Dobre wnętrza

Marzy Ci się nowoczesny dom? Zainspiruj się!

Budowa i remont

Marzy Ci się nowoczesny dom? Zainspiruj się!

24.03.2023

Budowa własnego domu to ogromne przedsięwzięcie. Przede wszystkim trzeba mieć własną działkę oraz dopilnować wszystkich niezbędnych formalności, m.in. pozwolenia na budowę czy doprowadzenie mediów. Od samego początku warto jednak pracować też nad projektem architektonicznym domu oraz wizją jego otoczenia. Marzy ci się budynek w nowoczesnym stylu? Zobacz, jakie rozwiązania możesz zastosować.

Domy w nowoczesnym stylu są coraz bardziej popularne. Już w wielu miejscach widać te pojedyncze budynki w stonowanych barwach, połączone często z antracytowym ogrodzeniem i równo przystrzyżonym trawnikiem. W internecie można znaleźć dużo gotowych projektów takich domów, zwłaszcza w stylu tzw. nowoczesnej stodoły. Nie każdemu się one podobają, ale mają swoją sporą rzeszę fanów. Co jest dla nich najbardziej charakterystyczne i jakie elementy warto wykorzystać?

Blacha na rąbek na dach i elewację nowoczesnego domu

Fani budynków w stylu nowoczesnym stawiają najczęściej na prostotę i praktyczność. Takie domy często budowane są w technologii pasywnej, mają prostokątną podstawę bryły, ich dach pokrywa blacha na rąbek, a od południowej strony mają wstawione wyjątkowo duże okna. Elewacja zwykle jest pomalowana na biało, pokryta drewnianym lub drewnopodobnym sidingiem, a czasem częściowo lub całkowicie blaszanymi panelami z rąbkiem zatrzaskowym. Plusem tego ostatniego rozwiązania jest bardzo szybki montaż oraz zachowanie odpowiedniej wodoszczelności. Niekiedy wykorzystuje się również elementy z cegły nadających cech stylu loftowego, który nierzadko wykorzystywany jest w nowoczesnych wnętrzach. 

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań

Nowoczesne domy często są urządzane z wykorzystaniem technologii smart. Takie systemy wymagają stałego dopływu energii elektrycznej i mogą generować dodatkowe koszty związane ze zużyciem prądu. Firma Blachotrapez specjalizująca się w pokryciach dachowych współpracuje z Revolt Energy, oferujący usługi z zakresu fotowoltaiki, które są idealnie dopasowane do wykorzystywanych przez tą firmę rozwiązań. Warto wziąć taką opcję pod uwagę jeszcze na etapie tworzenia planu architektonicznego domu oraz opracowywania zakresu wykorzystania w jego wnętrzu technologii smart. Dzięki fotowoltaice Revolt Energy można znacznie obniżyć rachunki za energię elektryczną, a dodatkowo stać się częściowo niezależnym od zewnętrznych źródeł prądu.   

Otoczenie dostosowane stylem do domu

Do domu w nowoczesnym stylu pasuje równie nowoczesne ogrodzenie, podjazd oraz ogród. Warto wybrać blaszane deski ogrodzeniowe lub system GARD w tym samym kolorze co pokrycie dachowe. Nada to dodatkowego wrażenia spokoju i porządku. Na podjazdach domów nowoczesnych często dominuje jednolita kostka brukowa oraz formy betonowe i kamienne, które świetnie wyglądają w połączeniu z prostymi drewnianymi donicami na kwiaty. W temacie samego ogrodu warto postawić na minimalistyczne ścieżki i rabaty oparte na kształcie kwadratów, prostokątów i równych kół. Dobrze sprawdzi się również mały zbiornik wodny, np. kwadratowe oczko wodne lub fontanna w formie ścianki, po której spływa woda.  

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów