Jak urządzić całoroczny ogród zimowy?

Ogród i taras

Jak urządzić całoroczny ogród zimowy?

09.01.2023

Istnieje wiele sposobów na to, by poradzić sobie ze spadkami nastroju, wywołanymi przez niesprzyjającą, zimową aurę na zewnątrz. Jednym z nich jest obcowanie z przyrodą. Nawet bowiem w czasie najchłodniejszych miesięcy w roku da się na co dzień relaksować w otoczeniu zieleni. Jak to zrobić? Wystarczy stworzyć przytulny ogród zimowy. Co powinno do niego trafić? Jakie wyposażenie i okazy roślinne warto umieścić w takim miejscu? O tym wszystkim napiszemy w dzisiejszym artykule.

Całoroczny ogród zimowy – dodatkowe miejsce do relaksu dla domowników

Ogrody zimowe cieszą się popularnością od lat. Przybierają jednak mocno urozmaicone formy. Niekiedy są to po prostu miejsca, gdzie przechowuje się delikatniejsze rośliny, które w trakcie sezonu wiosenno-letniego zdobią taras, altanę lub zewnętrzne parapety. W takiej przestrzeni niejednokrotnie przechowuje się też drewniane lub rattanowe meble ogrodowe, by w optymalnej kondycji dotrwały do kolejnego roku.

Można również potraktować ogród zimowy (oranżerię) inaczej, tworząc w tej części domu lub mieszkania dodatkową strefę do relaksu i rekreacji. W tym wariancie ogród zimowy staje się przedłużeniem salonu oraz łącznikiem między domem a ogrodem również w okresie nieprzyjemnych chłodów. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że na jego funkcjonalność nie wpływa zewnętrzna aura. Dlatego można rozkoszować się wypoczynkiem w otoczeniu zieleni przez cały rok.

Rośliny do ogrodu zimowego – jakie okazy w nim umieścić?

Wybór roślinności do oranżerii jest kwestią mocno indywidualną. Zależy oczywiście od upodobań estetycznych oraz zdolności ogrodniczych właściciela. Wpływają na niego też zewnętrzne uwarunkowania, jak poziom nasłonecznienia oraz wielkość pomieszczenia.

W całorocznym ogrodzie zimowym można uprawiać rozmaite gatunki roślin, również te egzotyczne, mniej odporne na zmiany temperatury. To idealne miejsce dla oleandrów, storczyków, drzewek cytrusowych i palm. Da się w nim uprawiać zioła i kwiaty, a nawet stworzyć ogród wertykalny z rozmaitych bylin i pnączy, porastających ścianę.

Jak zaplanować ogród zimowy? Rośliny dopasujmy do stylu wnętrza i aranżacji całego domu, by stworzyły z nim spójną całość. O czym jeszcze pamiętać, gdy rozmieszcza się rośliny w oranżerii? Wykorzystujmy duże, ozdobne donice, zapewniające optymalne warunki do wzrostu. Pamiętajmy o dobraniu miejsca pod względem nasłonecznienia. Zadbajmy o właściwą wilgotność powietrza. W końcu, uważajmy z umieszczaniem delikatnych okazów w pobliżu urządzeń grzewczych, które mogą doprowadzić do uszkodzenia liści i kwiatów, a nawet obumarcia całej rośliny.

Aranżacja ogrodu zimowego – praktyczne wyposażenie i niezbędne instalacje

Skoro oranżeria ma służyć do rekreacji, nie może w niej zabraknąć wygodnych mebli wypoczynkowych. W tym przypadku zyskujemy sporą dowolność w kształtowaniu przestrzeni. Można bowiem zaplanować wnętrze na wzór aranżacji ogrodowych. Wówczas w centrum znajdzie się stylowy komplet mebli ogrodowych, jak choćby te dostępne na stronie: https://bazkar.pl/zestawy-ogrodowe-stol-i-krzesla-71.

Inną opcją jest wprowadzenie do pomieszczenia produktów typowo salonowych, w tym choćby tapicerowanych sof, foteli i puf, uzupełnionych o stolik kawowy, tworzących nastrojowy i wygodny azyl do odpoczynku lub spotkań towarzyskich.

Meble warto wzbogacić o stylowe dodatki, jak choćby poduszki dekoracyjne, współgrające z innymi akcesoriami (osłonami doniczek, dywanami, firankami). Dopełnia to aranżację i klimat przestrzeni.

Piękna i zaciszna oranżeria – całoroczne miejsce do relaksu

Zaciszna oranżeria to idealne miejsce do wypoczynku oraz przestrzeń do całorocznej realizacji ogrodniczych pasji, nawet gdy na zewnątrz panuje zima. Można ją urządzić w przestronnym wnętrzu lub niewielkim pokoiku, tworząc swój mały, zielony raj na ziemi, w którym łatwiej zregenerować nadwątlone siły, czerpiąc z natury o każdej porze roku, dnia lub nocy, z dala od zgiełku miasta, codziennych problemów i stresów.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów