Dobre wnętrza

Rozmiar prześcieradła – jak prawidłowo dobrać go do łóżka?

Sypialnia

Rozmiar prześcieradła – jak prawidłowo dobrać go do łóżka?

06.03.2024

Jednym z ważniejszych elementów zapewniających komfort podczas wypoczynku jest prześcieradło. Aby spać zdrowo i spokojnie, konieczne są jego idealne dopasowanie do łóżka. W tym artykule skupimy się więc na tym, jak wybrać dla siebie najlepszy rozmiar prześcieradła. Sprawdź i od dziś wypoczywaj lepiej niż kiedykolwiek wcześniej! 

Rozmiar prześcieradła z gumką – jak wybrać ten najlepszy?

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem prześcieradeł są modele z gumką. To tekstylia, które bardzo dobrze przylegają do łóżka, nie rolują się i nie zsuwają z posłania w trakcie nocy. Aby jednak zapewnić sobie najwyższy komfort snu, trzeba podczas zakupów zwrócić szczególną uwagę na rozmiar tego elementu. 

I tutaj należy pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii – prześcieradła z gumką mają doszyty zakład, który nie jest wliczany do ogólnych wymiarów danego modelu. Przy każdym produkcie znajdziesz jednak informację, jak duży on jest. Dzięki temu dowiesz się, na jaką wysokość materaca prześcieradło sprawdzi się najlepiej. Najczęściej takie modele są dedykowane na posłania o grubości do 20 cm. 

Sprawdź więc w pierwszej kolejności, jakie dokładne wymiary ma Twoje łóżko. Jeśli znajduje się na nim materac 160×200 o wysokości do 20 cm, spokojnie możesz wybrać dla siebie prześcieradła z gumką 160×200, które znajdziesz na https://www.karo.waw.pl/category/przescieradla-frotte-z-gumka-160×200

rozmiar prześcieradła z gumką - o czym pamiętać
Wybierając prześcieradło z gumką, sprawdź przede wszystkim wysokość swojego materaca. Przy takich modelach kluczowe jest dobranie odpowiedniej wielkości zakładu zakrywającego boki posłania. Na zdjęciu prześcieradło frotte z gumką 160×200 oliwkowe 013 Karo – dedykowane na materace do 20 cm wysokości. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Co, jednak jeśli materac jest wyższy i ma np. 30 cm wysokości? Wtedy opcje masz dwie. Możesz w pierwszej kolejności szukać prześcieradła z gumką wyposażonego w większy zakład. W asortymencie niektórych producentów znajdziesz takie produkty. 

prześcieradło z gumką z zakładem na materac o wysokości 30 cm
Jeśli Twój materac jest wyższy niż standardowe 20 cm, niektórzy producenci mają w swoim asortymencie modele z większym zakładem. Na zdjęciu prześcieradło satynowe z gumką 140×200 Nova Eurofirany – na wysoki materac 30 cm. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Druga opcja to natomiast wybór modelu ze standardowym 20-centymetrowym zakładem, jednak większego o rozmiar. Wtedy na materac 160×200 o wysokości 30 cm dobierz prześcieradło 180×200 z zakładkami 20 cm i gotowe. Zyskasz dzięki temu dodatkową ilość materiału, którą bez większych problemów włożysz pod materac. Tym samym prześcieradło będzie pasować idealnie. 

Podsumowując: przy prześcieradłach na gumce zawsze sprawdzaj wysokość zakładu. To w tym przypadku ma największe znaczenie. 

Rozmiary prześcieradeł bez gumki – na co zwrócić uwagę?

Teraz nadszedł czas, by dowiedzieć się, jak dobierać rozmiary prześcieradeł bez gumki. Niestety ten element pościeli, mający dokładnie takie same wymiary jak materac, nie będzie się sprawdzać. W trakcie nocy z pewnością zacznie się zwijać i rolować. Jedynym wyjściem będzie wtedy dokupienie specjalnych mocowań. Nie jest to jednak zbyt komfortowe rozwiązanie. O wiele lepiej od razu wybrać idealny rozmiar i gotowe. Jak to zrobić?

Przy prześcieradłach bez gumki należy do głównych rozmiarów materaca doliczyć zakład do każdej ze stron. Dodatkowym materiałem zasłonisz wtedy boki, włożysz je pod posłanie i zyskasz stabilne podłoże do snu. Dolicz więc zawsze dwie wysokości materaca do szerokości i dwie do długości prześcieradła.

Przykładowo, jeśli śpisz na materacu 140×200 o wysokości 20 cm, najlepiej sprawdzi się dla Ciebie prześcieradło bez gumki 180×240. Gdy z kolei masz posłanie 140×200, ale wysokie na 30 cm, wtedy odpowiedni będzie model 200×260. 

Podsumowując: idealny rozmiar prześcieradła bez gumki to wymiary materaca z doliczoną do każdego z boków zakładką o wymiarach takich, jak wysokość posłania. 

rozmiar prześcieradła bez gumki - ile doliczyć
Kupując prześcieradło bez gumki, do każdego boku dolicz zakładkę mającą tyle samo centymetrów, co wysokość Twojego materaca. Na zdjęciu prześcieradło frotte bez gumki 175×220 Tulipan Zwoltex. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Prześcieradła na łóżka o niestandardowych wymiarach – co zrobić w tym przypadku?

Nie da się ukryć, że rozmiary prześcieradeł są dopasowane głównie do standardowych wymiarów materacy. Może jednak zdarzyć się tak, że Twoje posłanie będzie cechować się nietypowym rozmiarem. Co zrobić w takiej sytuacji? 

Zmierz dokładnie szerokość oraz długość, a następnie zaokrąglij obydwie wartości w górę – tak, aby zyskać już standardowy wymiar. Mowa tutaj zarówno o wyborze prześcieradła z gumką, jak i bez niej. Lepiej bowiem wybrać nieco za duży niż za mały model. Tym samym, jeśli Twój materac ma wymiary 135×195, szukaj takiego samego prześcieradła jak na łóżko 140×200. 

Podsumowując: przy niestandardowych wymiarach materaca zawsze szerokość i długość zaokrąglij w górę – do typowego rozmiaru. Dopiero do zaokrąglonego wyniku dobierz odpowiednie prześcieradło z gumką lub bez niej, kierując się wyżej wymienionymi wskazówkami. 

A co z prześcieradłem na sofę lub narożnik z funkcją spania?

Warto również wspomnieć o tym, jak dobrać rozmiar prześcieradła na sofę lub narożnik z funkcją spania. Wtedy należy w pierwszej kolejności zmierzyć wymiary powierzchni spania. Jeśli wyjdzie niestandardowy wynik, każdą z wartości zaokrąglij w górę. Następnie określ, na którym z boków potrzebny będzie Ci dodatkowy zakład i jaką powinien mieć wysokość. Dodaj te wartości do powierzchni spania i gotowe. 

Bierz również pod uwagę fakt, że w większości przypadków na sofę lub narożnik lepiej sprawdzają się prześcieradła bez gumki. Mało kiedy przestrzeń do wypoczynku w zestawach wypoczynkowych ma odsłonięty każdy z boków, aby z łatwością założyć na niego gotowy zakład.

Teraz już z pewnością wiesz, jak wybrać odpowiedni rozmiar prześcieradła na swoje łóżko. Zmierz więc długość, szerokość i wysokość posłania, a następnie dopasuj do otrzymanych wyników odpowiedni model, kierując się wyżej wymienionymi wskazówkami. Wtedy zapewnisz sobie zdrowy i w pełni komfortowy sen.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów