Dobre wnętrza

Osłona na okno przed słońcem – którą wybrać?

Dekoracje okienne

Osłona na okno przed słońcem – którą wybrać?

05.02.2024

Masz już dość uciążliwych promieni słonecznych wpadających do Twojego mieszkania? Zastanawiasz się, co zrobić, by ochronić wnętrze przed nadmiarem światła? Nie wiesz jednak, jaka osłona na okno przed słońcem poradzi sobie najlepiej? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie! Przedstawię w nim kilka propozycji i podpowiem, która z nich będzie dobrym wyborem! 

Osłona na okno przed słońcem – rozwiązania stosowane wewnątrz pomieszczeń

Ochrona przed intensywnym światłem słonecznym wewnątrz pomieszczeń stanowi kluczowy element codziennego komfortu. Modele stosowane wewnątrz pomieszczeń obejmują szeroki zakres rozwiązań. Zapewniają odpowiednie zaciemnienie, a do tego niejednokrotnie stają się ważną dekoracją pomieszczenia. 

Do tego niemalże każdy producent osłon okiennych ma je w swojej ofercie. Masz więc liczne możliwości do wyboru. Co sprawdzi się jednak najlepiej?

Rolety – stylowe i praktyczne

Rolety wewnętrzne stanowią doskonałą osłonę na okno przed słońcem z uwagi na wszechstronne korzyści. Po pierwsze, umożliwiają precyzyjną kontrolę nad ilością światła, jakie dociera do wnętrza pomieszczenia. Masz możliwość płynnego regulowania stopnia ich opuszczenia.

Po drugie, rolety skutecznie blokują promieniowanie UV. Chroni to wnętrze przed nadmiernym przegrzewaniem się oraz dodatkowo zapewnia maksimum komfortu domownikom. Ponadto pełnią niekiedy funkcję izolacyjną, pomagając w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. 

Dzięki różnorodnym wzorom i kolorom rolety są także elementem dekoracyjnym, pozwalając dostosować wystrój wnętrza do Twoich indywidualnych preferencji. Możesz zdecydować się na modele tekstylne, rzymskie czy dzień noc. 

Zawsze zwróć jednak uwagę na to, z jakich dokładnie materiałów są wykonane. Najlepiej sprawdzają się te, które w pełni blokują docierające do wnętrza światło lub te zapewniające wysoki stopień zaciemnienia – jednak nie całkowity. Aby mieć pewność, że do pomieszczenia nie będą wpadać promienie słoneczne, postaw na modele w kasecie lub z żyłkami prowadzącymi. Wtedy będą dobrze przylegać do okna.

Wszystkie te cechy sprawiają, że rolety stanowią nie tylko praktyczne, ale również estetyczne rozwiązanie do ochrony przed słońcem.

Plisy – z możliwością pełnej regulacji

Plisy również doskonale sprawdzają się jako skuteczna osłona na okno przed słońcem. Dlaczego? Przede wszystkim dzięki specjalnej konstrukcji składającej się z pofałdowanych paneli, umożliwiają precyzyjną regulację ilości światła wpadającego do pomieszczenia. 

Możesz zasłonić nimi przeszklenie zarówno od góry, jak i od dołu. Masz więc bardzo duże możliwości na dokładne osłonięcie konkretnej części okna lub jego całości. Ich lekka i elegancka struktura pozwala na delikatne rozproszenie światła, co tworzy przyjemną atmosferę wewnątrz pomieszczenia.

Dodatkowo plisy charakteryzują się dobrą izolacyjnością termiczną, co sprawia, że skutecznie pomagają w utrzymaniu stabilnej temperatury wewnątrz budynku. Dzięki temu mogą przyczynić się do ograniczenia kosztów związanych z ogrzewaniem lub klimatyzacją.

Plisy, podobnie jak rolety, oferują także ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, chroniąc meble i inne elementy wyposażenia przed blaknięciem. Ponownie jednak musisz pamiętać o odpowiednich materiałach zaciemniających. Dodatkowym atutem plis jest także łatwa konserwacja oraz możliwość dostosowania do różnych stylów aranżacyjnych. Warto więc rozważyć ich zakup.

Żaluzje – ponadczasowe funkcjonalne osłony

Żaluzje to kolejne wyjątkowo skuteczne rozwiązanie jako osłona na okno przed słońcem. Ich regulowany kształt umożliwia precyzyjną kontrolę nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia. Możesz bowiem dostosować kąt nachylenia lameli do swoich potrzeb i preferencji. To elastyczne dostosowanie światła pozwala stworzyć optymalne warunki zarówno do pracy, jak i odpoczynku.

Dodatkowo żaluzje pozwalają utrzymać prywatność w pomieszczeniu, umożliwiając jednocześnie jego wentylację. Ich konstrukcja pozwala na skierowanie lameli w taki sposób, aby blokować wzrok z zewnątrz. Tym samym są doskonałym rozwiązaniem do zastosowania w różnych typach pomieszczeń – również tych znajdujących się na parterze.

Żaluzje aluminiowe mogą dodatkowo też pełnić funkcję odbijającą światło i generowane przez nie ciepło, co przyczynia się do utrzymania stabilnej temperatury w pomieszczeniu. Ponadto są trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Dzięki różnorodności dostępnych kolorów i wzorów żaluzje stanowią również estetyczny element dekoracyjny, pozwalając dostosować wystrój wnętrza do indywidualnych upodobań. Można więc śmiało powiedzieć, że te klasyczne rozwiązania zapewniają skuteczną ochronę przed słońcem.

Osłony okienne chroniące przed słońcem – propozycje do montażu na zewnątrz

Wyżej wymienione propozycje będą idealne do mocno nasłonecznionych pomieszczeń. Jeśli jednak problem z ilością wpadającego do wnętrza światła, a co za tym idzie, także i jego przegrzewaniem, jest poważny, warto rozważyć zakup osłon zewnętrznych. Te cechują się bardzo dobrym stopniem ochrony przed słońcem. Jakie opcje masz do wyboru w tym przypadku?

Rolety zewnętrzne – ochrona przed słońcem i dodatkowe zabezpieczenie

Pierwsze rozwiązanie to rolety zewnętrzne. Jak sama nazwa wskazuje, mocuje się je od zewnętrznej strony okna. Dzięki temu nie tylko w pełni blokują przedostające się do pomieszczenia światło, ale też zapewniają dodatkową ochronę antywłamaniową. Z tego powodu najczęściej goszczą w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach usytuowanych na parterze. Decydując się na nie, masz niemalże pełną gwarancję ochrony przed słońcem. 

Musisz jednak wiedzieć, że zasuwając je, wnętrze będzie zaciemnione. Tym samym będzie panować w nim półmrok. Z jednej strony blokujesz więc dopływ uciążliwego słońca i dbasz o mniejsze nagrzewanie się pomieszczenia. Z drugiej jednak musisz liczyć się z koniecznością dodatkowego oświetlania mieszkania. Modele te spiszą się więc głównie wtedy, gdy problem z nasłonecznieniem jest naprawdę duży. 

Refleksole – nowoczesne i gustowne

Refleksole zewnętrzne to z kolei innowacyjne rozwiązanie. Montowane na zewnątrz budynku, te składane żaluzje skutecznie redukują ilość promieni słonecznych, które docierają do wnętrza pomieszczenia. Dzięki specjalnej konstrukcji refleksole pozwalają na odbicie ciepła, zanim dotrze do szyby, co przyczynia się do skutecznego schłodzenia wnętrza w czasie upalnych dni.

Refleksole zewnętrzne działają jak tarcza termiczna, redukując nagrzewanie się pomieszczeń i umożliwiając utrzymanie komfortowej temperatury wewnątrz. Ponadto stanowią doskonałą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Są dostępne w różnych wersjach i stopniach zaciemnienia. Nie musisz więc obawiać się mroku panującego w Twoim mieszkaniu. 

Odporność na warunki atmosferyczne, łatwość w utrzymaniu czystości oraz estetyczny design sprawiają, że refleksole zewnętrzne są nie tylko praktycznym rozwiązaniem ochrony przed słońcem. Stanowią także elegancki element architektury, podkreślając indywidualny charakter budynku. Warto więc rozważyć ich zakup – szczególnie w przypadku domów.

Podsumowując, wybór odpowiedniego systemu osłon okiennych zależy od indywidualnych preferencji, rodzaju pomieszczenia oraz pożądanych efektów, takich jak kontrola światła, izolacja termiczna czy estetyka. Każda z tych opcji może przyczynić się nie tylko do skutecznej ochrony przed słońcem, ale również do stworzenia komfortowego wnętrza. Musisz więc dokładnie przeanalizować, na czym Ci zależy i jakie rozwiązanie będzie tym samym dla Ciebie najlepsze.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów