Dobre wnętrza

Czy można witaminę B12 dostarczyć do diety z roślin?

Dodatki i akcesoria

Czy można witaminę B12 dostarczyć do diety z roślin?

26.06.2023

Jeśli jesteś weganinem lub wegetarianinem, powinieneś suplementować witaminę B12, ponieważ jej podaż z roślin może być niewystarczająca, co może prowadzić do anemii i poważnych problemów zdrowotnych. Jakie suplementy wybrać? A może lepszy będzie witamina B12 w postaci leku?

Jaką rolę pełni w organizmie witamina B12?

Witamina B12 bierze udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek, więc zapobiega anemii. Jest potrzebna do funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Bierze też udział w produkcji serotoniny, hormonu, który jest odpowiedzialny za poczucie szczęścia – brak tej witaminy może potęgować zaburzenia nastroju i snu. Osoby z niedoborem witaminy b12 cierpią też na drętwienie kończyn czy zaburzenia pamięci. Jej niedobór jest niebezpieczny, ponieważ prowadzi do niedokrwistości. Na niedostateczny poziom witaminy B12 narażeni są wegetarianie, osoby starsze, kobiety ciężarne i karmiące oraz osoby chorujące na choroby autoimmunologiczne.

Niedobór witaminy B12  

Witamina B12 występuje w wielu produktach pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza w mięsie i podrobach. Dużo jest jej w jajach, nabiale, rybach i owocach morza. Wegetarianie i weganie nie jedzą mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, więc są narażeni na niedobór witaminy B12. Jak sprawdzić, czy cierpisz na niedobór? To może stwierdzić lekarz na podstawie wyników z badania krwi (poziomu homocysteiny, kwasu metylomalonowego lub holotranskobalaminy II). Weganom i wegetarianom rekomenduje się przyjmowanie suplementów diety zawierających tę witaminę lub żywności z fortyfikowaną witaminą B12 (na przykład napoje roślinne wzbogacone witaminą).

Witamina B12 – leki czy suplementy

Stwierdzony niedobór witaminy powinien być uzupełniany pod okiem lekarza lub dietetyka klinicznego, który zaleci przyjmowanie suplementów w różnorakiej formie. Jeśli niedobór jest duży lekarz może przepisać produkt na receptę – witamina B12 lek – w formie tabletek, a także zastrzyków. Warto pamiętać, że samodzielnie można kupić jedynie suplementy witaminy B12. Lek dostępny jest jedynie na receptę.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów