Dobre wnętrza

Taras drewniany na słupach, gruncie czy betonie? Poradnik

Ogród i taras

Taras drewniany na słupach, gruncie czy betonie? Poradnik

25.11.2022

W czasach, gdy projekty domów stają się coraz bardziej wymyślne, w cenie jest prostota. We współczesnym budownictwie domów jednorodzinnych chętnie korzysta się więc z tradycyjnych rozwiązań. Znane od lat elementy konstrukcyjne w połączeniu z nowoczesnymi materiałami wykończeniowymi, a także nowymi rozwiązaniami technicznymi mogą przynieść zadziwiająco stylowy i funkcjonalny efekt. Jednym z takich pomysłów jest taras drewniany – na słupach, gruncie czy betonie.

To rozwiązanie architektoniczne znane od wieków, popularne szczególnie w krajach nieco cieplejszych niż Polska. Jednak również nad Wisłą i Odrą tarasy mogą świetnie się sprawdzić, a drewniane konstrukcje dodadzą stylu właściwie każdemu domostwu. Trzeba tylko wybrać odpowiednią metodę konstrukcyjną. Przyjrzeliśmy się więc dostępnym możliwościom. Podpowiemy Ci, jak zrobić taras drewniany na słupach, gruncie i betonie.

Z nami dowiesz się też, jakie warunki sprzyjają konkretnemu rozwiązaniu z powyższej listy.

Drewniany taras przed domem – kiedy warto się zdecydować na takie rozwiązanie?

Tarasy budowali już mieszkańcy starożytnego Egiptu i Rzymu. To właśnie dzięki specjalnym tarasom w Babilonie powstały wiszące ogrody Semiramidy, uznane za jeden z siedmiu cudów świata. Niektóre tarasy znajdowały się wówczas na na dachach budynków, inne budowano przed domostwami i pałacami.

Dziś, w przypadku domów jednorodzinnych, stawia się na tarasy rozpostarte przed domem. Mogą być zadaszone lub odkryte – wszystko zależy od naszej inwencji. W przypadku tej pierwszej opcji dobrze jest zaplanować drewniany taras już na etapie budowy domu. Dzięki temu będzie można łatwiej zestawić ze sobą pokrycie domu i tarasu – można je wykonać dokładnie z tych samych materiałów. Zadaszenie tarasu będzie wtedy po prostu przedłużeniem domowego dachu.

W takim przypadku zyskujemy pewność, że taras będzie dobrze wkomponowany w aranżację domu. Decyzję o budowie takiej konstrukcji równie dobrze można jednak podjąć później, już wtedy, kiedy mieszkamy w budynku przez kilka lat. Wówczas to właśnie drewniany taras będzie najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. To tradycyjna konstrukcja, która będzie dobrze wyglądać zarówno na tle jasnej, jak i ciemnej elewacji. Drewno, jako szlachetny materiał, będzie również stylowym uzupełnieniem aranżacji opartych na betonie oraz cegle.

By zabrać się za budowanie tarasu, musimy oczywiście dysponować odpowiednią przestrzenią. Taras będzie estetycznie wyglądał i spełniał swoją funkcję jedynie wtedy, gdy działka, na której znajduje się nasz dom, jest dość obszerna. Obok budynku musi być trochę miejsca, taras nie powinien bezpośrednio przylegać do ogrodzenia, za którym kryje się ruchliwa droga. Na szczęście przy budowanych obecnie domach już w projekcie wydzielamy wolną strefę wokół budynku, w której można w spokoju wypoczywać czy też hodować rośliny. W takich warunkach taras sprawdzi się idealnie.

Z której strony domu najlepiej postawić taras?

Istotnym wyborem jest również decyzja o tym, z której strony domu postawimy taras. Nie ma jednej uniwersalnej zasady – wiele zależy od orientacji domu względem ulicy, sąsiednich działek czy innych elementów w okolicy. Sporo zalet ma taras położony po południowej stronie domu. Niemal zawsze będzie dobrze oświetlony, co zachęca do przebywania na świeżym powietrzu. Problemy mogą pojawić się jednak latem, gdy może być na nim zbyt gorąco, dlatego w takim przypadku warto zastanowić się, jak zbudować taras drewniany z zadaszeniem.

Również taras z zachodniej strony domu powinien być dobrze osłonięty, gdyż jest mocno narażony na wiatr. Idealnie nadaje się natomiast dla tych, którzy lubią popołudniowy lub wieczorny wypoczynek. Taras po wschodniej stronie będzie najbardziej zachęcał do spędzania na nim wolnego czasu przed południem. Co z lokalizacją po stronie północnej? W pełni lata może okazać się przydatna, gdyż nie będzie doskwierać nam upał. Mimo wszystko, ze względu na nieustanne zacienienie, takie usytuowanie tarasu jest spotykane bardzo rzadko.

Przed rozpoczęciem budowy trzeba także policzyć, ile kosztuje drewniany taras. Koszt będzie zależeć nie tylko od wielkości tarasu, ale również rodzaju drewna użytego do jego konstrukcji. Koszt zakupu samych zaimpregnowanych desek waha się od 50 do niemal 300 zł za metr kwadratowy. Najtańsze są tarasy wykonane z drewna świerkowego lub sosnowego, najdroższe będą deski z egzotycznych drzew. Mimo wszystko, razem z robocizną i legarami, koszt wykonania tarasu to kilkaset złotych za metr kwadratowy.

Jak zrobić taras drewniany na słupach, gruncie lub betonie?

Drewniany taras będzie wygodną przestrzenią do spędzania wolnego czasu lub pracy. Drewno nie będzie się nagrzewać w takim stopniu, jak na przykład ceramiczne płytki, będzie można więc przyjemnie spędzać na nim czas nawet przy wysokich temperaturach. Kiedy zdecydowaliśmy się już, po której stronie domu go usytuować, a także na jaki rodzaj drewna postawić, trzeba jeszcze wybrać odpowiednie podłoże. Co pod drewniany taras? Do wyboru mamy trzy główne możliwości.

jak zrobić drewniany taras i zabezpieczyć go przed deszczem
Jak zrobić drewniany taras i estetycznie go urządzić? Świetnie sprawdzą się meble z drewna lub wikliny.

Drewniany taras na gruncie

Najprostszym rozwiązaniem będzie postawienie drewnianego tarasu bezpośrednio na gruncie. Podłoże musi być jednak stabilne i twarde, a także równe. Dlatego teren przed domem trzeba odpowiednio utwardzić. Na początek najlepiej będzie usunąć darń, a w jej miejscu wysypać warstwę stabilizującego materiału – grysu lub tłucznia. Jej grubość powinna wynosić co najmniej kilka centymetrów. Jeśli wyżej rozsypiemy dodatkową warstwę piasku, uzyskamy lepsze zabezpieczenie przed wrastaniem w podłoże chwastów. Oczywiście całość należy dokładnie ubić.

Dla stabilności konstrukcji warto obramować podłoże betonowymi krawężnikami lub kostką brukową – wówczas zyskamy pewność, że podsypka nie będzie się rozsypywać. Na tłuczniu lub piasku należy ustawić wsporniki, do których śrubami lub wkrętami przymocujemy legary. Te elementy najlepiej ustawiać równolegle do murów budynku. Później to właśnie na legarach układamy deski. Trzeba jednak pamiętać, że podłoga tarasu powinna odznaczać się lekkim spadkiem, sięgającym około dwóch procent. Takie nachylenie pozwoli na skuteczne odprowadzanie wody deszczowej, która będzie spływać do krawędzi. Dotyczy to w równym stopniu tarasów zadaszonych, jak i odkrytych.

Drewniany taras na gruncie jest najtańszym i najszybszym rozwiązaniem. Nie będą Ci do tego potrzebne spawarki ani inne specjalistyczne urządzenia, takie jak klucze udarowe elektryczne. Budowa tego typu tarasu wymaga jedynie utwardzenia gruntu, nie trzeba wznosić żadnych dodatkowych konstrukcji. Najlepiej korzystać z tej możliwości wówczas, gdy nie ma potrzeby wznoszenia tarasu na zbyt wysoki poziom. Warto pamiętać, że wysokość jego podłogi nie powinna znajdować się na wyższym poziomie niż podłoga pomieszczenia, do którego bezpośrednio przylega.

Drewniany taras na betonie

Konstrukcja na gruncie, choć w założeniach najtańsza, nie zawsze się jednak sprawdzi. Czasami potrzebna będzie bardziej stabilna podbudowa pod taras drewniany niż warstwa piasku i żwiru. Wówczas warto przyjrzeć się możliwości zbudowania tarasu na betonie.

By ułożyć deski na takiej nawierzchni, trzeba przygotować klasyczną wylewkę. Nie jest to więc zadanie zbyt skomplikowane. Po wyrównaniu podłoża i usunięciu z niego wszelkich niepotrzebnych przedmiotów, takich jak choćby kamienie, należy wytyczyć granice wylewki deskami szalunkowymi oraz listwą klinującą, którą przymocowujemy do podłoża. Ważne, by deski były ustawione pod odpowiednim kątem.

Samo wylewanie betonu najlepiej rozpocząć od fragmentów przylegających do ściany domu i rozprowadzać w kierunku zewnętrznej krawędzi przyszłego tarasu. Warto pamiętać o wyborze odpowiedniej mieszanki. Wylewka pod taras musi być bowiem odporna na mróz i deszcz. Beton należy pozostawić do zupełnego wyschnięcia. Na nim rozkłada się pojedyncze legary, w rozstawie kilkudziesięciu centymetrów, które trzeba wypoziomować i przymocować do podbudowy.

Drewniany taras na betonie zapewnia większą stabilność niż konstrukcja bezpośrednio na gruncie, jego przygotowanie będzie jednak droższe i nieco bardziej czasochłonne. Jako że poziom tarasu nie powinien być wyższy niż poziom progu drzwi tarasowych, czasami konstrukcje na betonie się nie sprawdzą. Zmieszczenie desek na takim poziomie wymaga, by próg drzwi unosił się ok. 10 centymetrów nad poziomem betonowej podbudowy. Warto też pamiętać, że deski tarasu w żadnym miejscu nie powinny bezpośrednio stykać się z betonem.

jak zrobić drewniany taras bez zadaszenia
Drewniany taras przed domem świetnie sprawdzi się jako strefa wieczornego wypoczynku.

Jak zrobić taras drewniany na słupach?

Trzecią możliwością jest taras drewniany na słupach. Takie rozwiązanie to zdecydowanie najlepszy wybór wówczas, gdy chcemy umieścić podłogę tarasu wysoko nad poziomem gruntu. W niektórych sytuacjach przygotowanie takiej konstrukcji może być też mniej kłopotliwe niż wylewanie całej betonowej płyty.

Budując taras drewniany na słupach również trzeba jednak w pierwszej kolejności wytyczyć jego granice i oczyścić podłoże, usuwając trawę. Później mamy dwie możliwości. Pierwsza, zdecydowanie szybsza, to słupki pod taras z gotowych betonowych bloczków. Tego typu elementy mają coraz więcej zastosowań, łatwo je więc kupić w każdym sklepie czy składzie z materiałami budowlanymi.

By stabilnie osadzić słupki betonowe pod taras w podłożu, należy wyznaczyć miejsce na każdy element i wylać tam odrobinę betonu. Po umieszczeniu tam bloczków trzeba je jeszcze wypoziomować, a potem zaczekać, aż beton dobrze zwiąże konstrukcję. Druga opcja to własnoręczne wylewanie betonowych słupków. Najłatwiej będzie to zrobić przy wykorzystaniu specjalnych monotub szalunkowych, które zalewa się betonem.

Kolejny etap prac to montaż drewnianych legarów. Jeśli decydujemy się na taras drewniany na słupach, można jeszcze dodatkowo podwyższyć ją na drewnianych filarach. W przypadku samodzielnego wylewania słupków od razu dobieramy preferowaną wysokość. Na wierzchu podpór warto ułożyć warstwę papy, dzięki czemu drewno będzie bardziej stabilne. Cała konstrukcja z legarów powinna być zaplanowana na kształt szachownicy. Kiedy już stabilnie ją poskręcamy przy pomocy wkrętarki, można rozpocząć układanie desek.

Taras drewniany na słupach sprawdzi się tam, gdy poziom podłogi pomieszczenia przylegającego do tarasu jest dość wysoki. Taką konstrukcję łatwiej też wznieść na terenie ze spadkiem, nie do końca równym. Jest to jednak rozwiązanie bardziej czasochłonne, droższe i trudniejsze konstrukcyjnie. Trzeba też pamiętać o przygotowaniu schodów złożonych z kilku stopni, czego nie ma w niższych tarasach. Konstrukcja na słupach pozwala jednak również efektownie wyróżnić taras, tworząc nieszablonową kompozycję.

Wiesz już, jak zrobić taras drewniany na słupach, gruncie i betonie. Teraz zastanów się, która opcja sprawdzi się w Twoim przypadku najlepiej i działaj!

Niektórzy montują także na tarasie markizy. Poznaj zalety i wady takiego rozwiązania: https://dobrewnetrza.net/2018/06/13/jak-sprawdzaja-sie-markizy-na-tarasie/

Autor:
Damian
Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pasjonuje się sportem i historią. Na co dzień zajmuje się mediami społecznościowymi i marketingiem.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów