Jak dobrać idealne rolety zewnętrzne? Krótki poradnik

Funkcjonalne mieszkanie

Jak dobrać idealne rolety zewnętrzne? Krótki poradnik

04.04.2023

Wybór odpowiednich rolet zewnętrznych do swojego domu to ważna decyzja, która wpłynie na komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Idealnie dobrane rolety nie tylko chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, ale również wpływają na estetyczny wygląd fasady budynku.

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze rolet zewnętrznych? Co powinno mieć dla Ciebie największe znaczenie? Sprawdź kilka naszych podpowiedzi, na które warto zwrócić uwagę.

Jak dobrać kolor rolet zewnętrznych?

Kolor rolet powinien harmonizować z kolorem elewacji i ogólnym stylem budynku. W przypadku budynków o tradycyjnym stylu warto wybierać klasyczne kolory, takie jak beż, brąz czy biel. W przypadku nowoczesnych budynków można zdecydować się na bardziej odważne kolory, np. szary, grafitowy lub antracyt.

Dobór kolorów rolet zewnętrznych powinien być uzależniony także od osobistych preferencji. Warto wybierać takie kolory, które będą nam się podobały i które będziemy chętnie widzieć na swoim budynku przez długie lata. W końcu rolety zewnętrzne to typ osłony, która ma nam służyć niezmiennie przez wiele, wiele lat.

Bogaty wybór rolet zewnętrznych możesz porównać w ofercie Modnie w Oknie.

Doskonała ochrona naszej prywatności

Rolety zewnętrzne pełnią funkcję ochronną i stanowią kolejną barierę do pokonania przed włamywaczem.

Zewnętrzne rolety umożliwiają kontrolowanie poziomu prywatności w pomieszczeniach. W pozycji zamkniętej dają poczucie 100-procentowej prywatności, ponieważ wówczas jesteśmy kompletnie odcięci od świata zewnęrznego.

Ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem

Rolety zewnętrzne pełnią również funkcję ochronną przed słońcem i promieniowaniem UV. Rolety zewnętrzne pozwalają na utrzymanie odpowiedniego poziomu temperatury w pomieszczeniach.

Blokują promienie słoneczne przed dotarciem do wnętrza pomieszczenia, co skutecznie redukuje nagrzewanie się ścian i powierzchni okien. Dzięki temu temperatura wewnątrz pomieszczenia pozostaje niższa, a klimatyzacja lub wentylacja nie muszą pracować na pełnych obrotach, co przekłada się na mniejsze zużycie energii i niższe rachunki za prąd.

Rolety zewnętrzne pełnią nie tylko funkcję chłodzącą pomieszczenie latem, ale również chronią przed utratą ciepła w okresie zimowym. Gdy temperatura na zewnątrz spada, a w domu uruchamiamy grzejniki, rolety zewnętrzne zapobiegają uciekaniu ciepła z pomieszczeń przez okna.

Izolacyjne właściwości rolet zewnętrznych pozwalają na zatrzymanie ciepła wewnątrz, co pozytywnie wpływa na efektywność energetyczną budynku i zmniejsza koszty związane z ogrzewaniem.

Podsumowanie – jak dobrać idealne rolety?

Dobierając idealne rolety zewnętrzne warto kierować się ich funkcjonalnością, odpornością na warunki atmosferyczne oraz estetyką.

Ważne jest, aby wybrać rolety dopasowane do rozmiaru i kształtu okien oraz o odpowiedniej klasie energetycznej. Wybierając kolor rolet, warto zwrócić uwagę na jego wpływ na temperaturę w pomieszczeniu oraz dobrać kolor harmonizujący z elewacją domu. Warto również pamiętać o kwestiach związanych z prywatnością i bezpieczeństwem, zwracając uwagę na systemy zabezpieczeń i możliwość regulacji światła. Przy doborze rolet warto również kierować się materiałem, z którego są wykonane oraz sposobem montażu, aby zapewnić sobie trwałość i łatwość użytkowania.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów