnia z garderobą za łóżkiem może być funkcjonalna? O czym koniecznie musisz pamiętać? Sprawdź nasze porady, jak urządzić sypialnię z garderobą!

Sypialnia na poddaszu z garderobą – czy to możliwe?

Wielu z nas marzy o posiadaniu swojej własnej przestrzeni na ubrania. Warto w tym celu wykorzystać poddasze! Jest to pomieszczenie zaplanowane w specyficzny sposób, ponieważ posiada liczne skosy. Nie muszą one jednak być minusem, a jedynie wyzwaniem w projektowaniu! Możemy skorzystać z usług stolarza i zamienić skosy w zabudowaną szafę. Nieważne, czy będzie to szafa z ozdobnymi frontami, czy może lustrzana – oba rozwiązania sprawdzą się na poddaszu. 

Jeśli jednak nie chcesz zabudowywać skosów, zawsze możesz wybrać prawdopodobnie najtańsze rozwiązanie, jakim jest parawan lub zasłona. Nie będzie to wyglądać tak profesjonalnie, jak szafa, ale jednak odgrodzi ubrania od zgiełku i bałaganu życia codziennego.

Jako że pokój na poddaszu często jest zaniedbywany i wykorzystywany jako strych, warto go odczarować, urządzając w nim pomieszczenie, jakim jest sypialnia z garderobą na poddaszu. Jeśli nie przekonuje Cię ani rozwiązanie z szafą w zabudowie, ani parawanem, postaw na poddaszu ścianę, która będzie odgradzać część sypialną od części z ubraniami. Nie będzie to szafa, więc dasz radę wejść do garderoby jak do osobnego pomieszczenia i spokojnie zastanowić się nad tym, co danego dnia na siebie założyć!

Sypialnia z garderobą i łazienką – jak to połączyć?

Jeśli nie sypialnia z garderobą na poddaszu, to może sypialnia z garderobą i łazienką? W końcu stawiamy na to, co multifunkcyjne i wygodne! Ten układ często jest nazywany master bedroom lub “apartamentem rodziców”, ponieważ przypomina luksusowe pokoje hotelowe. Oprócz kuchni, jest w nim wszystko, czego możemy potrzebować. 

Sypialnia z garderobą i łazienką pozwala użytkownikom na samodzielność. Nie muszą o poranku czekać na zwolnienie łazienki przez innych domowników, a w dodatku nie budzą nikogo, chodząc po domu. W tym jednym pomieszczeniu mogą spokojnie przygotować się do wyjścia od zera – wziąć prysznic, umyć zęby, a dzięki garderobie, także ubrać się. Jednocześnie, układ tego typu pozwala na zachowanie prywatności i stworzenie swojej własnej oazy. 

Aby ten plan się powiódł, warto pamiętać, że musimy mieć do dyspozycji naprawdę dużą przestrzeń. W dodatku, dobrze jest skorzystać z usług architekta, by tę przestrzeń zaprojektować w możliwie jak najlepszy sposób. Przy przygotowywaniu szkiców, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Na przykład to, aby możliwe było korzystanie ze wszystkich trzech pomieszczeń w sposób komfortowy – mają być całością, ale jednocześnie zachować swoją autonomię. By tak się stało, sypialnia, a więc główna część całego układu, powinna mieć przynajmniej 24-25 metrów kwadratowych powierzchni, a dostęp do małżeńskiego łóżka powinien być swobodny. To dlatego, po obu jego stronach, warto przewidzieć przynajmniej 70 centymetrów wolnej przestrzeni.

Metraż pozostałych pomieszczeń należy doliczyć do metrażu sypialni. Na 25 metrów kwadratowych sypialni przypadają co najmniej 3 metry kwadratowe łazienki i 5 metrów kwadratowych garderoby. Oczywiście, wszystko zależy również od tego, co w tej garderobie zamierzamy przechowywać. Metraż będzie zwiększał się wraz z ilością przedmiotów. Pamiętajmy, że duże garderoby zmieszczą ubrania na porę roku, która aktualnie nie panuje, walizki, kolekcję butów, torebek, pasków i odzież wierzchnią. Może być także idealnym miejscem do przechowywania przedmiotów codziennego użytku – pościeli, ręczników, koców. 

Sypialnia z garderobą – inspiracje, które skłonią Cię do działania!

Nieważne, czy w Twoich planach jest duża, czy mała sypialnia z garderobą. Zawsze warto się zainspirować, patrząc na pomysły, które już zostały wykorzystane przez kogoś innego – kogoś, kto kiedyś miał ten sam problem, co my obecnie. Mianowicie: sensownie połączyć ze sobą sypialnię i garderobę, stworzyć spójną całość, a jednocześnie dwa osobne pomieszczenia. Jaka powinna być sypialnia z garderobą? Projekt zależy tylko od Ciebie!

Mała sypialnia z garderobą 

mała sypialnia z garderobą
Przykład na małą sypialnię z garderobą, w której zastosowano rozwiązanie zabudowanej szafy.

Czy garderoba w małym wnętrzu ma w ogóle rację bytu? Jak najbardziej! Jeśli Twoim marzeniem jest sypialnia z garderobą w bloku, najlepszym możliwym wyjściem będzie zabudowanie jej w sposób widoczny na powyższym zdjęciu – by imitowała szafę. Drzwi przesuwne nie zajmują tyle miejsca, co ścianka działowa, dlatego szafa będzie lepszym wyborem w bloku niż odgrodzona przestrzeń. W dodatku, ubrania zamknięte w szafie nie będą się tak szybko kurzyć. Gdy mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń, możemy na chwilę zapomnieć o proporcjach, jakie powinna mieć sypialnia względem garderoby. Być może, z kilku aspektów będzie trzeba zrezygnować – jak np. z wolnego miejsca obok łóżka. Jeśli zamontowanie szafy wymaga przysunięcia go do ściany, możemy skorzystać z tego pomysłu. Oczywiście, wybór należy do Ciebie – sam musisz zdecydować, jakie elementy powinna posiadać Twoja wymarzona sypialnia z garderobą. Aranżacje znajdziesz zarówno na wnętrzarskich portalach, jak i w życiu codziennym. Przypatruj się, jakie rozwiązania zastosowali Twoi znajomi i zainspiruj się! 

Duża sypialnia z garderobą 

duża sypialnia z garderobą
Przykład na zaaranżowanie dużej sypialni z garderobą – pomieszczenia oddzielono szybą, co optycznie powiększyło przestrzeń.

Jeśli jesteś jednym z tych szczęściarzy, którzy mają do dyspozycji prawie nieskończoną ilość metrów kwadratowych w sypialni, warto z garderoby stworzyć osobne pomieszczenie. Na zdjęciu powyżej, w tym celu wykorzystano szyby. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie! We wnętrzach industrialnych, warto postawić na otwierane drzwi z metalową ramą. W tradycyjnie urządzonej sypialni, świetnie będą komponować się białe drzwi z ozdobną klamką czy gałką, całkowicie zabudowane. Szyby na pewno optycznie powiększają pomieszczenie i tworzą wrażenie głębi – są jednak trudniejsze w utrzymaniu i transparentne, przez co każdy może zobaczyć naszą garderobę. Dla niektórych nie stanowi to problemu, co więcej – w nowoczesnych wnętrzach to ogromny plus i dekoracyjny element. Duża sypialnia z garderobą może wykorzystać właściwie każde rozwiązanie. Tutaj nie ma ograniczeń! Jeśli wolisz postawić na w niej ściankę działową, również możesz zdecydować się na tę opcję, a w wolnym miejscu postawić łazienkę bądź toaletkę. Wybór należy do Ciebie!

Nowoczesna sypialnia z garderobą

nowoczesna sypialnia z garderobą
Przykład na nowoczesną sypialnię z garderobą, rozdzieloną ścianką działową na przestrzeń sypialną i garderobianą.

Nowoczesna sypialnia z garderobą łączy ze sobą wszystko – zarówno miejsce do spania, do przechowywania ubrań, jak również miejsce do wykonywania makijażu i miejsce do pracy. To pomieszczenie, w którym możesz przebywać o każdej porze dnia. Choć sypialnia przedstawiona na zdjęciu powyżej, może wyglądać kobieco, wcale nie musi tak być. Wystarczy dodać odrobinę ciemnych kolorów, elementów w postaci cegły czy metalu, a białe meble zamienić na drewniane. Wówczas całość nabierze charakteru, będzie bardziej uniwersalna. Świetnym rozwiązaniem zaprezentowanym na fotografii jest oddzielenie części sypialnej od garderobianej. Z taką przestrzenią, poranne szykowanie będzie najprostsze na świecie!

Zastanawiasz się, jak urządzić sypialnię, która jest mała i nieustawna? Koniecznie sprawdź nasz artykuł! https://dobrewnetrza.net/2020/07/08/nieustawna-sypialnia-jak-funkcjonalnie-urzadzic-takie-wnetrze/

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów