Dobre wnętrza

Czy warto kupić traktor ogrodowy?

Ogród i taras

Czy warto kupić traktor ogrodowy?

27.09.2022

Traktor ogrodowy to urządzenie coraz częściej pojawiające się w gospodarstwach domowych. Charakteryzuje go przede wszystkim funkcjonalność, dzięki czemu ułatwia wykonanie wielu prac ogrodowych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, spośród których każdy sprawdzi się w innym przypadku. Warto więc poświęcić czas, by wybrać najlepszy produkt.

Dla kogo odpowiednie są traktory ogrodowe?

Zakup traktora ogrodowego wiąże się z dość wysokimi kosztami, więc może to nie być opcja przeznaczona dla każdej osoby. Rozwiązanie to powinny jednak rozważyć te, które posiadają działki o dużej powierzchni. Koszenie ich tradycyjną kosiarką jest bowiem zbyt czasochłonne. Inwestycja będzie więc opłacalna szczególnie przy działkach o powierzchni powyżej 1000 metrów kwadratowych. W przypadku wyboru kosiarki spalinowej do koszenia takiej przestrzeni należy liczyć się z codzienną pracą. Używanie traktorka na niewielkiej powierzchni będzie z kolei męczące, a manewrowanie trudne, dlatego ostateczną decyzję należy podjąć na podstawie indywidualnej sytuacji.

Jakie są zalety traktorów ogrodowych?

Traktory ogrodowe posiadają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Taki pojazd wyróżnia się dobrą mocą silnika. Przeważnie wykorzystuje się czterosuwowe jednostki napędowe z jednym lub dwoma cylindrami, które bez problemu napędzą traktor ważący około 200 kg. Urządzenia nadają się do użytkowania na każdym terenie. Mogą poruszać się zarówno po równych działkach, jak i wyboistych terenach. Nie stanowi dla nich przeszkody wysoka trawa oraz wystające pnącza. Zwykła kosiarka nie poradziłaby sobie w takich warunkach. Wszystko to dzięki wytrzymałym ostrzom traktora, które w niektórych przypadkach są w stanie nawet zmielić gałęzie na drobne kawałki. Sprzęt wyróżnia się także dużym zasięgiem. Jeden bak benzyny wystarcza na ogół do skoszenia imponującej powierzchni.

Dodatkowym atutem traktorów jest mała awaryjność. Jest to widoczne podczas koszenia rozległych terenów. Pojemne akumulatory gwarantują pewność co do tego, że urządzenie będzie gotowe do pracy w każdym momencie. Praca z nim jest wygodna i przypomina jazdę samochodem. Traktorki posiadają najczęściej ergonomiczne fotele, które zapewniają komfort siedzenia i nie prowadzą do nadwyrężeń kręgosłupa.

Dla porównania, praca z kosiarką jest żmudna i wymaga użycia siły do jej pchania. Traktory to urządzenia wielofunkcyjne i całoroczne – oprócz koszenia można je wykorzystać jako glebogryzarkę, odśnieżarkę czy sprzęt do zbierania liści.

Traktory ogrodowe od firmy STIGA wykorzystują najnowsze rozwiązania technologiczne. Napęd na cztery koła i tempomat zapewniają maksymalną kontrolę oraz płynną jazdę. Mniejsze zmęczenie i bezpieczeństwo cięcia gwarantuje pedał przekładni hydrostatycznej. Szerokie i wzmocnione agregaty tnące zapobiegają blokowaniu, nawet przy mokrej i wysokiej trawie. Intuicyjny wyświetlacz umożliwia sprawdzenie wszystkich informacji operacyjnych. Regulowany fotel Comfort Plus jest wyposażony w wysokie oparcie i podłokietniki. Optymalny chwyt kierownicy jest możliwy dzięki jej miękkości i ergonomii. Panel ABS potrafi pochłaniać wibracje na wysokości stóp.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów