Dobre wnętrza

Strefa umywalkowa – najważniejszy element aranżacji łazienki

Łazienka

Strefa umywalkowa – najważniejszy element aranżacji łazienki

25.07.2023

Niezależnie od wielkości, czy układu łazienki, aranżacja tego pomieszczenia to zawsze spore wyzwanie. Połączenie funkcjonalności z estetyką i zmieszczenie na niewielkiej przestrzeni długiej listy niezbędnych w łazience elementów wyposażenia nie zawsze jest prostym zadaniem. Dziś skupimy się ja jednym bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym, elemencie każdej łazienki – strefie umywalkowej. Jeśli nie wiesz, gdzie umieścić umywalkę w łazience i jak zorganizować przestrzeń wokół niej, zapraszamy do lektury.

Dlaczego umiejscowienie umywalki w łazience jest tak ważne?

Na wstępie warto wyjaśnić, dlaczego naszym zdaniem umywalka jest najważniejszym elementem aranżacji łazienki. Wynika to z prostej statystyki. Przeciętny człowiek spędza w łazience średnio 22 minuty dziennie. Łatwo policzyć, że większość tego czasu spędzasz właśnie w strefie umywalkowej. To tutaj myjesz ręce i twarz, golisz się, nakładasz makijaż, modelujesz fryzurę czy wykonujesz inne zabiegi pielęgnacyjne. Z tego powodu warto bardzo dokładnie przemyśleć, to gdzie umieścisz umywalkę w swojej łazience.

​Gdzie umieścić umywalkę w łazience?

W trakcie planowania lokalizacji umywalki weź pod uwagę kilka czynników. Najważniejszym z nich jest dostęp do instalacji wodnej. Pod względem technicznym najłatwiej umieścić umywalkę w pobliżu instalacji doprowadzającej i odprowadzających wodę. Nie zawsze jest to jednak optymalne miejsce pod względem funkcjonalnym. Względy praktyczne wskazują, że najlepsze miejsce na umywalkę w łazience to okolice drzwi wejściowych. Dzięki temu można szybko wejść do łazienki umyć ręce. W łazience na poddaszu umywalkę zdecydowanie lepiej umieścić w narożniku bez skosów.

Wybierając miejsce na umywalkę w łazience, weź pod uwagę także umiejscowienie okna. W optymalnej sytuacji naturalne światło powinno padać na twarz osoby stojącej przed lustrem, a nie na tył głowy czy plecy.

Z czego składa się strefa umywalkowa?

Strefa umywalkowa w łazience to oczywiście nie tylko sama umywalka. Czeka Cię jeszcze wybór takich elementów jak baterie umywalkowe czy szafka pod umywalkę. Wybór tych akcesoriów jest jednak w dużej mierze uzależniony od tego, na jaką umywalkę się zdecydowałeś. Często inne baterie umywalkowe pasują do modeli nablatowych, a inne do umywalek wpuszczanych w blat czy wolnostojących. Duże znaczenie ma także to, w jakim stylu chcesz urządzić łazienkę.

Co jeszcze poza szafką i baterią? Trudno wyobrazić sobie umywalkę w łazience bez lustra. Zależnie od aranżacji taką funkcję pełni samo lustro lub szafka łazienkowa wisząca z lustrem. W tym drugim przypadku zyskasz dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Niezbędne jest także odpowiednie oświetlenie, ale o tym napiszemy w jednym z kolejnych akapitów.

​Na jakiej wysokości zamontować umywalkę? O czym pamiętać?

Na jakiej wysokości powinna być umywalka w łazience? Jeszcze kilkanaście lat temu obowiązywały przestarzałe, powstałe w latach 60 normy, które przewidywały montaż umywalki na wysokości 75-80 cm. Aktualnie europejski standard wysokości montażu umywalki to 85-90 cm. Wysokość umywalki liczy się od wykończonej posadzki (np. położonych płytek) do górnej krawędzi umywalki.

Umywalka na wysokości 85-90 cm to rozwiązanie optymalne, ale nie zawsze idealne. Kiedy warto pomyśleć o zamontowaniu umywalki nieco niżej? Na przykład w sytuacji, gdy większość domowników jest stosunkowo niewysokich lub, gdy z umywalki korzystają na co dzień małe dzieci. Wysokość umywalki nie jest określona w przepisach budowlanych. Możesz ją dopasować do swoich potrzeb.

​Oświetlenie umywalki w łazience – jak je zaplanować?

Strefa umywalkowa w łazience to przestrzeń, która wymaga odpowiedniego oświetlenia. To tutaj wykonujesz szereg precyzyjnych czynności jak, chociażby nakładanie makijażu, golenie czy różne zabiegi upiększające. Z tego względu niezbędnym elementem okolic lustra i umywalki jest oświetlenie o odpowiedniej mocy i barwie. Zwróć też uwagę na współczynnik oddawania barw określany skrótem CRI. W przypadku lamp oświetlających bezpośrednio strefę umywalkową optymalna wartość tego współczynnika to co najmniej 80%.

Jeśli chodzi o wybór konkretnych modeli, możliwości masz całkiem sporo. Od pojedynczej lampy montowanej bezpośrednio nad lustrem, przez kinkiety po jego bokach czy też lustra ze zintegrowanym oświetleniem LED.

Mamy nadzieję, że dzięki tym kilku prostym wskazówkom, znajdziesz idealne miejsce na umywalkę w swojej łazience. Jeśli nadal nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie stworzyć projekt łazienki, zawsze masz możliwość skorzystania z gotowych rozwiązań lub pomocy wykwalifikowanego specjalisty.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów