Dobre wnętrza

Jak stworzyć idealny dach? Rodzaje pokryć dachowych i sposób montażu

Budowa i remont

Jak stworzyć idealny dach? Rodzaje pokryć dachowych i sposób montażu

20.03.2023

Marzysz o wybudowaniu wymarzonej nieruchomości, której konstrukcja będzie stabilna
i wytrzymała przez wiele lat użytkowania? Musisz zadbać nie tylko o dobrze położone fundamenty i równe ściany. Liczy się też porządnie wykonana konstrukcja dachu
z wytrzymałym poszyciem. Nie wiesz, co jest gwarancją solidnie pokrytego dachu nieruchomości? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej.

Jeśli chodzi o rodzaje pokryć dachowych, wyróżniamy co najmniej kilka: dachówka, blachodachówka, papa, płyty ceramiczne, gont bitumiczny i łupek. Możliwości stworzenia poszycia dachowego jest naprawdę mnóstwo. Dopiero wtedy, kiedy poznasz wszystkie odmiany, będziesz w stanie wybrać materiał odpowiedni dla swojej nieruchomości
i stworzonej konstrukcji.

Więcej informacji o pokryciach dachowych znajdziesz na stronie: https://roofchallenge.eu/artykul/poradnik-rodzaje-pokryc-dachowych-jakie-wybrac-na-co-zwrocic-uwage/.

Dachówka i blachodachówka – jak powinien przebiegać montaż poszycia dachowego?

Montaż dachówek o blachodachówek odbywa się nieco inaczej – mimo że nazwa materiału jest bardzo podobna. W przypadku dachówki musisz pamiętać o folii dachowej, która zabezpiecza konstrukcję dachu przed wilgocią i oddziaływaniem zewnętrznych warunków atmosferycznych. Dachówki montuje się na łatach przybijanych do kontrłat. 

Materiał musisz układać w poziomych rzędach, zaczynając od okapu. Dzięki temu dachówki utrzymują się pod własnym ciężarem i nie potrzebują stosowania dodatkowego mocowania. Miej jednak na uwadze, aby zabezpieczyć skrajne dachówki, gdyż mogą zostać zerwane przez silne wiatry.

Montaż blachodachówki wygląda nieco inaczej. Arkusze tego materiału układaj od okapu
do kalenicy. W celu zamocowania poszczególnych elementów musisz użyć wkrętów samonawieracjących. Przyjmuje się, że na 1 m2 należy użyć ok 5-6 sztuk wkrętów. Warto też pamiętać o konieczności układania blachodachówki tytanowo-cynkowej w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie materiał ma tendencję do kruszenia się.

W jaki sposób wybrać idealne pokrycie dachowe? Najważniejsze informacje

Zastanawiasz się, czy jest jakakolwiek metoda na wybór idealnego materiału na poszycie dachowe? Wystarczy, że uwzględnisz kilka czynników: kształt dachu, kąt nachylenia, poziom trudności montażu materiału oraz otoczenie nieruchomości. Na podstawie tych parametrów będziesz w stanie ocenić, jaki materiał pokrycia dachowego będzie najlepszy dla Twojego domu.

A może chcesz dowiedzieć się, jakie są przyczyny pojawiania się mchu na poszyciu dachowym? Sprawdź: https://roofchallenge.eu/artykul/mech-na-dachu-przyczyny-szkodliwosc-usuwanie-zapobieganie/.Wybór odpowiedniego materiału do wykończenia dachu to bardzo ważna kwestia.
Dla domów jednorodzinnych najczęstszym wyborem jest blachodachówka. Dlaczego? Otóż możesz kupić ją w rozsądnej cenie, a sam materiał gwarantuje doskonały poziom odporności na zewnętrzne czynniki atmosferyczne przez wiele lat. Dzięki temu redukujesz ryzyko konieczności remontu dachu na przestrzeni długofalowego użytkowania domu.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów