Czy we wszystkich garażach można zamontować napęd do bramy?

Funkcjonalne mieszkanie

Czy we wszystkich garażach można zamontować napęd do bramy?

12.05.2022

Napędy do bram garażowych to wygodne i bezpieczne rozwiązanie, ale nie wszyscy inwestorzy są świadomi korzyści, jakie zapewnia ich stosowanie. Ale przede wszystkim nie każdy wie, że praktycznie każdą bramę można wyposażyć w automat napędowy.

Każda brama może być automatyczna

Bramy garażowe mogą mieć różną konstrukcję, co oznacza także, że do poszczególnych ich typów stosuje się odmienne napędy. Różne modele możesz obejrzeć na stronie dystrybutora, https://sukcesgroup.pl/sklep/pl/482-napedy-do-bram-garazowych. Jeśli chodzi o wybór typu napędu, to będzie on podyktowany wyłącznie konstrukcją bramy: inny napęd będzie obsługiwał bramy uchylne, inny jednoczęściowe, jeszcze inny segmentowe.

Poza tym oczywiście należy zwrócić uwagę na masę bramy, jaką dany model napędu jest w stanie skutecznie operować oraz kilka innych parametrów technicznych. Poszczególne modele napędów i automatyki będą miały swoje ograniczenia techniczne, ale doświadczony fachowiec nie będzie miał problemów w skompletowaniu automatyki do nawet bardzo nietypowych bram.

Napędy do bram w garażach wspólnych

Wciąż jednym z najbardziej irytujących mitów jest przekonanie, że choć wjazdy do garaży wspólnych zabezpiecza się właśnie bramami z napędem, to jednostki napędowe miałyby być mniej wytrzymałe i wymagać częstej konserwacji. To tak nie działa. Producenci napędów zwykle wyodrębniają w swojej ofercie niektóre modele przeznaczone do szczególnie intensywnej eksploatacji.

I nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby w przydomowym garażu założyć taki właśnie napęd do bramy, choć zwykle będzie to overkill, ale nie robi się na odwrót. Przeświadczenie o tym, że napędy w bramach do wspólnych garaży nie dają sobie rady, pochodzi właśnie z czasów, w których montowano tam tańsze modele, niekoniecznie przystosowane do szczególnie intensywnego użytkowania.

Stara brama – napęd też jest opłacalny

Niektórzy świadomie rezygnują z komfortu, jaki zapewnia napęd do bramy, żyjąc w przekonaniu, że do bramy starszego typu nie da się zamocować systemu napędowego. Na pewno się da, nawet jeśli mówimy o starych skrzydłach uchylnych, choć faktycznie wymaga to czasem nieco więcej finezji. Jeśli producent napędu nie zawarł pomocnych wskazówek w przygotowanej przez siebie instrukcji, to odpowiednie sposoby na pewno znalazły się już w internecie, a zdecydowana większość z nich nie wymaga umiejętności wykraczających poza domowe majsterkowanie.

Oczywiście tu trzeba pamiętać o tym, że w pojedynczych przypadkach taka operacja może nie być opłacalna, natomiast od strony technicznej zwykle jest absolutnie wykonalna, więc jeśli koniecznie chcesz zostawić w garażu nawet bardzo starą bramę, to nic nie stoi na przeszkodzie.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów