Dobre wnętrza

W jakich wnętrzach sprawdzi się lampa z abażurem?

Dodatki i akcesoria

W jakich wnętrzach sprawdzi się lampa z abażurem?

13.09.2023

Stylowe oświetlenie w domu składa się najczęściej z kilku opraw o różnej wielkości i kształcie. W większości przypadków są to produkty wyposażone w osłonę źródła światła, która spełnia równocześnie kilka funkcji. Na jakie rozwiązania postawić? Obecnie ponownie do łask wracają modele z abażurem.

W jakich aranżacjach wykorzystać lampy z tekstylnymi abażurami? Do jakich nurtów wnętrzarskich takie rozwiązanie pasuje najlepiej? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Stylowa lampa z abażurem – nie tylko do babcinego salonu

Przez wiele lat lampy z abażurami materiałowymi jednoznacznie kojarzyły się z wnętrzami w dawnym, „babcinym” stylu. Wiązano je także z aranżacjami rodem z poprzedniego systemu – w PRL-owskim mieszkaniach takie produkty oświetleniowe cieszyły się wielką popularnością. Obecnie jednak właśnie ten typ oprawy znów wraca do łask.

O ile oczywiście łatwo znaleźć lampy z abażurami należące do modnego nurtu vintage, o tyle minimalistyczne i geometryczne osłony stały się też znakiem rozpoznawczym szeregu innych, bardziej nowoczesnych tendencji. Odpowiednio dobrany abażur to bowiem obowiązkowy element przestrzeni urządzonej w duchu skandynawskim czy boho. Nie stroni się od niego także w loftach, wnętrzach nowojorskich czy japońskich, a nawet w pomieszczeniach glamour. Spory wybór rozwiązań do wielu przestrzeni oferuje choćby: LightPlus.pl.

Dlaczego warto zdecydować się na abażur?

Z jakich powodów abażury są tak popularne? Przede wszystkim łączą funkcje praktyczne z ciekawą estetyką. Z jednej strony zapewniają bowiem dobrą osłonę dla źródeł światła. Pozwalają na uzyskanie delikatnego, mocno rozproszonego światła, którego intensywność zależy w dużej mierze od grubości i gęstości splotu zastosowanej tkaniny.

Z drugiej strony abażury miewają rozmaite kształty. Występują w wielu wzorach i kolorach. Mogą być cylindryczne, sześcienne, kuliste lub wyróżniać się nietypową, designerską formą. Dzięki temu bez trudu wpisują się w upodobania i indywidualne gusta różnych użytkowników.

W jakich wnętrzach ustawić lampy z abażurami?

Mocne rozproszenie światła i ozdobna forma lamp z abażurem sprawiają, że są to produkty oświetleniowe szczególnie chętnie stosowane w pomieszczeniach o charakterze reprezentacyjno-rekreacyjnym. Ustawia się tam okazałe lampy stojące (podłogowe i stołowe), które doświetlają wybrane strefy i budują ich nastrój. Można również znaleźć rozmaite oprawy sufitowe, wiszące, a nawet kinkiety z abażurami, dzięki którym tworzy się idealną przestrzeń do spokojnego i przyjemnego wypoczynku w domowym zaciszu.

Jak czyścić abażur – praktyczne wskazówki

Co zrobić, by tekstylny abażur utrzymał nienaganny wygląd przez naprawdę długi czas? Podobnie jak w przypadku innych tkanin we wnętrzu, należy zadbać o właściwą pielęgnację osłony źródła światła.

Podstawą jest regularne usuwanie kurzu z powierzchni materiału. Wykorzystuje się do tego pędzel z miękkim włosiem lub odkurzacz ze specjalną szczotką. Jeśli na abażurze pojawiły się bardziej uciążliwe plamy, można wykorzystać miękką gąbkę, zamoczoną w wodzie z odrobiną delikatnego detergentu. Pamiętajmy, by była ona tylko wilgotna, a nie ociekała wodą. Z jej pomocą przeciera się ostrożnie abażur, który następnie pozostawia do całkowitego wyschnięcia.

Moda na lampy z abażurem – praktyczny i piękny trend na lata

Lampy z abażurem znów są bardzo popularne. Trudno się dziwić – to praktyczne i stylowe produkty oświetleniowe, wpisujące się w wiele nurtów wnętrzarskich. Możne znajdzie się dla nich miejsce również w Waszych domach?

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów