Towarzysz twoich snów

Sypialnia

Towarzysz twoich snów

31.08.2022

Różnorodność form stolików nocnych dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Producenci dwoją się i troją, by stworzyć jak najoryginalniejsze bryły i jak najciekawsze pod względem designu rozwiązania. Nic dziwnego – stolik nocny to towarzysz naszego nocnego wypoczynku, naszych najintymniejszych chwil. Spędzamy z nim długie godziny, a on czuwa przy naszym wezgłowiu. Nic zatem dziwnego, że mebel ten jest wyjątkowy i często bynajmniej niełatwo dobrać model odpowiedni dla siebie. Odpowiedni, a więc taki, który będzie nam się podobał a jednocześnie sprawdzi się jako element dekoracji wnętrza.

Nie zapominajmy także o tym, że szafka nocna musi być funkcjonalna, bowiem służyć nam musi jako miejsce przechowania drobiazgów, które chcemy mieć pod ręką udając się na nocny spoczynek – czy będzie to książka, krem do twarzy, szklanka, zegarek, budzik, okulary, czy szydełko i włóczka oraz wiele innych drobiazgów.

Wielofunkcyjny mebel

W dzisiejszych czasach niesamowicie modne stają się przedmioty mogące pełnić wiele funkcji. Szafka nocna może stać się szafką łazienkową czy siedziskiem, a taboret – stolikiem kawowym. W roli stolika nocnego doskonale mogą odnaleźć się konsole czy kwietniki, czy choćby taborety. Ograniczać może nas tylko wyobraźnia. Najważniejsze jest jednak odpowiednie wyczucie. Jeśli wydaje nam się, że mebel, który producent określił tą czy inną nazwą, a wyraźnie widzimy, że doskonale sprawdzi się w innej roli – wybór należy tylko do nas. Szafeczki do sypialni mogą z powodzeniem stać się funkcjonalnymi stolikami nocnymi dla pary. Z kolei stoliki do sypialni, które w zamyśle producenta miały pełnić rolę kompletu stolików kawowych, mogą sprawdzić się jako siedziska czy stoliki nocne. Sprzyja temu dodatkowo wielość form i wzorów mebli dostępnych na rynku, o której już wspomnieliśmy.

Spójność i harmonia

Jak dobrać stolik nocny do całości wystroju wnętrza naszej sypialni? Nie zawsze jest to łatwe zadanie, zważywszy na to, jak wiele wymagań przed nim stawiamy. Czy to stolik nocny glamour, czy szafka vintage, mebel ten musi być nie tylko bardzo funkcjonalny, ale powinien też odpowiednio dobrze się prezentować. Źle dobrany, może zepsuć efekt starannie zaprojektowanej całości. Zdarza się, że producenci mebli dodają stoliki w komplecie do łóżka – wówczas możemy mieć pewność, że aranżując przy ich pomocy naszą sypialnię, uzyskamy spójny efekt. Jednak to raczej wyjątek niż reguła. Wybierając stolik nocny, zadbajmy, by miał on właściwe proporcje względem łóżka, co pozwoli zachować wizualną lekkość i harmonię w pomieszczeniu.

To, jaki wybierzemy stolik, będzie zależało także w dużej mierze od naszych indywidualnych upodobań i przyzwyczajeń, od tego, co robimy przed snem, a co po przebudzeniu. Jakie światło preferujemy – rozproszone czy skupione? Funkcjonalność to w przypadku nocnych szafek i stolików zaleta nie do przecenienia, ale równie ważne jest ich odpowiednie dopasowanie do właściciela, czyli personalizacja. Jeśli naszym żywiołem są książki, na naszym stoliku nocnym, musi znaleźć się na nie odpowiednie miejsce. Jeśli naszym hobby jest szydełkowanie lub robienie na drutach, zadbajmy o to, żeby szafka nocna wyposażona była w odpowiednie szuflady, gdzie możemy przechowywać nasz warsztat pracy.

Podwieszany, w formie drabiny, a może w stylu vintage?

Wybierając stolik nocny, warto przejrzeć ofertę sklepów z meblami – ten z pozoru niewiele znaczący mebel przybiera różne formy, a niektóre propozycje są naprawdę oryginalne. Z pewnością cieszyć oko będą stoliki podwieszane, a także vintage w stylu lat 50. czy 60. Oddzielny, bardzo bogaty rozdział stanowią stoliki w oryginalnych kolorach i deseniach (np. przypominających marmur czy drewno lub z lustrzanymi frontami). Nie zapominajmy o jakże modnym dziś nurcie Do It Yourself – nasz stolik możemy wykonać sami, na przykład z domowej drabiny, skrzynki, kwietnika, donicy, taboretu czy odnowionego własnoręcznie starego krzesła. Bardzo dużą popularnością cieszą się naturalne pieńki i wszelkiego rodzaju drewniane meble stworzone według własnego projektu.

Piękne sny

Przedmioty, którymi otaczamy się w naszym domu, wpływają na jakość naszego życia. Patrząc na piękne meble i dekoracje, zaspokajamy swoje potrzeby estetyczne, zyskujemy spokój i pogodę ducha. W dawnych wiekach uważano, że przedmioty, meble i drobiazgi, które towarzyszą nam w naszym domu, kształtują nasz charakter i naszą osobowość. Z pewnością jest w tym sporo prawdy. Nawet niewielka zmiana w otoczeniu może poprawić nam humor. Kolory, faktury i kształty mebli przynoszą ukojenie i odpoczynek lub, przeciwnie, dodają energii.

Cieszymy się, jeśli uda nam się wypatrzyć i kupić piękny przedmiot, fotel, krzesło czy wazon. Odnosi się to również, a może w szczególności, do sprzętów i dodatków, które znajdują się w naszej sypialni, albowiem to właśnie one decydują o jakości naszego nocnego wypoczynku.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów