Dobre wnętrza

Masa tynkarska w systemach ociepleń – jak wybrać odpowiedni produkt?

Budowa i remont

Masa tynkarska w systemach ociepleń – jak wybrać odpowiedni produkt?

31.03.2023

Dziś coraz większą wagę przywiązuje się do izolacji termicznej budynków, co jest związane m.in. z wzrastającymi kosztami ogrzewania. Odpowiednie ocieplenie pozwala nie tylko na zmniejszenie rachunków za energię, ale również na poprawę komfortu mieszkańców. Systemy ociepleń to jednak nie tylko izolacja termiczna, ale również estetyczne wykończenie elewacji. W tym procesie kluczową rolę pełni masa tynkarska, która powinna być nie tylko trwała, ale i zapewniać skuteczną ochronę ścian. Podpowiadamy czym kierować się podczas wyboru takiego produktu.

Co to jest masa tynkarska?

Masa tynkarska to produkt, który pełni kluczową rolę w procesie ocieplania budynków. Jej głównym zadaniem jest utworzenie trwałej i estetycznej wyprawy tynkarskiej z odpowiednimi właściwościami ochronnymi. Stosuje się ją nie tylko w nowych nieruchomościach podczas prac wykończeniowych, ale także w przypadku starszych obiektów, np. podczas termomodernizacji.

W zależności od rodzaju systemu ocieplenia, masy tynkarskie mogą różnić się składem chemicznym, konsystencją, kolorem czy właściwościami mechanicznymi. Wybór odpowiedniego produktu zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj ściany, grubość izolacji czy pożądana faktura powierzchni.

Czym powinna się wyróżniać dobra masa tynkarska?

Wspominaliśmy, że na rynku można znaleźć wiele rodzajów mas tynkarskich, różniących się kilkoma parametrami. Jednak najlepsze produkty powinny mieć pewne cechy wspólne, które świadczą o ich jakości. Dobra masa tynkarska musi charakteryzować się przede wszystkim trwałością. Powinna być odporna na działanie czynników atmosferycznych, takich jak promieniowanie UV czy zmiany temperatury. Często tego typu produkty mają wzmocnioną strukturę, odporną np. na wnikanie wody opadowej czy działanie mikroorganizmów.

Warto zwrócić uwagę na to, czy produkt charakteryzuje się łatwym nakładaniem i wyprowadzaniem wzoru. Powinien być również niekapiący, by praca z nCzym im była jak najwygodniejsza. Dla wielu osób istotne będą także właściwości estetyczne, takie jak kolor czy faktura masy tynkarskiej. Wszystkie te informacje można dziś znaleźć w kartach technicznych produktów. Jeśli podczas zakupów w sklepie stacjonarnym nie są one dostępne, o szczegóły warto zapytać sprzedawców.

Jak stosować masę tynkarską?

Przede wszystkim powierzchnia, na którą masa tynkarska będzie nakładana, powinna być oczyszczona, odtłuszczona i sucha, aby zapewnić dobrą przyczepność. Nie mogą znajdować się również na niej żadne wykwity czy plamy pochodzenia biologicznego.

Następnie podłoże należy zagruntować dedykowanym produktem i odczekać wskazany przez producenta czas. Po jego upływie może zostać nałożona masa tynkarska. Do jej rozprowadzania wykorzystuje się zazwyczaj pacę lub natrysk. Podczas pracy należy przestrzegać wszystkich instrukcji, znajdujących się na opakowaniu masy tynkarskiej, aby uzyskać trwały i estetyczny efekt końcowy.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów