Ogrodzenie pionowe czy poziome – na które się zdecydować?

Ogród i taras

Ogrodzenie pionowe czy poziome – na które się zdecydować?

21.06.2022

Nie da się ukryć, że posiadacze własnych posesji mają niezwykle trudne zadanie jeśli chodzi o dobór odpowiedniego ogrodzenia. Okazuje się, że ma ono spełniać nie tylko funkcje ozdobną, ale przede wszystkim ma zapewnić bezpieczeństwo całej posiadłości.

Wybór ogrodzenia z pewnością wydaje się dość skomplikowany, szczególnie ze względu na to, że na rynku pojawiają się co chwile nowe modele, które z pewnością są godne uwagi. Niemniej jednak największy dylemat pojawia się w momencie zdecydowania odnośnie ogrodzenia pionowego lub poziomego. Wobec tego, na które z nich warto postawić?

Nowoczesne ogrodzenie – pionowe czy poziomie?

Nowoczesne ogrodzenia są z pewnością niezwykle estetyczne i świetnie uzupełniają nowoczesne i minimalistyczne posesje. Niemniej jednak oprócz różnych materiałów, z których takie ogrodzenia mogą zostać wykonane, pojawia się jeszcze sposób, w jaki ułożone są ich panele. Można zdecydować się zarówno na modele z ułożeniem pionowym jak i z ułożeniem poziomym. Które więc wybrać? Otóż nie powinniśmy się w tym wypadku opierać tylko i wyłącznie na naszych własnych preferencjach.

Warto uwzględnić także szereg innych czynników jak np. architektura otoczenia, czy nawet samo bezpieczeństwo posesji. Dopiero po przeanalizowaniu wszystkich aspektów, możliwe będzie podjęcie odpowiedniej decyzji odnośnie pionowego lub poziomego ogrodzenia.

Ogrodzenie pionowe i poziome a architektura otoczenia

Zanim wybierzemy konkretny rodzaj ogrodzenia, trzeba przyjrzeć się architekturze otoczenia. Nasza posesja musi bowiem pod względem estetycznym się w nią idealnie wpisać. Oczywiście nie oznacza to, że jeśli każda inna posesja jest ogrodzona panelami poziomymi to i my musimy takie rozwiązanie zastosować. Warto jednak przyjrzeć się, czy nasze ogrodzenie, na które się zdecydujemy będzie poniekąd uzupełniać architekturę otoczenia, czy wręcz przeciwnie, będzie z nią mocno kolidować.

Warto także przyjrzeć się naszej posesji i spróbować przeprowadzić pewne wizualizacje. Pamiętajmy, że to ona ma być odpowiednio ozdobiona przy pomocy ogrodzenia. Pionowe panele będą się o wiele lepiej komponować z piętrowym, wyższym domem. Z kolei poziome panele będą stanowiły idealne uzupełnienie posesji parterowych zaaranżowanych w nowoczesnym stylu.

Ogrodzenie palisadowe poziome i pionowe a bezpieczeństwo posesji

Wspomniane również zostało, że ogrodzenie ma przede wszystkim zapewnić naszej posesji bezpieczeństwo. To w zasadzie powinno być naszym priorytetem. Wobec tego warto wiedzieć, że w przypadku ogrodzenia poziomego i pionowego, nie da się wskazać na kolosalne różnice jeśli chodzi o to, w jaki sposób zabezpieczają one posesje. Ogrodzenie poziome z reguły jest nieco niższe, co w tym przypadku może być dość sporą wadą. Niemniej jednak ciasne ułożenie paneli sprawia, że nie jest one łatwe do przekroczenia przez „nieproszonych gości”.

Z kolei w przypadku ogrodzenia pionowego panele są znacznie wyższe. Mogą być one również ułożone w dość ciasny sposób. Wobec tego można powiedzieć, że w przypadku względów bezpieczeństwa oba ogrodzenia prezentują się dość podobnie.

Jakie ogrodzenie wybrać: pionowe czy poziome?

Ogrodzenie pionowe czy poziome – które z nich wybrać? Otóż sugerując się powyższymi wskazówkami, można powiedzieć, że trzeba dokonać nieco głębszych analiz w zakresie architektury otoczenia i dopasowania rodzaju ogrodzenia do naszej własnej posesji. Z pewnością nowoczesne ogrodzenia poziomie i pionowe odznaczają się wysokimi walorami estetycznymi i będą wstanie świetnie uzupełnić posesje zaaranżowane w podobnym lub takim samym stylu.

Jeśli zaś chodzi o względy bezpieczeństwa, nie da się wskazać w tym momencie znacznej różnicy. Można więc powiedzieć, że wiele zależy od potrzeb oraz preferencji samych właścicieli. To oni powinni zadecydować, który rodzaj ogrodzenia o wiele lepiej skomponuje się z aranżacją posesji i architekturą otoczenia. Warto także skupić się na doborze odpowiedniego koloru, gdyż obecnie ogrodzenia ze stali i aluminium można malować metodą proszkową i jeszcze lepiej je dopasować.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów