Krzesła, sofy, fotele i inne siedziska w domu

Funkcjonalne mieszkanie

Krzesła, sofy, fotele i inne siedziska w domu

07.03.2023

Urządzając dom lub zmieniając jego aranżację trzeba to dobrze przemyśleć i zaplanować. Powinno się wymierzyć pomieszczenie, zastanowić się nad rozmieszczeniem mebli i wszystko dokładnie rozrysować. Jeśli nie ma się do tego talentu, warto rozważyć współpracę z projektantem wnętrz. Zawsze jednak trzeba najpierw zastanowić się, jaki efekt chce się uzyskać i jakie kwestie są najistotniejsze.

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na samodzielną aranżację wnętrza czy wolisz powierzyć to profesjonaliście pamiętaj, że wygoda to podstawa. Zwłaszcza, jeśli planujesz dużo czasu spędzać w domu i używać swoich mebli na co dzień, a nie traktować ich głównie jako elementy wystroju. Wygodna kanapa lub sofa, krzesła w salonie i kuchni, odpowiednia wysokość stołu – dzięki nim będziesz czuć się naprawdę komfortowo. Skupmy się na miejscach do siedzenia. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Krzesła do salonu

Dla niektórych pojęcie „krzesło do salonu” może brzmieć osobliwie. Krzesła kojarzą się zazwyczaj z kuchnią bądź jadalnią. Są jednak takie domy, które mają wyodrębnioną przestrzeń typowo jadalnianą, a w salonie istnieje dodatkowe miejsce, gdzie również można spędzać czas na komfortowych krzesłach – np. czytając książkę lub grając w gry planszowe z rodziną. Krzesła do salonu pełnią tam rolę typowo wypoczynkową, więc w tym przypadku wygoda to podstawa. Mogą one być głębokie i mieć wysokie, miękkie oparcia oraz podłokietniki. Często są dość duże i szerokie, ale można znaleźć również krzesła do salonu nowoczesne w swojej budowie, które są smuklejsze i zajmują mniej miejsca. 

Krzesła do kuchni

Siedziska kuchenne mają za zadanie służyć do siedzenia w trakcie posiłków. Krzesła do kuchni są projektowane zazwyczaj tak, by można je było swobodnie wsunąć pod blat stołu. Jeśli marzą Ci się nowoczesne krzesła do kuchni, które będą obite aksamitną tapicerką, kupuj śmiało! Użycie dobrej jakości materiałów pomaga w ich ewentualnym czyszczeniu, a niektóre modele posiadają zdejmowane pokrowce, które łatwo wyprać. Warto zainwestować w specjalne tkaniny hydrofobowe, które ułatwiają usuwanie plam. Nie musisz więc poprzestawać na twardych i mało wygodnych krzesłach bez obicia. Jeśli posiadasz wysoką wyspę kuchenną, możesz dokupić hokery w podobnym stylu co krzesła, a dzięki jednolitemu stylowi zyskasz dodatkowe wrażenie porządku w przestrzeni kuchennej.

Fotele i pufy

W większość salonów honorowe miejsce zajmuje duża kanapa, narożnik lub sofa. Warto jednak mieć oprócz tego kilka alternatywnych siedzisk, np. wygodny, głęboki fotel czy pufy, na których można położyć nogi siedząc na kanapie. Takie miejsca przydadzą się zwłaszcza, gdy często zapraszasz gości – nie musisz się wtedy zastanawiać, czy wystarczy dla nich miejsc do siedzenia. Niektóre pufy mają dodatkową możliwość schowania czegoś w ich wnętrzu. Może to być dobre miejsce na przechowywanie w pobliżu kanapy ciepłego koca lub kilku poduszek, które przydadzą się, gdy będziesz mieć ochotę na drzemkę. 

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów