Dobre wnętrza

Jak urządzić pokój dla dziecka w inteligentnym domu?

Pokój dziecka

Jak urządzić pokój dla dziecka w inteligentnym domu?

04.08.2023

W dzisiejszych czasach technologia stała się nieodłączną częścią naszego życia. Wiele osób chętnie wprowadza innowacyjne rozwiązania w swoich domach, tworząc w ten sposób smart home. Nowoczesne technologie otwierają też wiele możliwości w zakresie rozrywki, edukacji, jak i bezpieczeństwa. Dlatego też w inteligentnym domu nie powinno zabraknąć smart pokoju dla dziecka, który ułatwi naukę, zapewni wygodę, odpowiednią rozrywkę i zwiększy bezpieczeństwo.

Inteligentny dom – czym jest smart home?

Współczesne technologie umożliwiają stworzenie inteligentnego domu, w którym różne urządzenia i systemy są połączone w jedną sieć i komunikują się ze sobą. Można nimi zarządzać w prosty i wygodny sposób – z poziomu smartfonu i dedykowanej aplikacji do zarządzania inteligentnym domem, np. SmartThings**, która umożliwia synchronizację wszystkich urządzeń wyposażonych w specjalny moduł do komunikowania się.

Smart pokój dla dziecka

Urządzając smart pokój dla dziecka w inteligentnym domu, warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

Odpowiednie oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie pokoju dziecięcego może mieć niemały wpływ na atmosferę i samopoczucie Twojej pociechy. Warto postawić na „smartne” rozwiązania, które na pewno przypadną do gustu wielu rodzicom. Zdalne włączanie i wyłączanie światła czy zmiana jego natężenia, kiedy na chwilę chcesz wejść do pokoju, a jednocześnie nie obudzić dziecka, potykając się o pozostawione na podłodze zabawki, to tylko nieliczne zalety inteligentnego oświetlenia.

A może Twoje dziecko boi się zasypiać przy zgaszonym świetle i zazwyczaj pozostawia je włączone? Spanie przy zapalonym świetle ma jednak negatywny wpływ na jakość snu. Automatyzacja oświetlenia pozwoli Ci w prosty sposób wyłączyć światło, kiedy tylko Twoje dziecko zaśnie i to bez konieczności wchodzenia do pokoju. Warto też pomyśleć o możliwości zdalnego sterowania roletami.

Wybierając inteligentne żarówki, możesz też decydować o barwie światła. Do nauki, czytania i pisania lepiej wybrać tzw. białe światło, czyli kolory zbliżone do naturalnego światła słonecznego, które mniej męczą wzrok. Natomiast do odpoczynku znacznie lepsze będą cieplejsze barwy. Starszym dzieciom na pewno spodoba się możliwość samodzielnego sterowania kolorem oświetlenia. Kreując takie sceny świetlne, będą rozwijać swoją wyobraźnię i stworzą samodzielnie komfortowe dla siebie otoczenie.

Inteligentne gniazdka

Inteligentne gniazdka pomogą Ci kontrolować zużycie energii (nawet podczas Twojej nieobecności w domu), także w pokoju dziecięcym, w którym często zapomina się o wyłączeniu jakiegoś urządzenia. Zdalne sterowanie zasilaniem jest też bardzo wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym Ci zaoszczędzić czas i ułatwiającym domowe obowiązki. Warto dodać, że inteligentne gniazdka mogą być wyposażone w funkcje pozwalające wykrywać zwarcie w podłączonych urządzeniach i w razie niebezpieczeństwa, odciąć zasilanie.  

Ogrzewanie

Zarówno w pokoju dziecięcym, jak i w całym domu warto postawić na „smartne” rozwiązania w zakresie ogrzewania. Świetnym wyborem będzie inteligentny termostat. Dzięki niemu w wygodny sposób możesz kontrolować wysokość temperatury, mając pewność, że w pokoju nie jest ani zbyt zimno, ani za gorąco. W ten sposób zadbasz o komfort Twojej pociechy. Inteligentnym ogrzewaniem możesz też zarządzać podczas swojej nieobecności, np. kiedy przypomnisz sobie, że przed wyjazdem kaloryfery nie zostały wyłączone, albo chcesz je włączyć bezpośrednio przed powrotem.

Urządzając pokój dziecięcy w inteligentnym domu, warto też pomyśleć o innych rozwiązaniach. Doskonałym pomysłem będzie zainstalowanie kamer wewnętrznych, dzięki którym możesz mieć stały podgląd na pokoik dziecięcy, nawet kiedy jesteś w pracy lub na zakupach.  Być może warto też pomyśleć o oczyszczaczu powietrza, który wykrywając zanieczyszczenia, automatycznie usunie je, zapewniając czyste powietrze i zdrowy sen.

* Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

** Aplikacja SmartThings wymaga dostępu do sieci bezprzewodowej oraz konta Samsung Account. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub App Store. Aplikacja jest kompatybilna z systemami Android w wersji co najmniej 8.0 (2GB pamięci RAM lub więcej) oraz z systemem iOS w wersji co najmniej 13.0. Szczegóły, w tym pełna lista kompatybilnych z aplikacją urządzeń Samsung na https://www.samsung.com/pl/apps/smartthings/.

Fot. Zdjęcie poglądowe Adobe Stock.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów