Dobre wnętrza

Mech, doniczki czy sztuczne rośliny? Jak wprowadzić zieleń do łazienki

Łazienka

Mech, doniczki czy sztuczne rośliny? Jak wprowadzić zieleń do łazienki

15.09.2023

Psychologowie i lekarze od lat przekonują, że zieleń w naszym otoczeniu ma duże znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Ta zasada dotyczy nie tylko drzew i ogrodów, ale także roślin w budynkach. Projektanci wnętrz starają się więc wpleść zielone i najlepiej naturalne akcenty do różnych pomieszczeń. Stosunkowo rzadko rośliny widujemy jednak w łazienkach. Ale i tam możemy cieszyć się wyjątkową zielenią roślin doniczkowych, a nawet sprawić, że w łazience stanie ściana z mchu. Zobacz, jak wprowadzić rośliny do łazienki. 

Zieleń bez światła – czy to możliwe?

Chcesz znaleźć w swojej łazience miejsce dla roślin? Największym wyzwaniem z pewnością będzie dla Ciebie panujący w niej półmrok lub ciemności. Łazienki często charakteryzują się bowiem zupełnym brakiem naturalnego światła bądź pojedynczym, niewielkim oknem. A w takich warunkach większość roślin po prostu sobie nie poradzi.

Zieleń możesz jednak wprowadzić nawet do zupełnie zaciemnionych łazienek. Rozwiązaniem jest bowiem mech na ścianę. To dekoracja wykonana ze stabilizowanych roślin – najczęściej chrobotka reniferowego lub mchów leśnych. Proces wzrostu tych roślin został zatrzymany dzięki specjalnej, bezpiecznej dla zdrowia substancji. Taki zabieg sprawia, że mech zachowuje swój wygląd i strukturę, jednocześnie nie wymaga natomiast podlewania ani przycinania. A co najważniejsze: radzi sobie nawet w pomieszczeniach, w których nie ma dostępu do światła!

Specjalistyczne sklepy oferują panele z mchu, którymi można pokryć całą ścianę w łazience lub wykonać z nich mniejsze dekoracyjne elementy. Są dostępne w różnych odcieniach zieleni. Mech sprawi, że nasza łazienka stanie się znacznie bardziej przytulna. Taki powiew natury szczególnie dobrze komponuje się z kamiennymi elementami wykończenia tego wnętrza, ale dobrze odcina się także do ceramicznych płytek czy betonów. Mech na ścianę nie wymaga pielęgnacji i będzie można cieszyć się jego zaletami przez kilka lat.

Mech możesz także użyć w doniczkach. Nie myślimy tutaj o nudnych i prostych doniczkach, ale o szklanych pojemnikach, w których możesz stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Aby wykonać taką naturalną i oryginalną dekorację potrzebny Ci będzie przezroczysty słoik, a także elementy, którymi wyłożysz jego wnętrze – znajdziesz je na łonie natury. Piasek, ziemia, kamyki, gałązki, szyszki czy inne rośliny. To wszystko możesz umieścić w szklanym pojemniku i cieszyć się wspaniałą kompozycją w łazience. To jak często musisz ją podlewać zależy od tego, co włożysz do środka. 

Sztuczne rośliny do łazienki 

Alternatywą dla mchu we wnętrzu bez okien może być sztuczna roślina do łazienki. Tego typu dekoracje cieszyły się sporym zainteresowaniem pod koniec XX wieku, choć niekoniecznie akurat w łazienkach. Imitacje pnączy czy kwiatów można umieścić w łazience, ale w porównaniu z mchem będą wyglądać zdecydowanie mniej efektownie. Nie poprawią też w żaden sposób stanu powietrza we wnętrzu.

Wykorzystując sztuczne rośliny do łazienki nie musisz przejmować się ich pielęgnacją. Jedynie od czasu do czasu warto zetrzeć z nich kurz, który na pewno będzie się pojawiał na plastikowych pnączach. Możesz wybrać wiszące, sztuczne pnącza lub dekoracje w doniczkach. 

Ogród wertykalny i rośliny doniczkowe

Inne pomysły na zieleń w łazience wymagają nieco większych okien lub sztucznego doświetlania. W tej drugiej sytuacji potrzebne jest stałe, zimne światło, które będzie włączone niemal przez cały dzień. Inaczej nawet najmniejsze rośliny, lubiące zacienione stanowiska, szybko zwiędną.

Kiedy w pomieszczeniu mamy choć trochę naturalnego światła, możemy pozwolić sobie na rośliny doniczkowe. Poza brakiem oświetlenia łazienka jest bowiem dla nich przyjaznym miejscem. Takie wnętrza cechują się dużą wilgotnością, a większość zielonych pędów dobrze rozwija się w takich warunkach. 

A rośliny do łazienki? Na jakie gatunki warto postawić? Pojedyncze doniczki nie wymagają zbyt wiele pielęgnacji, a zdecydowanie ożywią wnętrze.

  • skrzydłokwiat – Twoją przestrzeń zapełnią piękne białe kwiaty, które mogą kwitnąć cały rok. Co więcej, doskonale sprawdzi się nawet w ciemnej łazience. Okno nie będzie potrzebne. Ta roślina do łazienki jest mało wymagająca w uprawie. 
  • paproć – nieodłączny gość w prawie każdym polskim domu. Ten gatunek uwielbia wilgoć, dlatego sprawdzi się w łazience. Co więcej, paprotka jest prosta w uprawie i nie potrzebuje dużej uwagi. 
  • dracena – ta roślina do łazienki ma piękne lancetowate liście. W ciemnym pomieszczeniu będzie, co prawda rosnąć wolniej, ale za to jej zielony kolor będzie bardziej intensywny. To naprawdę mało wymagająca roślina. Uprawa nie sprawi problemu nawet najmniej doświadczonym ogrodnikom. 
  • monstera – do rozwoju potrzebuje sporej ilości wody i oczywiście wysokiej wilgotności. Dlatego w łazience będzie pięknie się prezentować i stanowić dekorację na (miejmy nadzieję) wiele lat. 

Rozwiązaniem droższym i wymagającym nieco więcej czasu jest ogród wertykalny. To pionowa instalacja, która pokryje zielenią całą ścianę. Montuje się ją ze specjalnym systemem nawadniającym. Taka konstrukcja to gwarancja świeżego powietrza w łazience, ale równocześnie zestaw roślin, który potrzebuje sporych ilości światła.

Rośliny do łazienki – o czym pamiętać przed wyborem? 

Przede wszystkim najpierw sprawdź, jakich warunków potrzebują do rozwoju. Jeśli masz wnętrze bez okna, a kupisz gatunek, który potrzebuje światła słonecznego, to długo u Ciebie nie postoi. Sprawdź, do jakich wnętrz się nadaje. Kolejny bardzo ważny aspekt to wilgotność. Jeśli kwiatek go lubi, wtedy będzie doskonale nadawać się do tego wnętrza. Od razu zapoznaj się także z podlewaniem, nawożeniem czy przesadzaniem. To wszystko jest bardzo ważne. Rośliny do łazienki wybieraj z głową. 

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów