Dobre wnętrza

Kurtyny powietrzne – oszczędne rozwiązania

Funkcjonalne mieszkanie

Kurtyny powietrzne – oszczędne rozwiązania

07.03.2023

Działanie kurtyny powietrznej opiera się na strumieniu powietrza o dużej prędkości, który obejmuje wszystkie otwory. Kurtyny powietrzne zapewniają komfort dzięki strumieniowi powietrza skierowanemu na ludzi przechodzących przez ekran powietrzny i pomagają utrzymać temperaturę przy wejściu. Utrzymują atmosferę w czystości od szkodników i owadów, kurzu, unoszącego się w powietrzu, zanieczyszczeń, zapachów oraz zatrzymują przeciągi i przedostawanie się zimnego lub gorącego powietrza do pomieszczenia.

Jak działają kurtyny powietrzne?

Powietrze wpadające przez kratkę wlotową, czasami z funkcją filtra, jest sprężane przez wewnętrzne wentylatory i wypuszczane przez wylot powietrza, który jest skierowany na otwarte drzwi. Filtr chroni elementy wewnętrzne (wymiennik ciepła, wentylatory, elektronikę itp.) przed kurzem i cząstkami stałymi. Wentylatory, w jakie wyposażone są kurtyny powietrzne, mogą być napędzane bezpośrednio. Najczęściej stosowane typy to odśrodkowe, osiowe i krzyżowe. Niektóre wyloty powietrza lub lamele można regulować, aby zwiększyć wydajność kurtyny powietrznej w zależności od sytuacji.

Większość kurtyn powietrznych jest instalowana poziomo, w poprzek górnej części otworu, a powietrze jest usuwane od góry do dołu drzwi. Pionowe kurtyny powietrzne mogą być instalowane po jednej lub obu stronach drzwi. Instalacja pozioma zintegrowana z podłogą jest najbardziej efektywna pod względem termodynamicznym, a jednocześnie najdroższa w montażu i problematyczna tam, gdzie z oczywistych względów ruch pieszych przechodzi przez bramę, dlatego jest używany tylko w niektórych specjalnych zastosowaniach przemysłowych.

Rodzaje kurtyn powietrznych

Wyróżniamy nierecyrkulacyjne lub recyrkulacyjne kurtyny powietrzne. Jednostka bez recyrkulacji odprowadza powietrze do otoczenia. W przeciwnym razie recyrkulacja zbiera i zawraca powietrze z powietrza wywiewanego. Kurtyny powietrzne z recyrkulacją są bardziej wydajne, ale większość instalacji jest bez recyrkulacji ze względu na niższe koszty.

Kurtyny powietrzne wyposażone są w wężownicę (elektryczną, na gorącą/zimną wodę, parę, pośredni lub bezpośredni gaz, bezpośrednie odparowanie itp.) do ogrzewania lub chłodzenia strumienia. Ogrzewanie jest stosowane, aby ludzie nie odczuli zimnego strumienia powietrza podczas przekraczania drzwi, a także do ogrzania objętości powietrza wpadającego przy wejściu. Czy jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w Twojej branży?

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów