Dobre wnętrza

Mała sypialnia w bloku z szafą – jak ją urządzić?

Aranżacja wnętrz i inspiracje

Mała sypialnia w bloku z szafą – jak ją urządzić?

24.11.2022

Mała sypialnia w bloku z szafą to naprawdę bardzo duże wyzwanie. Jeżeli uda nam się wygospodarować miejsce na takie wnętrze, to zazwyczaj jest naprawdę niewielkich rozmiarów. 

Wtedy rodzi się pytanie, jak sprawić, żeby było funkcjonalne? Odpowiem Ci na nie. Sprawdź więc, jak urządzić małą sypialnię w bloku z szafą!

Aranżacja małej sypialni z szafą – na początek łóżko!

Zacznij od wyboru łóżka, bo w końcu jest najważniejszym elementem sypialni. Zastanów się, jakich powinno być rozmiarów. 

Jeżeli jesteś singlem lub lubisz spać sam, to możesz zdecydować się na klasyczne łóżko jednoosobowe lub łóżko francuskie o niestandardowych wymiarach. Więcej o łóżku francuskim poczytasz w tym artykule: https://dobrewnetrza.net/2022/02/04/lozko-francuskie-czym-sie-charakteryzuje/

Jeżeli na łóżku mają spać dwie osoby, to najlepszym rozwiązaniem będzie łóżko dwuosobowe. A ten typ łóżka ma różne rozmiary. W małej sypialni z szafą dobrze sprawdzi się to o wymiarach 140×200 lub 160×200.

Dobrym pomysłem będzie także zainwestowanie w łóżko z pojemnikiem na pościel. Dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzisz miejsce w szafie. Pamiętaj jednak, żeby pojemnik otwierał się od góry poprzez podniesienie stelaża. Boczna, wysuwana szuflada może być niefunkcjonalna. Mała sypialnia z szafą to przeważnie przestrzeń, w której takie rozwiązanie się nie sprawdzi.

Oczywiście możesz zdecydować się także na rozkładaną kanapę z funkcją spania. Może to jednak odebrać klimat i charakter całej sypialni. Klasyczne łóżko wygląda znacznie lepiej. Dodatkowo rozkładane kanapy nie zawsze są tak wygodne, jak łóżka. 

Mała sypialnia z szafą o wiele lepiej będzie wyglądać z klasycznym łóżkiem, nawet małych rozmiarów, niż z rozkładaną kanapą. 

Szafa w małej sypialni – wybierz model idealny!

Szafa w małej sypialni w bloku powinna być przede wszystkim pojemna. Dlatego wybierz taką, która ma dużą ilość półek, szuflad i schowków.

Dobrym pomysłem może okazać się szafa z przesuwnymi drzwiami. Dlaczego? Bo drzwi przesuwnych nie trzeba otwierać, co pomoże Ci zaoszczędzić miejsce. Dzięki temu aranżacja małej sypialni z szafą będzie też o wiele bardziej funkcjonalna.

Drzwi przesuwne to jednak dość drogie rozwiązanie, dlatego możesz też się zdecydować nad szafą w wersji otwartej lub z zawieszoną na niej zasłoną.

Masz wnękę w sypialni? Możesz ją wykorzystać właśnie na szafę. Najlepiej, żeby była wykonana na wymiar. W ten sposób maksymalnie wykorzystasz przestrzeń. 

Aranżacja małej sypialni z szafą w bloku
Szafa z przesuwnymi drzwiami to świetne rozwiązanie do małych pomieszczeń. 

Mała sypialni z szafą – czas na szafki nocne

Jeżeli w Twojej małej sypialni z szafą masz miejsce obok łóżka, to możesz zdecydować się na szafkę lub szafki nocne. W zależności, czy masz wolną przestrzeń tylko po jednej stronie łóżka, czy po obu. 

Taka szafka nocna to bardzo praktyczne rozwiązanie. Możesz w niej przechowywać potrzebne rzeczy, a także postawić np. budzik czy lampkę nocną. 

Szafki nocne mają różne rozmiary. Do małej sypialni w bloku z szafą dobrze sprawdzą się te małe np. o szerokości 30 cm. 

Mała sypialnia w bloku z szafą - szafki nocne
Na szafkach nocnych postawisz książki, budzik, lampkę nocną.

Aranżacja małej sypialni z szafą – półki nad łóżkiem jako must have

Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz sobie pozwolić na stolik czy szafki nocne w sypialni, to półki nad łóżkiem mogą okazać się dobrą alternatywą.

Mała sypialnia w bloku z szafą może naprawdę dobrze wyglądać, gdy dodasz do niej półki. To rozwiązanie sprawi, że zyskasz dodatkowe miejsce np. na książki, lampki nocne, budzik, rośliny czy dekoracje. Takie półki dodają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. 

Jeżeli nie masz miejsca na stoliki czy szafki nocne, to półki nad łóżkiem z powodzeniem mogą je zastąpić. Nie tylko będzie to tańsze rozwiązanie, ale i bardziej stylowe. Przy okazji wystrój zyska na swojej przestronności. W końcu mała sypialnia z szafą to miejsce, w którym nie ma zbyt dużej przestrzeni. Takie meble nie zajmą dodatkowego miejsca, a więc jesteś w stanie upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Zyskujesz funkcjonalne meble, które nie zabierają Ci cennej przestrzeni!

półki nad łóżko w małej sypialni w bloku
Na półki możesz postawić co tylko chcesz –  budzik, książki, dekoracje, lampki, a nawet swoje ulubione rośliny. 

Mała sypialnia z szafą a kolor ścian

Mała sypialnia w bloku z szafą to miejsce, w którym najlepiej postawić na jasne kolory ścian. Dlaczego? Bo optycznie powiększą przestrzeń. Dobrze odbiją światło, a tym samym rozświetlą pokój. Dobrym kolorem jest biel lub jasny beż. 

Jeżeli jednak chcesz przemycić ciemniejszy kolor do sypialni, to najlepszym miejscem na to będzie ściana za łóżkiem. Wszelkie szaroście, granaty i butelkowe zielenie będą tam wyglądać idealnie.

Odpuść sobie natomiast ciepłe kolory – żółte, pomarańczowe, czerwone. Te barwy sprawią, że pokój będzie wydawał się mniejszy i mniej przytulny. 

biała mała sypialnia z szafą w bloku
Biały kolor ścian optycznie powiększa przestrzeń i odbija światło. 

Lustra

Mała sypialnia z szafą i lustrzanymi powierzchniami może wyglądać naprawdę dobrze. Dlaczego akurat lustra? Bo podobnie, jak jasne kolory ścian, powiększają optycznie przestrzeń. 

Dobrym rozwiązaniem w małych sypialniach są lustrzane przesuwne drzwi od szafy. Masz wtedy drzwi i lustro w jednym.  

szafa z lustrzanymi drzwiami do małej sypialni
Szafa z lustrzanymi przesuwnymi drzwiami to rozwiązanie dwa w jednym. W dodatku świetnie powiększa przestrzeń.

A na koniec… oświetlenie!

Jeżeli chodzi o oświetlenie, to w małej sypialni z szafą najlepiej sprawdzą się wszelkie funkcjonalne rozwiązania. Najlepiej też postawić na minimum dwa rodzaje oświetlenia: centralne i dodatkowe.

Oświetlenie ogólne w formie lampy na środku pokoju będzie najlepszym rozwiązaniem. Oświetli równomiernie sypialnię.

Nie zapomnij jednak o dodatkowym źródle światła. Tutaj dobrym pomysłem będą lampki nocne. Postawisz je na stoliku, szafce nocnej lub półce. 

Lampki nocne możesz też zastąpić kinkietem lub lampami wiszącymi. Pamiętaj jednak, żeby miały możliwość regulacji kierunku padania światła. 

Aranżacja małej sypialni z szafą - oświetlenie
Lampki nocne sprawiają, że pokój wydaje się bardziej przytulny. 

Myślę, że tymi siedmioma punktami pomogłam Ci odpowiedzieć na pytanie: jak urządzić małą sypialnię w bloku z szafą. Pamiętaj, że musi być ona przede wszystkim funkcjonalna i tym się zawsze kieruj przy wyborze kolorów ścian, mebli, oświetlenia i dodatków. 

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów