Nowoczesne ogrodzenie – propozycje, które dodadzą Twojemu domowi stylu

Ogród i taras

Nowoczesne ogrodzenie – propozycje, które dodadzą Twojemu domowi stylu

14.12.2022

W trakcie budowy domu lub remontu budynku zwracamy wiele uwagi na to, jak będzie wyglądał z zewnątrz. W końcu miejsce, w którym mieszkamy – tym bardziej postawione własnym sumptem – świadczy o naszym statusie społecznym oraz stylu życia. Pokazuje też wyczucie dobrego smaku. Dlatego warto zająć się nie tylko wyborem koloru elewacji czy materiału na dach, ale poważnie pomyśleć również o ogrodzeniu. Brzydkie słupki ogrodzeniowe czy wysłużona siatka mogą zaburzyć nawet najbardziej misterny projekt. Jak zatem wybrać nowoczesne ogrodzenia w dobrym stylu? Przedstawiamy kilka sprawdzonych pomysłów.

Biel w różnych zestawieniach

Ciekawym i nieszablonowym pomysłem na ogrodzenie domu jest postawienie na biały płot. Niekoniecznie musi to być klasyczne ogrodzenie z drewnianych słupków – można wykorzystać elementy z tworzyw sztucznych, na przykład PCV. Bez względu na materiał, niski biały płot dodaje jednak każdemu domostwu niezaprzeczalnego uroku. Warto urozmaicić takie ogrodzenie masywnymi słupami, ustawionymi co kilka metrów.

Biel będzie także efektownie wyglądać w połączeniu z ceglanym murkiem. Takie klasyczne zestawienie znakomicie nadaje się zwłaszcza do domów na wsi, szczególnie do niskiej zabudowy. Świetnie kontrastuje też z zielenią.

Drewniane panele ogrodzeniowe

Połączenie nowoczesności i klasyki sprawdza się w wielu dziedzinach. Nie inaczej jest w przypadku dobierania ogrodzenia do nowoczesnych budynków. Jeśli Twój dom to modernistyczna konstrukcja albo w zewnętrznej aranżacji stawiasz na geometryczne bryły, dobrym wyborem będzie ogrodzenie posesji drewnianymi panelami. Ten klasyczny materiał jest dziś dostępny na rynku w wielu postaciach: panelach o zróżnicowanym kolorze i kształcie. Również takie rozwiązanie będzie dobrze komponować się z zielenią.

Oryginalnym pomysłem mogą być także wysokie, piętrowe ogrodzenia, w których drewniane panele będą połączone z betonem. W ten sposób ogrodzenie spełni funkcje reprezentacyjne, ale będzie stanowić również ochronę naszej prywatności. To przydatne zwłaszcza w miastach, przy ruchliwych ulicach. Takie nowoczesne ogrodzenia pozwolą Ci spędzać czas przed domem bez narażania się na obserwację ze strony przechodniów czy sąsiadów.

Klasyczne siatki ogrodzeniowe w nowym wydaniu

Nowoczesne ogrodzenia miłe dla oka można stworzyć także na podstawie klasycznej, szczelnej siatki ogrodzeniowej powlekanej PCV. Duży wybór czeka na https://www.siatkopol-sklep.pl/, gdzie łatwo znaleźć siatkę o odpowiedniej wysokości i rozstawie oczek. Takie rozwiązanie nadaje się do ogradzania domu z ogrodem, który chcemy ochronić przed szkodnikami. Wokół ciemnej siatki można posadzić ozdobne krzewy bądź niewielkie drzewka – najlepszy będzie cis, żywotnik oraz berberys.

Oczywiście na początku takie ogrodzenie może wyglądać nieco ubogo, ale z czasem, wraz ze wzrostem roślin, wyhodujesz wokół domu wspaniały zielony mur. W przypadku ogrodu warto także pamiętać o ochronie przed szkodnikami – bezpieczeństwo zapewni ułożona w ziemi siatka na krety. Gryzonie mogą bowiem nie tylko uszkodzić kwiatowe rabatki, ale nawet zagrozić niewielkim krzewom w początkowej fazie wzrostu.

Nowoczesne ogrodzenia gabionowe

To typ ogrodzenia inspirowany fortyfikacjami sprzed wieków, które utrudniały wrogom atak na zamek czy miasto. Nowoczesne ogrodzenia gabionowe nieco przypominają taki kamienny mur. Wykonuje się je z koszy z metalowej siatki. Ich wypełnieniem mogą być kamienie, ale także tłuczeń, drewno, a nawet szkło. Wszystko zależy od wyobraźni projektanta i wykonawcy.

Taka klasyka w nowoczesnym wydaniu ma wiele zalet. Przede wszystkim gabiony można dobrze dopasować do kształtu posesji, a także jej aranżacji. Ogrodzenie powstaje z niewielkich modułów. Szczególnie dobrze wpisze się w naturalną stylistykę – wtedy warto postawić na wypełnienie ze skalnych odłamków w jasnym kolorze.

Nowoczesne ogrodzenia gabionowe to także szereg praktycznych atutów. Szczelnie wypełnione gabiony pomagają w wyciszeniu posesji. Warto więc wykorzystać je przy domach usytuowanych obok ruchliwej ulicy. W dodatku, tak jak ich historyczni poprzednicy, takie bariery cechują się bardzo dużą trwałością. To inwestycja, której efekty długo będą widoczne.

Ogrodzenie ze szkła

To propozycja dla tych, którzy lubią modernistyczne, a przy okazji nieco ekstrawaganckie rozwiązania. Podstawą takiego ogrodzenia są duże płyty z hartowanego szkła. Osadza się je w metalowych ramach. Nie trzeba obawiać się o wytrzymałość bariery – hartowane szkło trudno uszkodzić.

Szklane ogrodzenia nie przesłaniają widoku, niemal nie rzucają cienia. Dzięki nim z posesji dobrze widać ulicę czy sąsiadów. Jednocześnie jednak samemu pozostaje się widocznym. Ten efekt można zlikwidować stawiając na szkło weneckie – wtedy z zewnątrz nie będzie niczego widać.

Klasyczne szkło pozwala tworzyć nowoczesne ogrodzenia, które optycznie powiększają działkę. Tak otoczona posesja z pewnością będzie przyciągać wzrok. Minusy? Szkło trzeba będzie często czyścić – i to z obu stron. Z czasem na ogrodzeniu mogą też pojawić się zadrapania.

Palisada z metalowych przęseł

Jednym z hitów ostatnich lat są ogrodzenia palisadowe. Wykonuje się je najczęściej z gotowych przęseł. Szczególnie popularne są poziome profile ze stali lub aluminium. W ten sposób zyskuje się bardzo dynamiczną barierę, która przyciąga wzrok.

Metalową palisadę można osadzić w różny sposób. Czasami montuje się ją na metalowych podporach, ale profile mogą znaleźć się taże między betonowymi słupkami obłożonymi cegłą i podobną podmurówką. Taki wybór będzie połączeniem modernizmu i klasyki.

Metalowe przęsła można ustawiać w równych odstępach, ale także stawiać na bardziej nieregularne kształty ogrodzeń. Samodzielnie wybieramy też rozstaw metalowych pasów, z których zwykle składają się profile. W ten sposób decydujemy o tym, jak dużo będzie widać przez ogrodzenie.

Nowoczesne ogrodzenia z metalowych elementów są trwałe, łatwo je konserwować. Do tego pasują do budynków i posesji urządzanych w wielu stylach.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów