Dobre wnętrza

Jak wykonać łóżko z drewna i to samodzielnie?

Sypialnia

Jak wykonać łóżko z drewna i to samodzielnie?

30.06.2022

DIY jest bardzo popularne i dzięki tej technice można wykonać własne meble. Sercem każdej sypialni jest łóżko, które powinno być funkcjonalne i wygodne. Z powodzeniem można wykonać je samodzielnie. Wystarczy odrobina zapału, odpowiednie narzędzia, a także akcesoria do jego wykonania. Najlepiej sprawdzi się łóżko z drewna, które ma piękny, niepowtarzalny zapach. Warto dowiedzieć się więcej na temat sposobu jego wykonania.

Łóżko z drewna – dlaczego to najlepszy wybór?

Wspomnieliśmy już o tym, że drewniane łóżko roztacza piękny zapach, który kojarzy się z zapachem lasu. Warto podkreślić, że jest to najlepszy wybór zarówno dla alergików, jak i astmatyków, bo zaimpregnowane drewno jest łatwe do utrzymania w czystości. Łóżko z drewna jest też unikalne i niepowtarzalne dzięki zastosowaniu naturalnego materiału na ramę i stelaż. Każdy element drewniany ma określony rysunek słoi i sęków, który może zostać uwydatniony poprzez olejowanie.

Wbrew pozorom samodzielne wykonanie łóżka z drewna wcale nie musi być trudne. Wystarczy tylko nieco kreatywności, ale też chęci. Na pewno doskonałym wyborem jest łóżko z palet, którego wykonanie zajmie Wam tak naprawdę kilka godzin. Oczywiście potrzebować będziecie dobrego kleju. Tu sprawdzi się klej poliuretanowy, który zapewnia mocne wiązanie, a przy tym jest trwały i niezawodny, a przy tym jego cena jest korzystna.

Jak wykonać łóżko z palet?

Łóżko z palet może naprawdę dobrze się prezentować, a przy tym zachwycać estetyką. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że wpisuje się w filozofię no waste. W końcu nie trzeba wcale kupować nowych materiałów, można wykorzystać używane palety. Na początku trzeba dobrze oczyścić palety. Do tego celu można użyć szlifierki, ale też papieru ściernego. Najpierw należy użyć tego o dużej gramaturze, który usunie większe niedoskonałości.

Następnie należy zastosować papier ścierny o małej gramaturze, dzięki któremu uzyskacie naprawdę dobry efekt. Nie zapomnijcie jeszcze usunąć małych gwoździ, które mogą znajdować się w paletach. Gdy już wszystkie palety zostały oczyszczone, to czas przygotować 12 sztuk palet. Dzięki temu wykonacie podwójne łóżko 160 x 200 cm i to wyższe, a więc w stylu nieco kolonialnym. Zatem dzielicie palety na połowę i układacie po jednej stronie 3 palety, na które nakładacie kolejne 3 palety, oczywiście wzdłuż. Teraz czynność powtarzacie po drugiej stronie, a więc właśnie przygotowaliście łóżko o wymiarach 160 x 200 cm.

Teraz należy wszystkie palety złączyć i tutaj znowu przyda się klej. Warto wybrać klej poliuretanowy w sklepie Ataszek.pl, gdzie do dyspozycji są spoiwa profesjonalne i wysokiej jakości. Aby jeszcze wzmocnić efekt należy zastosować metalowe płaskowniki budowlane, ewentualnie blaszki z otworami. Wystarczy wkręcić te wkręty i to każdą warstwę osobno. Blaszki warto przykręcić też z boku łóżka. W ten sposób będzie jeszcze mocniejsze. Z dwóch pojedynczych palet należy wykonać zagłówek przyklejając go do ściany.

Wykończenie łóżka z palet – na co postawić?

Teraz wystarczy już tylko wykończyć łóżko. Oczywiście najlepiej najpierw zagruntować je specjalną farbą do drewna, a potem możecie już użyć każdego koloru farby akrylowej. Możecie zastosować też naturalniejszy efekt, a mianowicie po nałożeniu warstwy gruntującej wystarczy sięgnąć po bejcę do drewna, a następnie po jej wyschnięciu nałożyć bezbarwny lakier. Dzięki temu słoje i sęki będą bardziej widoczne. Do nakładania bejcy i lakieru użyjcie wałka, a następnie pędzla z miękkim włosiem.

Ile kosztuje łóżko z palet?

Koszt samych palet wyniesie ok. 200 zł, zatem cena jest naprawdę niska. Do tego jednak trzeba dołożyć koszt materaca i tutaj już za dobry materac często trzeba zapłacić kilka tysięcy. Możecie jednak zakupić tani materac z gąbki. Do kosztów budowy takiego łóżka trzeba doliczyć jeszcze koszty farb gruntujących czy farb akrylowych, ale też koszty papieru ściernego czy pędzli i wałków. Zakładamy, że wkrętarkę do wkrętów posiadacie. Biorąc pod uwagę koszty jakie poniesiecie i tak budowa łóżka DIY jest niezwykle opłacalna. Dlatego, do dzieła! Na pewno efekt przerośnie Wasze oczekiwania.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów