Dobre wnętrza

W ramce czy za szybą? Jak wkomponować w mieszkaniu obrazy z mchu

Dodatki i akcesoria

W ramce czy za szybą? Jak wkomponować w mieszkaniu obrazy z mchu

16.07.2023

Każde mieszkanie może być wyjątkowe. Wystarczy urządzić je w przemyślany sposób i pomysłowo udekorować. Do tego ostatniego celu świetnie nadają się między innymi obrazy. Nie muszą to być jednak wcale reprodukcje klasycznych dzieł Rembrandta czy van Gogha ani będące synonimem kiczu “jelenie na rykowisku”. Na rynku dekoracyjnym znajdziemy kilka ciekawych alternatyw. Jedną z nich są obrazy z mchu stabilizowanego. Co to takiego? Jak wkomponować je w mieszkaniu? Podpowiadamy!

Obraz z mchu – czym się charakteryzuje?

Obrazami z mchu nazywamy dekoracje wykonane z mchu stabilizowanego, stanowiące zamkniętą kompozycję. Mogą być wykonywane z różnych rodzajów mchu – od chrobotka reniferowego po mchy leśne. Takie rośliny są zwykle sprowadzane ze Skandynawii oraz krajów Europy Zachodniej. Mogą być barwione w różnych kolorach, dzięki czemu łatwo stworzyć z nich nieszablonową dekorację.

Co ważne, nie trzeba się martwić pielęgnacją mchu. Substancja stabilizująca zatrzymuje bowiem jego czynności życiowe. Obrazów z mchu nie trzeba przycinać ani podlewać, nie potrzebują również światła, nie przyciągają kurzu. Należy jedynie uważać, by nie wieszać ich bezpośrednio przy źródle ciepła, na przykład grzejniku – wówczas mogą bowiem usychać i zacząć się kruszyć.

Gdzie można zamówić obraz z mchu? Sklep z dekoracjami raczej nie będzie w stanie spełnić takich wymagań. Trzeba skontaktować się z firmą, która zajmuje się dystrybucją mchu stabilizowanego. Specjaliści są w stanie skomponować z niego prawdziwe dzieła sztuki.

Gdzie umieścić obraz z mchu?

Obrazy z mchu mogą przybierać różne formy. Najbardziej klasyczne będą oczywiście takie dekoracje ujęte w tradycyjne, drewniane ramy. Kompozycję z mchu można jednak także zainstalować bezpośrednio na ścianie bądź umieścić za szybą. To ostatnie rozwiązanie świetnie sprawdzi się przede wszystkim w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach.

Mech dekoracyjny jest bardzo uniwersalną dekoracją. Takie kompozycje – zwłaszcza, jeśli postawimy na zieleń – bardzo dobrze współgrają również ze ścianami wykończonymi naturalnymi materiałami. Warto więc umieścić je w pobliżu kamienia czy drewna, gdzie pozwolą w pełni poczuć siłę natury.

Wybierając miejsce dla obrazu z mchu, warto wziąć pod uwagę proporcje i wielkość kompozycji, a także samego wnętrza. Jeżeli stawiamy na duży rozmiar, raczej nie powinniśmy umieszczać takiego obrazu w niewielkich pomieszczeniach. Wówczas lepiej postawić w nich na klasyczną ścianę z mchu. Jeśli natomiast zakupiliśmy szeroki obraz, unikajmy też pomieszczeń z niskim sufitem. W przeciwnym razie optycznie dodatkowo “obniżymy” pokój.

Obraz w ramce możesz także wykonać w wersji minimalistycznej i postawić go na szafce telewizyjnej lub komodzie. Będzie to prosta, ale zarazem oryginalna ozdoba. Sprawi, że wnętrze nabierze nie tylko barw, ale i charakteru. Taka ozdoba z mchu sprawdzi się do wnętrza w każdej kolorystyce.

“Ale czy na pewno zielony mech będzie pasował do zielonych ścian?”

Na to producenci znaleźli rozwiązanie. Można wybrać nie tylko zielony mech dekoracyjny, ale także o innych barwach np. fioletowym, czerwonym, żółtym, czy nawet czarnym. Wszystko po to, abyś mógł umieścić taką ozdobę w swoim mieszkaniu. Roślina jest “malowana” barwnikami z naturalnych substancji. Dlatego nie musisz obawiać się o swoje zdrowie. 

A co z obrazami za szybą? Takie też można spotkać. Najczęściej są podświetlone i bardziej rozbudowane. Taka forma może być nie tylko na ścianie. Możesz jej użyć, jako wnętrze szklanego stolika kawowego lub jako osada w podłodze. Wiele ciekawych pomysłów tylko czeka na to, aby je wykorzystać. 

Jednak jeśli chodzi o szkło, nie musisz stawiać tylko na obraz. Możesz stworzyć ciekawe dekoracje w przezroczystych wazonach! 

Taka dekoracja z mchu idealnie sprawdzi się także w łazience. Wiele osób zawsze borni się przed tym, ponieważ obawiają się, że roślina nie przetrwa. Mech chrobotek to porost, który uwielbia wilgotne pomieszczenia. Idealnie dla niego warunki to 40-60% wilgotności. Dlatego nawet w łazience będzie pięknie wyglądał i zdobił ściany.

Bez względu na ostateczne usytuowanie obrazu, warto zadbać, by był dobrze oświetlony. W końcu ma dekorować Twoje mieszkanie, powinien być zatem dobrze widoczny. Mech świetnie wygląda w otoczeniu niewielkich lampek, warto przygotować mu specjalne podświetlenie. Na obraz można też skierować lampę punktową – w ten sposób uczynimy z niego główny element dekoracyjny mieszkania.

Jak przykleić mech do ramki? Czym przykleić mech?

Te pytania zadają sobie pewnie osoby, które chcą wykonać taką dekorację – na mniejszą skalę – samodzielnie. Najpierw zacznij od przygotowania materiałów, czyli mchu i ramki. Aby go przykleić, powinieneś zakupić klej florystyczny lub klej na gorąco. Rozprowadź klej na powierzchni i przyklej kępki rośliny. 

Możesz chwilę przytrzymać dłonią, aby się lepiej trzymało, ale nie dociskaj prostu bardzo mocno do klejącej się powierzchni. Kiedy przykleisz już wszystkie kępki, zostaw do wyschnięcia. 

Ile trzeba mchu na obraz?

Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć. Wszystko zależy od tego, jak duży będzie. Szacuje się, że na 1m2 trzeba przeznaczyć około 8 kg porostu. Jeśli chcesz mieć naprawdę piękny i profesjonalnie wykonaną dekorację do swojego wnętrza, najlepiej postawić na doświadczone firmy. Zajmują się już tym od lat i na pewno stworzą ciekawy obraz do salonu, sypialni, kuchni czy łazienki. 

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak wkomponować obrazy z mchu chrobotka do mieszkania.  Jest to oryginalny ornament, który będzie Ci służył w pomieszczeniu nawet 10 lat! Ta bezobsługowa roślina sprawi, że wnętrze będzie naturalne i wyjątkowe! 

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów