Łóżko francuskie – czym się charakteryzuje?

Aranżacja wnętrz i inspiracje

04.02.2022

Gdy ktoś nam wspomina o łóżku francuskim, to w myślach mamy najczęściej łóżko tapicerowane, z bogato zdobionym zagłówkiem. Ale czy rzeczywiście mamy rację?

Dowiedz się, czym naprawdę jest łóżko francuskie i jakie są jego cechy charakterystyczne!

Łóżko francuskie a łóżko w stylu francuskim

Na samym początku wyjaśnię Ci pewną kwestię, z której nie wszyscy zdają sobie sprawę. 

Otóż łóżko francuskie i łóżko w stylu francuskim to nie to samo!

Łóżko w stylu francuskim to mebel stylizowany i inspirowany tym stylem. Określenie to odnosi się do tapicerowanych mebli o wyjątkowym wzornictwie. Tak więc jest to połączenie stylu glamour ze stylem klasycznym. 

Łóżko francuskie natomiast może być wykonane w dowolnym stylu i z dowolnych materiałów. Jego nazwa odnosi się tylko do jego wymiarów.

Łóżko francuskie, czyli jakie?

Cechą charakterystyczną łóżka francuskiego są jego wymiary

Łóżko to jest mniejsze od łóżka dwuosobowego w standardowym rozmiarze, ale większe od łóżka jednoosobowego. 

Łóżko dla dwóch osób ma szerokość minimum 140 cm. Łóżko jednoosobowe natomiast maksymalnie 100 cm szerokości. Wynika z tego, że łóżko francuskie ma od 100 cm do 140 cm szerokości. Nie ma jednak ustalonych odgórnie zasad, co do jego wymiarów.

Dzięki swoim wymiarom łóżko francuskie często znajdziesz w hotelach, motelach czy pensjonatach. W końcu takie łóżko zajmuje naprawdę mało miejsca. A dodatkowo mogą na nim spać dwie osoby. To też oznacza, że idealnie sprawdzi się w wąskiej sypialni. 

łóżko francuskie w hotelu
Łóżka francuskie, przez swoje wymiary, najczęściej można spotkać w hotelach i pensjonatach.

Skąd się wzięła nazwa „łóżko francuskie”?

Pochodzenie tej nazwy nie jest do końca znane i wyjaśnione. Najprawdopodobniej wynika z faktu, że miało być przeznaczone dla pary, która nie mogła mieć łóżka większych rozmiarów w sypialni. No a łóżko francuskie, przez swoje rozmiary, zbliżało do siebie partnerów, sprzyjało bliskości. Stąd pewnie skojarzenie z Francją i Paryżem, w końcu to miasto zakochanych. 

Łóżko francuskie – zalety

Dlaczego łóżko francuskie to dobry wybór do Twojej sypialni? Przede wszystkim dlatego, że mogą na nim spać dwie osoby, a przez swoje niestandardowe rozmiary, bardzo dobrze sprawdzi się w małej i wąskiej sypialni. 

Wąskie łóżko francuskie pozwoli Ci zaoszczędzić miejsce. Dodatkowo nie będziesz musiał rezygnować z nocnych szafek po jego bokach. 

Po obu stronach wąskiego łóżka francuskiego możesz też zostawić wolne miejsce. Dzięki temu nie będziesz mieć problemu ze swobodnym poruszaniem się.

To wszystko daje naprawdę spore możliwości aranżacyjne sypialni. 

Dodatkowo łóżka francuskie zazwyczaj są dość lekkie, co pozwala je swobodnie przestawiać. 

łóżko francuskie w sypialni
Do małej sypialni łóżko francuskie sprawdzi się wprost idealnie.

Łóżko francuskie tylko dla pary?

W łóżku francuskim może spać tylko para? Nic bardziej mylnego! 

Urodziło Ci się dziecko i chcesz z nim spać w jednym pokoju? Rozważ kupno łóżka francuskiego. Jego szerokość pozwoli Ci zyskać miejsce w pokoju niemowlaka. 

Takie łóżko to dobry wybór dla nastolatka, singla lub osoby, która lubi spać sama. W końcu mebel o tej szerokości będzie wygodniejszy od kanapy czy zwykłego łóżka jednoosobowego. 

Łóżko francuskie sprawdzi się także do pokoju gościnnego. Zyskasz tym dwa dodatkowe miejsca do spania dla swoich najbliższych. 

Jak wybrać łóżko francuskie?

Nie ma jednego sposobu na wybranie idealnego łóżka francuskiego. 

Już wiesz, że jego nazwa odnosi się do rozmiaru, a nie do stylu, w jakim jest wykonane. Z tego powodu takie łóżka mogą mieć różne style od nowoczesnego, klasycznego, a kończąc na minimalistycznym. 

Łóżko francuskie może być meblem tapicerowanym lub wykonanym też z innych materiałów, jak drewno czy metal. 

Jak więc wybrać odpowiednie łóżko francuskie? 

Kieruj się przede wszystkim rozmiarem wnętrza i stylem, w jakim zostało urządzone. Możesz dopasować łóżko także do kolorystyki pokoju.

Tapicerowane łóżko francuskie sprawdzi się we wnętrzach w eleganckim stylu np. glamour, natomiast to wykonane z drewna – do wnętrz w stylu boho, skandynawskim i nowoczesnym. 

Łóżko francuskie – praktyczne wskazówki 

Jeżeli chcesz kupić łóżko francuskie do pokoju nastolatka, to zdecyduj się na wersję z płyty meblowej. Dlaczego? Bo łatwiej usuniesz z niego wszelkie zabrudzenia. Z łóżka tapicerowanego trudniej jest to zrobić.

Jeżeli natomiast masz małą, wąską sypialnię i chcesz kupić łóżko francuskie, to rozważ kupno wersji wyposażonej w pojemnik do przechowywania pościeli. 

Pamiętaj jednak, żeby pojemnik otwierał się przez podniesienie stelaża do góry. Wysuwana szuflada z boku nie będzie dobrym pomysłem w małej przestrzeni. 

łóżko francuskie w pokoju
Łóżko francuskie dopasujesz pod wielkość i styl swojego wnętrza. 

Podsumowując – łóżka francuskie to nie to samo, co łóżka w stylu francuskim. Łóżko francuskie pasuje do każdego pomieszczenia, bo jego nazwa określa wymiary, a nie styl. Dobrze sprawdzi się przede wszystkim w małych sypialniach, pokojach gościnnych i pokojach dla dzieci. 

Myślę, że rozwiałam Twoje wątpliwości i odpowiedziałam na pytanie dlaczego warto zainwestować w łóżko francuskie. Jeżeli masz jakieś pytania – napisz je w komentarzu. Z chęcią na wszystkie odpowiem. 

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów