Dobre wnętrza

Pościel do dziecięcego łóżeczka – jak wybrać idealną?

Pokój dziecka

Pościel do dziecięcego łóżeczka – jak wybrać idealną?

09.08.2023

Wygodne łóżko dla dziecka to podstawa każdej wyprawki i prawdziwe centrum dziecięcego pokoju. Powinno być zatem idealnie dopasowane do potrzeb małego członka rodziny, zapewniając maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia staje się w tym przypadku właściwie dobrana pościel.

Czym się kierować podczas dobierania elementów łóżeczka? Jak dopasować materacyk czy kocyk? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Łóżko dziecięce – odpowiednia konstrukcja dla malucha

W łóżeczku noworodek spędza większą część dnia i nocy – podczas snu, wypoczynku czy zabaw z rodzicem. Trudno się zatem dziwić, że wybór właściwego mebla stanowi ważny punkt kompletowania wyprawki.

Najczęściej stawia się na łóżeczka drewniane, wykonane z trwałego materiału najwyższej jakości, bez szkodliwych klejów czy lakierów, które mogłyby negatywnie wpływać na dziecięce zdrowie. Wysoki poziom bezpieczeństwa powinny potwierdzać certyfikaty, określające, czy produkt finalny spełnia normy polskie i unijne.

Dobrą opcją jest zaopatrzenie się w konstrukcję o wysokiej funkcjonalności – z wyjmowanymi szczebelkami, regulacją wysokości materacyka oraz ewentualnie miejscem na przewijak. To sposób na optymalne wykorzystanie przestrzeni w dziecięcym pokoiku.

Jak wybrać materacyk?

Sama rama łóżka nie jest tak istotna, jak odpowiednio dobrany materacyk, jak choćby rozwiązania od Rucken. Musi być to rozwiązanie zapewniające dobre podparcie dla całego ciała, o właściwej twardości, by nie doprowadzić do deformacji czy późniejszych nieprawidłowości rozwojowych (np. problemów z kręgosłupem, wad postawy).

Materacyki produkuje się zazwyczaj z pianki, dopasowującej się do kształtu dziecięcego ciała, co gwarantuje wygodę i bezpieczeństwo małego użytkownika. Niekiedy wprowadza się do nich warstwy np. z lateksu lub łuski gryczanej, by jeszcze bardziej zwiększyć funkcjonalność danego produktu.

Co jeszcze może się przydać? Bardzo pomocne bywają specjalne podkłady i pokrowce na materace. Wykonuje się je z miękkiego materiału i stosuje jako warstwę ochronną, zabezpieczającą przed zabrudzeniem. Zdecydowanie łatwiej wyprać bowiem w pralce samą osłonkę niż czyścić cały materac.

Kocyki, kołderki i poduszki do dziecięcego łóżeczka

W łóżeczku niemowlaka musi się znaleźć oczywiście pościel – z miękkich, oddychających materiałów, przyjemna w dotyku. Podstawą są przede wszystkim kocyk, kołderka lub rożek. Pozwalają dokładnie otulić malucha, by zapewnić mu ciepło, a także poczucie bezpieczeństwa, ułatwiając wyciszenie przed snem.

W przypadku najmłodszych dzieci powinno się zrezygnować z poduszek. Można natomiast zastąpić je klinami wkładanymi pod materacyk – unoszą całe ciało a nie tylko główkę, co pomaga zachować bezpieczną pozycję i komfort, ułatwiając też oddychanie, np. podczas infekcji górnych dróg oddechowych.

Wygodne i bezpieczne łóżeczko dla najmłodszych

W łóżeczku dziecięcym wykorzystuje się różne akcesoria i elementy pościelowe, które mają zapewnić bezpieczeństwo i pełen komfort dla małego użytkownika. Każdy z produktów powinien wyróżniać się jakością, by sprostać nie tylko oczekiwaniom maluchów i ich opiekunów, ale też zapewnić swobodę i wygodę podczas codziennej pielęgnacji i wypoczynku.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów