Dobre wnętrza

Rośliny cieniolubne – czym są, popularne gatunki i pielęgnacja

Ogród i taras

Rośliny cieniolubne – czym są, popularne gatunki i pielęgnacja

29.12.2022

Większość roślin do wzrostu potrzebuje słońca. Istnieją jednak kwiaty, które lubią cieniolubne stanowiska. Wiedza o tego typu roślinach, które lubią rosnąć w cieniu lub w półcieniu, pozwoli na optymalne zaplanowanie nasadzeń w całym ogrodzie. Warto też poznać bliżej ich wymagania w zakresie pielęgnacji, przez co mogą one rosnąć zdrowo i pną się wysoko, urozmaicając przy tym ogród.

Hortensja Funkia – jak o nią dbać, by mogła pięknie rosnąć?

Hosta funkia może być posadzona pod konarami drzew czy też przy oczku wodnym. Podłoże do tego rodzaju roślin powinno być nieco wilgotne i gleba może być lekko kwaśna. Okresem kwitnienia dla funkii jest generalnie lipiec. Jednak niektóre odmiany kwitną już w czerwcu, a inne nawet do późnej jesieni. Warto pamiętać, by przy podlewaniu funkii w upalne dni nie lać wody na liście. Popularnymi odmianami hosty funki są:

 • fire and ice
 • halcyon
 • minute man
 • sum and substance
 • white feather.

Ciemiernik – czemu warto mieć go w swoim ogrodzie?

Ciemiernik występuje w około 20 gatunkach. Ciemierniki są bylinami i są stosunkowo łatwe w uprawie. Przede wszystkim rośliny te wyróżniają się zimozielonymi liśćmi oraz barwnymi kwiatami. Są to także długowieczne, przez co mogą one rosnąć w jednym miejscu przez wiele sezonów. 

Miejsce, w którym ciemierniki będą się dobrze rozwijać, powinno być nieco zaciszne i półcieniste. Bez problemu poradzą sobie przy większych drzewach czy też krzewach. Należy jednak pamiętać, że mimo iż są to rośliny mało wymagające, to nie lubią przesadzania. Więcej o uprawie i pielęgnacji ciemierników przeczytać można tutaj: https://cebule-kwiatowe.pl/blog/helleborus-ciemiernik-uprawa-i-pielegnacja.html

Najpopularniejszymi odmianami tych roślin są:

 • ciemierniki białe,
 • ciemierniki purpurowe,
 • ciemierniki orientalne,
 • ciemierniki korsykańskie.

Hortensja bukietowa – królowa ogrodów

Hortensja bukietowa jest mrozoodporna i może być posadzona obok innych kwiatów, najlepiej takich, które będą dobrze się komponowały z nią kolorystycznie. 

Dobrze jest zakupić hortensje z dobrego źródła (np. wyspecjalizowany sklep lub szkółka roślin ozdobnych), dzięki czemu będzie pewność, że dana roślina bez problemu zakorzeni się w ogrodzie. 

Gleba do hortensji powinna być nieco kwaśna i stale lekko wilgotna, dzięki czemu roślina będzie mogła swobodnie rosnąć. Po przekwitnięciu należy usunąć uschnięte kwiaty. 

Do najpopularniejszych odmian kolorystycznych hortensji bukietowych w polskich ogrodach należą różowe, białe, czerwone czy też wielokolorowe.

Więcej informacji o rodzajach oraz sadzeniu i uprawie hortensji przeczytać można na stronie: https://cebule-kwiatowe.pl/blog/hortensja-odmiany-sadzenie-uprawa-i-pielegnacja.html

Koleus, który jest także nazywany pokrzywą brazylijską

Jest to roślina, która kwitnie o różnych porach roku. Koleus jest dość łatwy w uprawie, ale warto pamiętać, by umieścić go w półcienistym miejscu, dzięki czemu roślina nie będzie narażona na palące słońce. 

Dobrze jest też pamiętać o tym, aby na zimę koleusy w miarę możliwości przenieść do mieszkania, garażu lub piwnicy by nie narażać rośliny na mróz. Warto też zaznaczyć, że tego rodzaju kwiaty mają różne odmiany i najbardziej popularne odmiany to:

 • Seria Rainbow, 
 • Seria Mosaic,
 • Carefree,
 • Wizard.

Dincetra serduszka – ogromny bukiet serc w ogrodzie

Roślina ta wyglądem swym przypomina bukiet serc w różnych kolorach. Dicentra może rosnąć w jednym miejscu nawet kilkadziesiąt lat. Świetnie odnajduje się w cienistych zakątkach ogrodu, dzięki czemu można ją posadzić przy płocie czy od strony lasu lub wysokich drzew. 

Wiosną warto zastosować nawóz, który wzbogaci rozwój rośliny, dobrze jest też dodać przed wsadzeniem kompost ogrodowy. Serduszka to także rośliny odporne na mrozy, przez co mogą być w ogrodzie przez cały rok. Warto też wspomnieć, że dincetra występuje w następujących odmianach:

 • Alba,
 • Valentine,
 • Gold Heart.

Konwalia majowa w ogrodzie

Jest to bylina o delikatnych i jednocześnie dekoracyjnych kwiatach. Konwalia majowa przepięknie pachnie i przyciąga swym zapachem różnego rodzaju owady. Jest to roślina długowieczna i nie wymaga dużej pielęgnacji. 

Konwalie to rośliny odporne na różnego rodzaju warunki atmosferyczne. Najlepiej odnajduje się w miejscach półcienistych i lekko wilgotnej glebie. Do najpopularniejszych odmian konwalii należą:

 • Konwalia majowa Rosea,
 • Konwalia majowa Rosea Variegata,
 • Konwalia majowa Flore Pleno.

Dobrze jest też pamiętać, że roślina ta przepięknie może ozdobić także pomieszczenia w dekoracyjnym wazonie.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów